Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Opravě vily Tugendhat hrozí další oddálení

  11:58aktualizováno  14. března 13:58
Oprava vily Tugendhat pravděpodobně letos nezačne. Neúspěšní účastníci výběrového řízení na projekt opravy vily, architekti Jan Sapák, Ludvík Grym a Jindřich Škrabal, totiž oznámili, že podali žalobu, která má městu zabránit opravovat vilu, dokud neskončí spor o regulérnost výběrového řízení.

Vila Tugendhat | foto: Radek Miča

Na podzim mají turisty v proslulé funkcionalistické vile Tugendhat vystřídat řemeslníci a restaurátoři. Letošní termín začátku oprav se ale možná stane jen zbožným přáním vedení města. Může se stát, že začátek prací zakáže soud.

Na něj se obrátili architekti Jan Sapák, Jindřich Škrabal a Ludvík Grym. Tedy tým, který se neúspěšně ucházel o zakázku na projekt oprav. Soutěž už dříve napadli u antimonopolního úřadu a posléze u krajského soudu, který jim dal za pravdu. Kauza se ještě přesune na Nejvyšší správní soud.

Brněnští politici ovšem na jeho verdikt nechtějí čekat a dále upřednostňují hotový projekt vítězného sdružení Omnia. Přestože krajský soud jasně řekl, že Omnia vyhrát neměla. Právě postoj města chce trojice architektů zvrátit. "Podali jsme určovací žaloby,“ potvrdil architekt Jan Sapák.

Na městském soudu nyní leží žádost o zrušení smlouvy na projekt oprav, kterou město uzavřelo s Omnií a za niž zaplatilo přibližně 10 milionů korun. Architekti zároveň požadují vydání předběžného opatření, které by zakázalo městu začít s opravami. Soudní líčení ještě neproběhlo, architekti mají ale velkou šanci uspět.

Pokud jim městský soud vyhoví a vyhrají i u Nejvyššího správního, oprava vily Tugendhat se znovu oddálí. Minimálně o rok, možná o víc. Politici nicméně dál věří, že odbojní architekti nepochodí a opravy budou moci začít letos na podzim.

"Jestli teď v březnu získáme projekt statického posouzení, památkový ústav k němu vydá kladné stanovisko. Vypíšeme výběrové řízení na zhotovitele a můžeme zahájit práce,“ nastínil plán města technický náměstek Ladislav Macek. "Žádné rozhodnutí, podle kterého by se měly přípravy zastavit, ale zatím neexistuje,“ upozornil.

Případné další oddálení oprav podle vedení města povede k mezinárodní ostudě, hrozí také, že se o vydání vily Tugendhat znovu začnou ucházet potomci původních majitelů. "Kroky pana Sapáka jsou bezesporu legální. Je to na jeho odpovědnosti. Obávám se ale, že jediný, koho další průtahy poškodí, bude vila Tugendhat,“ řekl náměstek primátora Oliver Pospíšil.

Sapák a památkáři jsou nicméně přesvědčeni, že oddálení rekonstrukce vilu neohrozí. "A nehrozí ani žádná mezinárodní ostuda. Žijeme v právním státě a za těchto okolností je třeba, aby rozhodl soud,“ řekl ředitel brněnské pobočky Národního památkového ústavu Petr Kroupa. Kvůli vile Tugendhat začal včera ještě další soudní spor. Sdružení Omnia žaluje Jana Sapáka za výroky o celé kauze v médiích.

. Tugendhat u soudu: Spory kvůli opravě vily

Sapák a spol. proti soutěži Jan Sapák a jeho kolegové napadli výsledky soutěže na projekt oprav. Prohráli u antimonopolního úřadu, odvolací soud jim ale dal za pravdu. Rozhodne Nejvyšší správní soud.

Sapák a spol. proti opravě Architekti včera oznámili, že podali žalobu, která má zabránit opravě vily Tugendhat podle projektu společnosti Omnia.

Omnia proti Sapákovi Společnost žaluje architekta za jeho výroky v médiích.

Autor:Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

VIDEO: Miniaturní kruhový objezd mate řidiče, místní jej ignorují

Miniaturní kruhový objezd mate řidiče

Kruhový objezd v Ostrově u Macochy spíš řidiče zmate, než aby pomohl usměrnit a zklidnit dopravu. Je tak malý, že ho...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...

Další z rubriky

Cizinec se zamkl v odtahovaném autě, domluvit mu musela manželka

Cizinec se zamkl v odtahovaném autě v Masné ulici v Brně. Strážníci nuceni...

Svérázně se rozhodl bojovat s nařízeným odtahem svého vozu rakouský řidič v Brně. Před hlídkou strážníků do svého už...

Policie obvinila řidiče, který autobusem prorazil železniční závoru

Linkový autobus s dětmi jedoucími do školy ve Vyškově uvázl na železničním...

Z obecného ohrožení z nedbalosti policie obvinila řidiče linkového autobusu, který loni na podzim vjel ve Vyškově na...

VIDEO: Matka s tříletou dcerou usnula vedle lavičky, nadýchala 4 promile

Opilá matka s tříletou dcerou usnula na lavičce

Tříletá holčička postávající vedle spící matky vzbudila pozornost návštěvníků brněnské nákupní galerie. Přivolaným...

Najdete na iDNES.cz