Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Opravy silnice z Brna na Slovensko mají týdny zpoždění

  21:14aktualizováno  21:14
Opravdu musíme trpět tak dlouho? To se oprava "padesátky" v Bučovicích nedá zvládnout dříve než za rok a půl? Ptají se řidiči, obyvatelé obcí na objízdných trasách i v samotných Bučovicích. A ptají se dobře, protože celá akce zřejmě nebyla připravena nejlépe. A to je "padesátka" mezinárodním tahem na Slovensko přes Uherské Hradiště.

Začala oprava silnice I/50 | foto: Radek Miča, Radek Miča,  MF DNES

Jedna strana kvůli tomu nyní hází vinu na druhou a práce mají navíc zpoždění. Shodnou se jen v tom, že komplikace vznikají hlavně kvůli tomu, že se na jednom staveništi pohybují dva investoři. Jedním jsou Vodovody a kanalizace Vyškov a tím druhým Ředitelství silnic a dálnic Brno.

"Na papíře se nám tyto akce podařilo sladit, ale protože každá je financována z jiných zdrojů, výběrová řízení na dodavatele se nepodařilo zvládnout v jednom termínu. Tím došlo v harmonogramu prací ke změnám," uvedl ředitel Vodovodů a kanalizací Vyškov Vladimír Kramář.

Mapa objížděk kvůli opravě silnice I/50 v Bučovicích

"S tím harmonogramem to platí," řekla Věra Hoderová, vedoucí manažerka projektového týmu malých a středních projektů Ředitelství silnic a dálnic Brno. Podle ní se nyní honí termíny hlavně kvůli tomu, že při budování kanalizace na "padesátce" se úseky nepředávají tak, jak bylo dohodnuto.

Dvoutýdenní skluz
"Máme nyní skluz asi čtrnáct dní. Částečně k němu došlo proto, že jeden z dodavatelů nastoupil později," uvedl Kramář. "Děláme však všechno proto, aby se co nejdříve dohnal," slíbil.

Tím dodavatelem, který stavbu kanalizace zbrzdil, by měly být Stavby silnice a železnice. Ředitel jeho jihlavského závodu Martin Řehořek však takové obvinění odmítá.

"Situace v Bučovicích je složitá a nepřehledná a někteří to hází na naši společnost. Naše vina to ale není. Generálním dodavatelem kanalizace je D.I.S. Brno a s ním máme uzavřenou smlouvu, že práce dokončíme do 31. května 2009. Sdružení firem, které provádí rekonstrukci 'padesátky', nám však předložilo jiný harmonogram a podle něj bychom měli být hotovi o osm měsíců dříve. Snažíme se vyjít vstříc, ale nejde to vždy tak, jak bychom si přáli," uvedl Řehořek.

Práce probíhají na více místech a podle něj mají skluz jen na jednom, a to týden.

Týdny? Ne, měsíc
"Osobně si myslím, že práce jsou zpožděné možná až o měsíc," řekla naopak bučovická starostka Šárka Šilerová. "I když s oběma investory nemáme smlouvu, snažíme se na ně nyní co nejvíce tlačit, aby se tempo zrychlilo. I my chceme, aby práce netrvaly déle, než je nutné. Uzavírka omezuje zdejší podnikatele a i ostatním obyvatelům dělají problémy dopravní omezení. Musí po objízdných trasách najezdit mnohem více kilometrů," uvedla starostka.

Začala oprava silnice I/50. Obce, přes které vede objížďka, zaplavily kamiony

Přímo v Bučovicích je nyní "padesátka" rozkopaná od náměstí směrem na Brno. V jedné části je již kanalizace hotová a naváží se tam materiál na úpravu vozovky. "V poslední době je tady celkem ruch. Ve všední den už od půl sedmé až do pěti a dělá se i v sobotu," uvedl jeden z místních obyvatel ve Slavkovské ulici.

Práce neustaly ani včera, kdy v Bučovicích pršelo. "Od rána udělali pořádný kus výkopu, to je nejméně padesát metrů a v některých místech je výkop až tři metry hluboký," dodal muž z Bučovic.

Uzavírka I/50 v Bučovicích začala v polovině května a má trvat do konce října příštího roku. Tranzitní doprava je odkloněna na několik objízdných tras, nejvíce jsou však zatíženy obce na Hodonínsku. Ve Vracově kvůli tomu dokonce nedávno místní obyvatelé na hodinu zastavili provoz.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

VIDEO: Brněnský závodník v Maroku vletěl do díry, devětkrát otočil vůz

Hrozivá nehoda závodníka Ouředníčka v Maroku

Jako zázrakem vyvázla nezraněná z děsivé nehody na rallye Morocco Desert Challenge posádka brněnského pilota Tomáše...

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz