Průzkum Zelňáku se protáhl a prodražil, archeologům však odkryl poklady

  8:59aktualizováno  8:59
Archeologický průzkum brněnského Zelného trhu odsunul tradiční vánoční jarmark na stísněné Moravské náměstí, místo deseti trval 112 dní a celkově prodražil rekonstrukci rynku. Podle archeologů to vše však stálo za to. Odborníci se rozplývají nad cennými nálezy z pravěku a středověku.

Archeologický průzkum Zelného trhu v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na tradičním místě brněnských zelinářů objevili například kruhový kamenný základ pozdně středověkého pranýře nebo pozůstatky cihelného základového zdiva renesanční kašny (více o objevech najdete zde).

Náměstí bude opravené příští rok v květnu. Původně to mělo být už v lednu 2015. O sedm na celkových 67 milionů se zvýšily se i náklady na opravu.

„Výzkum přinesl mnoho informací k nejstarším dějinám Brna, které by odborníci jiným způsobem nemohli získat,“ uvedl David Merta, ředitel společnosti Archaia.

Jeho kolegové odkryli předměty datované do doby bronzové a železné, zajímavostí byl nález lidských kosterních ostatků z období únětické kultury, kterou archeologové datují mezi roky 2000 - 1600 před naším letopočtem.

Ve 13. a 14. století již bylo v místě tržiště, které rozdělovaly dlážděné cesty. Archeologický výzkum doložil existenci komplexu masných krámů, které zde existovaly od poloviny 13. až do začátku 17. století.

Původně dřevěné nebo dřevohliněné stavby byly doplněné sklípky zahloubenými do podloží, ve 14. století je nahradily sklepy zděné.

Patrně v 16. století se sjednotily masné krámky do doposud neznámé jediné rozsáhlé stavby, která zanikla zřejmě v souvislosti s výstavbou Dietrichštejnského paláce na začátku 17. století.

Plošně největší archeologické bádání v Brně

Především situaci kolem existence samotného tržiště a masných krámů nazývají archeologové výjimečnou. „Je tomu tak i v rámci problematiky komunikací, vodního a odpadního hospodářství, které se v takovémto rozsahu podařilo zachytit na území Brna poprvé,“ poznamenal Merta.

Odborníci našli také cihelnou klenutou štolu, která přiváděla vodu do kašny Parnas, nebo úseky pozdně středověkých a novověkých vodovodních a kanalizačních štol. Po zdokumentování byly zakonzervovány pod současným povrchem náměstí.

Původně měli archeologové v takzvané 3. etapě oprav na výzkumy pouhých deset dní. Po dohodě s vedením města Brna zůstali dnů sto dvanáct (o zdržení oprav čtěte i zde).

„Plošným rozsahem jde o doposud největší záchranný archeologický výzkum na území Městské památkové rezervace Brno,“ uvedla Radmila Stránská, vedoucí oddělení archeologie brněnské pobočky Národního památkového ústavu.

Až stavbaři opravu historického náměstí dokončí, Zelný trh se promění v odpočinkovou zónu s tržištěm. Zahradníci tu vysadí 17 stromů, dosud žádná zeleň na náměstí nebyla. Vzniknou také fontánky a opraví se kašna Parnas.

Autoři:


Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Na ulici ležely bankovky za desetitisíce, posbírala je poctivá kolemjdoucí

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci ukázala zadržené padělané a...

Bankovky v hodnotě desítek tisíc korun se povalovaly na ulici v centru Brna. Sebrala je procházející žena, která...

Další z rubriky

Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Bez oběda nebudu vypovídat, řekl u soudu muž obviněný z vaření pervitinu

Policisté v bytě v centru Brna zadrželi trojici mužů, kteří vařili pervitin.

Případ trojice, která při vaření pervitinu v brněnském hotelu Voroněž spustila požární čidlo, začal projednávat Městský...

Měli hlídat hranice, teď opuštění vlčáci čekají ve speciálním útulku

Plemeno československý vlčák vzniklo v 50. letech zkřížením karpatského vlka s...

Opuštěným a týraným československým vlčákům pomáhá záchranná stanice v Adamově. Psům se snaží najít nový domov. Nikdo...

Najdete na iDNES.cz