Vila Tugendhat

Vila Tugendhat | foto: Radek Miča

Opravě vily Tugendhat hrozí další oddálení

Oprava vily Tugendhat pravděpodobně letos nezačne. Neúspěšní účastníci výběrového řízení na projekt opravy vily, architekti Jan Sapák, Ludvík Grym a Jindřich Škrabal, totiž oznámili, že podali žalobu, která má městu zabránit opravovat vilu, dokud neskončí spor o regulérnost výběrového řízení.

Na podzim mají turisty v proslulé funkcionalistické vile Tugendhat vystřídat řemeslníci a restaurátoři. Letošní termín začátku oprav se ale možná stane jen zbožným přáním vedení města. Může se stát, že začátek prací zakáže soud.

Na něj se obrátili architekti Jan Sapák, Jindřich Škrabal a Ludvík Grym. Tedy tým, který se neúspěšně ucházel o zakázku na projekt oprav. Soutěž už dříve napadli u antimonopolního úřadu a posléze u krajského soudu, který jim dal za pravdu. Kauza se ještě přesune na Nejvyšší správní soud.

Brněnští politici ovšem na jeho verdikt nechtějí čekat a dále upřednostňují hotový projekt vítězného sdružení Omnia. Přestože krajský soud jasně řekl, že Omnia vyhrát neměla. Právě postoj města chce trojice architektů zvrátit. "Podali jsme určovací žaloby,“ potvrdil architekt Jan Sapák.

Na městském soudu nyní leží žádost o zrušení smlouvy na projekt oprav, kterou město uzavřelo s Omnií a za niž zaplatilo přibližně 10 milionů korun. Architekti zároveň požadují vydání předběžného opatření, které by zakázalo městu začít s opravami. Soudní líčení ještě neproběhlo, architekti mají ale velkou šanci uspět.

Pokud jim městský soud vyhoví a vyhrají i u Nejvyššího správního, oprava vily Tugendhat se znovu oddálí. Minimálně o rok, možná o víc. Politici nicméně dál věří, že odbojní architekti nepochodí a opravy budou moci začít letos na podzim.

"Jestli teď v březnu získáme projekt statického posouzení, památkový ústav k němu vydá kladné stanovisko. Vypíšeme výběrové řízení na zhotovitele a můžeme zahájit práce,“ nastínil plán města technický náměstek Ladislav Macek. "Žádné rozhodnutí, podle kterého by se měly přípravy zastavit, ale zatím neexistuje,“ upozornil.

Případné další oddálení oprav podle vedení města povede k mezinárodní ostudě, hrozí také, že se o vydání vily Tugendhat znovu začnou ucházet potomci původních majitelů. "Kroky pana Sapáka jsou bezesporu legální. Je to na jeho odpovědnosti. Obávám se ale, že jediný, koho další průtahy poškodí, bude vila Tugendhat,“ řekl náměstek primátora Oliver Pospíšil.

Sapák a památkáři jsou nicméně přesvědčeni, že oddálení rekonstrukce vilu neohrozí. "A nehrozí ani žádná mezinárodní ostuda. Žijeme v právním státě a za těchto okolností je třeba, aby rozhodl soud,“ řekl ředitel brněnské pobočky Národního památkového ústavu Petr Kroupa. Kvůli vile Tugendhat začal včera ještě další soudní spor. Sdružení Omnia žaluje Jana Sapáka za výroky o celé kauze v médiích.

. Tugendhat u soudu: Spory kvůli opravě vily

Sapák a spol. proti soutěži Jan Sapák a jeho kolegové napadli výsledky soutěže na projekt oprav. Prohráli u antimonopolního úřadu, odvolací soud jim ale dal za pravdu. Rozhodne Nejvyšší správní soud.

Sapák a spol. proti opravě Architekti včera oznámili, že podali žalobu, která má zabránit opravě vily Tugendhat podle projektu společnosti Omnia.

Omnia proti Sapákovi Společnost žaluje architekta za jeho výroky v médiích.