Ředitel Domu umění města Brna Rostislav Koryčánek u rekonstruované budovy

Ředitel Domu umění města Brna Rostislav Koryčánek u rekonstruované budovy | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Opravený Dům umění města Brna nabídne více světla

  • 4
Nová terasa, okno, kavárna, ale třeba i zcela nové světlo vévodí zrekonstruovanému Domu umění města Brna. Jeho sedmnáct měsíců dlouhá oprava přišla na šedesát milionů korun. "Hlavním záměrem oprav bylo propojení domu s jeho okolím, podobně jako větší komfort pro návštěvníky," komentoval ředitel Rostislav Koryčánek.

Do budovy již v roce 1946 přestavené ve funkcionalistickém stylu Bohuslavem Fuchsem vstoupí první návštěvníci již za několik týdnů.

Co se v této krásné budově změnilo? Představy autorů rekonstrukce Petra a Markéty Hrůšových z Ateliéru Brno byly prý zcela jasné.

"Pokusili jsme se o částečné obnovení kvality původního konceptu z roku 1908," uvedl už před zahájením rekonstrukce Hrůša. Dvojice architektů vlastně zvenku očistila budovu, aby znovu získala původní krásu.

Dům umění města Brna po rekonstrukciDům umění města Brna po rekonstrukciDům umění města Brna po rekonstrukci

Velkým architektonickým záměrem bylo navázat na Fuchsovu poválečnou rekonstrukci, která domu vtiskla nezaměnitelnou funkcionalistickou podobu.

Pro Brňany však bude na budově i v okolí nejmarkantnější změnou zejména snížený terén u západního křídla na úroveň podlahy v restauraci. "Došlo k otevření restaurace do parku. A novinkou je také terasa z Galerie Jaroslava Krále," poznamenal Koryčánek.

Dům umění města Brna po rekonstrukci

Největší vnitřní zásah absolvovala přízemní galerie. Je nyní plně klimatizovaná. "Bude tak možné zde vystavovat i vzácná díla," dodává Hrůšová. A jako bonus získal tento přízemní výstavní sál nové okno.

Neméně důležitou proměnou však podle Koryčánka byla změna vodovodních, teplovodních a elektrických instalací. Jinými slovy divák v rozlehlém sále přímo pod celoskleněnou střechou už nenarazí na radiátory, které se nyní "vpily" do zdí. "Výsledkem je skutečně mnohem estetičtějším vyznění výstavních sálů," dodává šéf galerie.

Lidé na vozíčku nebo rodiče s kočárkem mají konečně možnost dostat se do Domu umění s pomocí nového výtahu a plošiny. Čerstvá kamenná dlažba vykryla také vstupní prostor, který má v budoucnosti sloužit jako rušná křižovatka s denní kavárnou, prodejnou knih a designových výrobků.

"Ve všech sálech jsme přebrousili podlahy. Výjimkou jsou parkety Procházkovy síně, která nese pietní stopy více jak dvacetileté historie Divadla na provázku v Domě umění," doplnil Koryčánek.

Dům umění města Brna po rekonstrukci

Památná kovová parketa dále připomíná, že v budově hrálo mimořádné divadlo. Provázkem ošlapané parkety tak dodnes nabízí letitou patinu.

Z hlediska architektonického a urbanistického má Dům umění výjimečnou polohu na brněnské "okružní" třídě, která vznikla po zbourání hradeb v 19. století.

"Jako Dům německých moravských umělců měl být hlavním výstavním a společenským domem, který v sousedství bývalého německého divadelního domu – dnešního Mahenova divadla – tvoří symbolickou gradaci brněnské Okružní třídy," doplnil k historii architekt Hrůša.