Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Opravě vily Tugendhat hrozí další oddálení

  11:58aktualizováno  14. března 13:58
Oprava vily Tugendhat pravděpodobně letos nezačne. Neúspěšní účastníci výběrového řízení na projekt opravy vily, architekti Jan Sapák, Ludvík Grym a Jindřich Škrabal, totiž oznámili, že podali žalobu, která má městu zabránit opravovat vilu, dokud neskončí spor o regulérnost výběrového řízení.

Vila Tugendhat | foto: Radek Miča

Na podzim mají turisty v proslulé funkcionalistické vile Tugendhat vystřídat řemeslníci a restaurátoři. Letošní termín začátku oprav se ale možná stane jen zbožným přáním vedení města. Může se stát, že začátek prací zakáže soud.

Na něj se obrátili architekti Jan Sapák, Jindřich Škrabal a Ludvík Grym. Tedy tým, který se neúspěšně ucházel o zakázku na projekt oprav. Soutěž už dříve napadli u antimonopolního úřadu a posléze u krajského soudu, který jim dal za pravdu. Kauza se ještě přesune na Nejvyšší správní soud.

Brněnští politici ovšem na jeho verdikt nechtějí čekat a dále upřednostňují hotový projekt vítězného sdružení Omnia. Přestože krajský soud jasně řekl, že Omnia vyhrát neměla. Právě postoj města chce trojice architektů zvrátit. "Podali jsme určovací žaloby,“ potvrdil architekt Jan Sapák.

Na městském soudu nyní leží žádost o zrušení smlouvy na projekt oprav, kterou město uzavřelo s Omnií a za niž zaplatilo přibližně 10 milionů korun. Architekti zároveň požadují vydání předběžného opatření, které by zakázalo městu začít s opravami. Soudní líčení ještě neproběhlo, architekti mají ale velkou šanci uspět.

Pokud jim městský soud vyhoví a vyhrají i u Nejvyššího správního, oprava vily Tugendhat se znovu oddálí. Minimálně o rok, možná o víc. Politici nicméně dál věří, že odbojní architekti nepochodí a opravy budou moci začít letos na podzim.

"Jestli teď v březnu získáme projekt statického posouzení, památkový ústav k němu vydá kladné stanovisko. Vypíšeme výběrové řízení na zhotovitele a můžeme zahájit práce,“ nastínil plán města technický náměstek Ladislav Macek. "Žádné rozhodnutí, podle kterého by se měly přípravy zastavit, ale zatím neexistuje,“ upozornil.

Případné další oddálení oprav podle vedení města povede k mezinárodní ostudě, hrozí také, že se o vydání vily Tugendhat znovu začnou ucházet potomci původních majitelů. "Kroky pana Sapáka jsou bezesporu legální. Je to na jeho odpovědnosti. Obávám se ale, že jediný, koho další průtahy poškodí, bude vila Tugendhat,“ řekl náměstek primátora Oliver Pospíšil.

Sapák a památkáři jsou nicméně přesvědčeni, že oddálení rekonstrukce vilu neohrozí. "A nehrozí ani žádná mezinárodní ostuda. Žijeme v právním státě a za těchto okolností je třeba, aby rozhodl soud,“ řekl ředitel brněnské pobočky Národního památkového ústavu Petr Kroupa. Kvůli vile Tugendhat začal včera ještě další soudní spor. Sdružení Omnia žaluje Jana Sapáka za výroky o celé kauze v médiích.

. Tugendhat u soudu: Spory kvůli opravě vily

Sapák a spol. proti soutěži Jan Sapák a jeho kolegové napadli výsledky soutěže na projekt oprav. Prohráli u antimonopolního úřadu, odvolací soud jim ale dal za pravdu. Rozhodne Nejvyšší správní soud.

Sapák a spol. proti opravě Architekti včera oznámili, že podali žalobu, která má zabránit opravě vily Tugendhat podle projektu společnosti Omnia.

Omnia proti Sapákovi Společnost žaluje architekta za jeho výroky v médiích.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz