Orel mořský. Ilustrační snímek

Orel mořský. Ilustrační snímek | foto: Mirka Šejnová

Podyjí střeží pět orlů mořských. Vrátila se i kachna kopřivka

  • 0
Po sedmi letech v Národním parku Podyjí opět zimuje kopřivka obecná. Tato menší kachna se přitom v chladném období obvykle uchyluje do jižnějších částí Evropy. Přibylo zde také orlů mořských a cizokrajné kachničky mandarinské. „Hledají zde potravu a klid,“ řekl týdeníku 5plus2 ornitolog Martin Valášek.

Vyplývá to z údajů pořízených ornitology při pravidelném zimním sčítání. „Je pravděpodobné, že mírná zima nedává kopřivce dostatečnou motivaci k dalšímu tahu na jih,“ vysvětlil ornitolog správy parku Martin Valášek.

Kopřivka je o něco menší než kachna divoká. V Česku je možné ji ve větším počtu vidět především v létě. Vyhledává větší vodní plochy, vlhké pastviny nebo močály s hustým vegetačním porostem. Ochránci přírody ji v Červeném seznamu označili jako zranitelný druh.

Nebe nad národním parkem tuto zimu podle ornitologů střeží i pět orlů mořských, jde o největšího dravce, který nad Českem létá. Odborníci tohoto kriticky ohroženého ptáka v Podyjí v zimě pravidelně pozorují od devadesátých let. „Zejména mladí orli zde hledají snadno dostupnou potravu a relativní klid. Hnízdění orlů jsme ale zatím nezaznamenali,“ popsal Valášek.

U Vranova zimuje dva tisíce opeřenců

V národním parku se zvyšuje i počet exotické kachničky mandarinské. Může se jednat buď o jedince přímo uniklé z chovu, nebo o ptáky, kteří se postupně rozšiřují z již existujících hnízdišť zdivočelých populací. V lokalitě Devět mlýnů ji ornitologové viděli poprvé zahnízdit v roce 2013.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Počet zimujících jedinců narůstá. Letos jich tu zimovalo nejméně osm. Výrazně se v Podyjí zvýšil i počet kormoránů velkých. Ornitologové jich napočítali na pět set kusů.

Zimující vodní ptáky mohou zájemci v národním parku nejlépe pozorovat v okolí Vranova nad Dyjí a Hardeggu. Napočítat mohou třináct druhů zimujících opeřenců v celkovém počtu přes dva tisíce jedinců.

Teplá zima má vliv také na netopýry, kteří nepobývají na svých tradičních zimovištích. Odborníci je v lesích kolem Čížova viděli létat i lovit. Na Ledových slujích se jim dokonce podařilo zastihnout i evropsky chráněné netopýry velkouché. „Netopýři letos nacházejí vhodná nepromrzající místa i mimo podzemí,“ potvrzuje zoolog jihomoravského muzea Antonín Reiter.

Celkem bylo letos v zimovištích na Znojemsku sečteno 450 netopýrů náležejících k jedenácti druhům. Nejpočetnější byl tradičně vrápenec malý (189). O něco méně bylo netopýrů hvízdavých (100) a brvitých (76).