Organizuje dobrovolné záchranáře, teď získal výhru od iDNES.cz

  11:26aktualizováno  11:26
Čtyřiadvacetiletý Lukáš Klučka z Břeclavi uspěl s ojedinělým nápadem založit dobrovolnickou záchranou službu. V současné době sdružuje asi 50 členů rozdělených do několika týmů v rámci celé republiky a další se mu stále hlásí. Za splnění svého cíle v soutěži Tvůj příběh za to získal od iDNES.cz odměnu sto tisíc korun.

Výhru 100 tisíc korun v soutěži iDNES.cz Tvůj příběh si převzal zakladatel dobrovolnické záchranné služby Lukáš Klučka | foto: MAFRA

Převzetím šeku jeho práce u dobrovolníků ovšem nekončí. Nejusilovněji teď pracuje na tom, aby fungovala komunikace mezi profesionálními záchranáři a dobrovolníky.

Smyslem Lukášova projektu je organizovat dobrovolníky tak, aby věděli kam se vydat a co tam dělat. Zní to banálně, ale v praxi podle něj něco podobného doposud chybělo.

„V České republice jsou různé skupinky dobrovolníků a fungují různým způsobem. My bychom je chtěli na nás různě navazovat, aby existovala jedna organizace, která bude mít celorepublikové působení a dokáže rychle předávat informace,“ popsal ve zkratce svůj plán mladý zakladatel dobrovolné záchranné služby.

Se záměrem se asi před třemi lety přihlásil do projektu Tvůj příběh. iDNES.cz tehdy vyzval mladé lidi, aby si vytkli cíl, který do pětadvaceti let splní. Padesát nejlepších nápadů se dostalo do finále a ti, kteří své předsevzetí dotáhli do cíle, získali odměnu sto tisíc korun. Mezi nimi je nyní i Lukáš Klučka.

Dobrovolnická záchranka nyní sdružuje asi 50 lidí. Jsou schopni pomáhat například při živelných katastrofách, při pátrání po osobách, poskytnou první pomoc a dohlíží na pořádek při mimořádných událostech.

Žádné zdlouhavé nábory Lukáš organizovat nemusel. „Když jsme založili občanské sdružení, tak jsme o tom vydali krátkou tiskovou zprávu a na jejím základně o tom informovali v České televizi. Od té doby se nám postupně hlásí další a další týmy, které se chtějí připojit. Asi před dvěma týdny se například ozvali lidé ze severní Moravy, kteří mají i své vlastní psovody,“ doplnil.

Lukáš a jeho tým se tedy zaměřuje hlavně na navazování spolupráce se starosty a profesionálními záchranáři.

„Kontaktujeme starosty s informacemi o tom, jak fungujeme a jak se na nás mohou obrátit v případě mimořádných událostí a zatím jsme se setkali s tím, že to vítají. Zjistili jsme, že v mnoha obcích vymírají dobrovolní hasiči. Mladí lidé odjíždí do větších měst za prací a předpokládá se, že za další generaci už v některých obcích nebudou lidé, kteří by mohli dobrovolné hasiče dělat,“ zmínil Klučka.

Intenzivně se teď připravuje na jednání s profesionálními záchranáři. „Jedna z našich priorit je komunikovat s Generálním ředitelstvím hasičského záchranného sboru (má na starosti organizaci celého integrovanného záchranného systému, pozn. red.), abychom našli společnou cestu, jak kapacity dobrovolníků nejlépe využít,“ doplnil zakladatel DZS.

Dobrovolníci zatím do žádné velké akce nasazeni nebyli. Pomáhali ale třeba se zdravotnickým dohledem a s úklidem po velkých deštích při Pálavském vinobraní v září letošního roku.

Byli připraveni pomáhat i při povodních v červnu 2013. Tehdy se ale do Ústeckého kraje sjelo množství neorganizovaných dobrovolníků, kteří nakonec profesionálům práci komplikovali, takže krajské ředitelství hasičů nakonec žádalo veřejnost, ať už nejezdí. Proto nevyjeli ani dobrovolní záchranáři.

Jak vlastně mladého studenta napadlo organizovat dobrovolníky? „V minulosti jsem zpracovával několik projektů a vždycky jsem se točil okolo policie, hasičů. Jednou jsme jeli s kamarádem autem a poslouchali rádio. Informovali tam o nějaké události, nevím přesně už o jaké, ale typem patřila do toho, co nyní děláme. A tehdy jsme si řekli, že by bylo dobré takovou organizaci založit,“ popsal Lukáš okamžik, který ho dovedl k založení organizace a odměně.

Tu Lukáš Klučka podle svých slov rozdělí, část věnuje přímo dobrovolným záchranářům a zbytek si ponechá do budoucna s tím, že v případě potřeby budou tyto prostředky DZS k dispozici.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.



Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...



Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Je důležité, jak se člověk chová, říká k dvojroli rektor a senátor Bek

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek suverénně vyhrál druhé kolo senátních...

Rektor Masarykovy univerzity v Brně a nově také senátor Mikuláš Bek v druhém kole senátních voleb jasně zvítězil nad...

Terminátora ani Matrixu se bát nemusíme, prohlásil Kasparov v Brně

Ruský šachový velmistr a bývalý mistr světa Garry Kasparov přijel do Brna, aby...

Ruský šachový mág Garry Kasparov, který byl mistrem světa nepřetržitě v řadě šestnáct let, dorazil ve čtvrtek po třech...

U Mikulova našli archeologové místo, kde kdysi lidé porcovali mamuty

Archeologové u Drasenhofenu našli pozůstatky mamutů, ale i jiných zvířat.

V sousedství Mikulova před mnoha desítkami tisíc let pravěcí lidé lovili mamuty. Na místo, které v době kamenné...

Najdete na iDNES.cz