Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Opravy silnice z Brna na Slovensko mají týdny zpoždění

  21:14aktualizováno  21:14
Opravdu musíme trpět tak dlouho? To se oprava "padesátky" v Bučovicích nedá zvládnout dříve než za rok a půl? Ptají se řidiči, obyvatelé obcí na objízdných trasách i v samotných Bučovicích. A ptají se dobře, protože celá akce zřejmě nebyla připravena nejlépe. A to je "padesátka" mezinárodním tahem na Slovensko přes Uherské Hradiště.

Začala oprava silnice I/50 | foto: Radek Miča, Radek Miča,  MF DNES

Jedna strana kvůli tomu nyní hází vinu na druhou a práce mají navíc zpoždění. Shodnou se jen v tom, že komplikace vznikají hlavně kvůli tomu, že se na jednom staveništi pohybují dva investoři. Jedním jsou Vodovody a kanalizace Vyškov a tím druhým Ředitelství silnic a dálnic Brno.

"Na papíře se nám tyto akce podařilo sladit, ale protože každá je financována z jiných zdrojů, výběrová řízení na dodavatele se nepodařilo zvládnout v jednom termínu. Tím došlo v harmonogramu prací ke změnám," uvedl ředitel Vodovodů a kanalizací Vyškov Vladimír Kramář.

Mapa objížděk kvůli opravě silnice I/50 v Bučovicích

"S tím harmonogramem to platí," řekla Věra Hoderová, vedoucí manažerka projektového týmu malých a středních projektů Ředitelství silnic a dálnic Brno. Podle ní se nyní honí termíny hlavně kvůli tomu, že při budování kanalizace na "padesátce" se úseky nepředávají tak, jak bylo dohodnuto.

Dvoutýdenní skluz
"Máme nyní skluz asi čtrnáct dní. Částečně k němu došlo proto, že jeden z dodavatelů nastoupil později," uvedl Kramář. "Děláme však všechno proto, aby se co nejdříve dohnal," slíbil.

Tím dodavatelem, který stavbu kanalizace zbrzdil, by měly být Stavby silnice a železnice. Ředitel jeho jihlavského závodu Martin Řehořek však takové obvinění odmítá.

"Situace v Bučovicích je složitá a nepřehledná a někteří to hází na naši společnost. Naše vina to ale není. Generálním dodavatelem kanalizace je D.I.S. Brno a s ním máme uzavřenou smlouvu, že práce dokončíme do 31. května 2009. Sdružení firem, které provádí rekonstrukci 'padesátky', nám však předložilo jiný harmonogram a podle něj bychom měli být hotovi o osm měsíců dříve. Snažíme se vyjít vstříc, ale nejde to vždy tak, jak bychom si přáli," uvedl Řehořek.

Práce probíhají na více místech a podle něj mají skluz jen na jednom, a to týden.

Týdny? Ne, měsíc
"Osobně si myslím, že práce jsou zpožděné možná až o měsíc," řekla naopak bučovická starostka Šárka Šilerová. "I když s oběma investory nemáme smlouvu, snažíme se na ně nyní co nejvíce tlačit, aby se tempo zrychlilo. I my chceme, aby práce netrvaly déle, než je nutné. Uzavírka omezuje zdejší podnikatele a i ostatním obyvatelům dělají problémy dopravní omezení. Musí po objízdných trasách najezdit mnohem více kilometrů," uvedla starostka.

Začala oprava silnice I/50. Obce, přes které vede objížďka, zaplavily kamiony

Přímo v Bučovicích je nyní "padesátka" rozkopaná od náměstí směrem na Brno. V jedné části je již kanalizace hotová a naváží se tam materiál na úpravu vozovky. "V poslední době je tady celkem ruch. Ve všední den už od půl sedmé až do pěti a dělá se i v sobotu," uvedl jeden z místních obyvatel ve Slavkovské ulici.

Práce neustaly ani včera, kdy v Bučovicích pršelo. "Od rána udělali pořádný kus výkopu, to je nejméně padesát metrů a v některých místech je výkop až tři metry hluboký," dodal muž z Bučovic.

Uzavírka I/50 v Bučovicích začala v polovině května a má trvat do konce října příštího roku. Tranzitní doprava je odkloněna na několik objízdných tras, nejvíce jsou však zatíženy obce na Hodonínsku. Ve Vracově kvůli tomu dokonce nedávno místní obyvatelé na hodinu zastavili provoz.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Najdete na iDNES.cz