Brněnský hrad Špilberk

Brněnský hrad Špilberk | foto: Radek MičaMF DNES

Miliardová oprava brněnského hradu vrcholí, ze Špilberku bude šperk

  • 4
Na rekonstrukci hradu Špilberk padla v posledních pětadvaceti letech už bezmála miliarda korun. Dalších více než dvě stě milionů spolykaly úpravy parku na svazích pod hradem. Po opravách, které míří do finále, však bude stát nad moravskou metropolí vyšperkovaná dominanta.

Takzvaná generální obnova hradu Špilberk byla z rozhodnutí krajského národního výboru zahájena v roce 1984 a s menšími přestávkami pokračuje dodnes. Postupně se opravil bezmála celý hrad a okolí.

Oprava Špilberku

Od roku 2011 se opravuje jižní křídlo hradu. Město investovalo 144 milionů korun, z toho dotace z evropských fondů činí 42 milionů. Součástí rekonstrukce byly také práce na východním bastionu a v oblasti středního křídla.

Ve výstavních prostorách bude nainstalována expozice výtvarného umění od druhé poloviny 20. století až do současnosti. O patro níž budou výstavní sály, kde bude zahajovací výstava nazvaná Orbis Pictus Play.

Ještě letos se také počítá s opravou severní hradby a hospodářského zázemí pod ní.

Nejvíce se do hradu investovalo v první polovině 90. let, kdy se za státní dotaci 300 milionů korun opravily kasematy, západní a severní křídlo. Rozporuplné reakce pak vyvolala oprava východního křídla před rokem 2000.

"Při rekonstrukci se uplatňovaly metodické postupy a principy, které byly ve své době novátorské a teprve s odstupem času se v oblasti památkové péče staly standardem. Bylo jednoznačnou prioritou používat klasické materiály a původní technologie a technologické postupy. Jedním z takovýchto viditelných postupů je používání původní technologie tenkovrstvé omítky na povrchu cihelného opevnění," uvedl odborný garant z Národního památkového ústavu Zdeněk Chudárek.

V březnu dokončí stavbaři a restaurátoři práce na jižním křídle. Na konec května se plánuje velká sláva u příležitosti zpřístupnění téměř čtvrtiny obnoveného hradu.

Opravy přinesly i novinku. Ve sklepě bývalé hradní vinárny objevili stavbaři zazděnou místnost velkou zhruba deset metrů čtverečních. "Vzhledem k celkové dispozici sklepů jsme předpokládali, že tam bude," sdělil Pavel Ciprian, ředitel Muzea města Brna, které Špilberk spravuje.

Největší zásahy na hradě byly vidět v posledních dvaceti letech

Místnost totiž odpovídá prostoru, který se nachází na druhé straně. "Zatímco vpravo máme přístupnou část, dříve využívanou jako salonek vinného sklípku, na levé straně taková místnost chyběla. A tu jsme odkryli. Teď ji otevřeme a zpřístupníme," poznamenal Ciprian.

Současné úpravy patří k nejvýznamnějším v novodobé historii hradu. Ten má za sebou velkou generálku. Lešení se kolem zchátralé památky objevovalo střídavě od poloviny osmdesátých let, nejvýznamnější zásahy však mohli Brňané pozorovat až v posledních dvaceti letech.

Opravovaly se kasematy, západní a severní křídlo. "Nejvíce se investovalo v první polovině devadesátých let. Ale osobně považuji za nejvýraznější změnu tu, která je viditelná na první pohled a ve své době vyvolala řadu rozporuplných reakcí. Tedy opravu východního křídla," dodal Ciprian.

Tato rekonstrukce se snažila navrátit Špilberku podobu, která by naznačovala, že to nebylo jen vězení a vojenská pevnost, ale také sídelní hrad moravských markrabat ve středověku.

Památkáři vidí jako největší zásah do podoby hradu rekonstrukci jihozápadního bastionu. "Jeho rozlehlý vnitřní prostor byl upraven na depozitáře Muzea města Brna. Zčásti jsou zde v samostatném návštěvnickém okruhu prezentovány původní archeologické nálezy. Tato stavba obdržela v roce 2004 cenu stavby roku Jihomoravského kraje," doplnil Chudárek.

Letos se opraví ještě severní hradba a hospodářské zázemí

Podle odborného garanta z Národního památkového ústavu Zdeňka Chudárka patří obnova hradu a pevnosti Špilberk s okolním parkem mezi největší památkové akce přelomu 20. a 21. století v Česku. "Jednoznačnou prioritou bylo používat klasické materiály, původní technologie a technologické postupy," uvedl Chudárek.

Co památku ještě čeká? Letos se uskuteční oprava severní hradby, která je ve velmi špatném stavu. Podle Cipriana by měla následovat rekonstrukce hospodářského zázemí, které leží právě pod severní hradbou. "Pak je nutné opravit přístavek na východní hradbě a zbývají objekty dvou vodojemů, kde v dlouhodobém výhledu plánujeme expozici lapidária," dodal ředitel muzea.

O něco později než obnova hradu začala úprava městského parku. "Zvítězila koncepce revitalizace neoromantického parku Antonína Šebánka z 60. let 19. století. Nyní je park z větší části úspěšně dokončen," připomněl Chudárek.

Opravu hradu i okolí vítá Společnost přátel Muzea města Brna. "Dřív byla místo parku v podstatě džungle," podotkl předseda společnosti Jiří Pernes. Opoziční Strana zelených zase oceňuje, že město na opravu jižního křídla využilo možnost čerpat peníze z evropských fondů. "Dříve nebo později se rekonstrukce stejně musela udělat," uvedl zastupitel Martin Ander.