Organizuje dobrovolné záchranáře, teď získal výhru od iDNES.cz

  11:26aktualizováno  11:26
Čtyřiadvacetiletý Lukáš Klučka z Břeclavi uspěl s ojedinělým nápadem založit dobrovolnickou záchranou službu. V současné době sdružuje asi 50 členů rozdělených do několika týmů v rámci celé republiky a další se mu stále hlásí. Za splnění svého cíle v soutěži Tvůj příběh za to získal od iDNES.cz odměnu sto tisíc korun.

Výhru 100 tisíc korun v soutěži iDNES.cz Tvůj příběh si převzal zakladatel dobrovolnické záchranné služby Lukáš Klučka | foto: MAFRA

Převzetím šeku jeho práce u dobrovolníků ovšem nekončí. Nejusilovněji teď pracuje na tom, aby fungovala komunikace mezi profesionálními záchranáři a dobrovolníky.

Smyslem Lukášova projektu je organizovat dobrovolníky tak, aby věděli kam se vydat a co tam dělat. Zní to banálně, ale v praxi podle něj něco podobného doposud chybělo.

„V České republice jsou různé skupinky dobrovolníků a fungují různým způsobem. My bychom je chtěli na nás různě navazovat, aby existovala jedna organizace, která bude mít celorepublikové působení a dokáže rychle předávat informace,“ popsal ve zkratce svůj plán mladý zakladatel dobrovolné záchranné služby.

Se záměrem se asi před třemi lety přihlásil do projektu Tvůj příběh. iDNES.cz tehdy vyzval mladé lidi, aby si vytkli cíl, který do pětadvaceti let splní. Padesát nejlepších nápadů se dostalo do finále a ti, kteří své předsevzetí dotáhli do cíle, získali odměnu sto tisíc korun. Mezi nimi je nyní i Lukáš Klučka.

Dobrovolnická záchranka nyní sdružuje asi 50 lidí. Jsou schopni pomáhat například při živelných katastrofách, při pátrání po osobách, poskytnou první pomoc a dohlíží na pořádek při mimořádných událostech.

Žádné zdlouhavé nábory Lukáš organizovat nemusel. „Když jsme založili občanské sdružení, tak jsme o tom vydali krátkou tiskovou zprávu a na jejím základně o tom informovali v České televizi. Od té doby se nám postupně hlásí další a další týmy, které se chtějí připojit. Asi před dvěma týdny se například ozvali lidé ze severní Moravy, kteří mají i své vlastní psovody,“ doplnil.

Lukáš a jeho tým se tedy zaměřuje hlavně na navazování spolupráce se starosty a profesionálními záchranáři.

„Kontaktujeme starosty s informacemi o tom, jak fungujeme a jak se na nás mohou obrátit v případě mimořádných událostí a zatím jsme se setkali s tím, že to vítají. Zjistili jsme, že v mnoha obcích vymírají dobrovolní hasiči. Mladí lidé odjíždí do větších měst za prací a předpokládá se, že za další generaci už v některých obcích nebudou lidé, kteří by mohli dobrovolné hasiče dělat,“ zmínil Klučka.

Intenzivně se teď připravuje na jednání s profesionálními záchranáři. „Jedna z našich priorit je komunikovat s Generálním ředitelstvím hasičského záchranného sboru (má na starosti organizaci celého integrovanného záchranného systému, pozn. red.), abychom našli společnou cestu, jak kapacity dobrovolníků nejlépe využít,“ doplnil zakladatel DZS.

Dobrovolníci zatím do žádné velké akce nasazeni nebyli. Pomáhali ale třeba se zdravotnickým dohledem a s úklidem po velkých deštích při Pálavském vinobraní v září letošního roku.

Byli připraveni pomáhat i při povodních v červnu 2013. Tehdy se ale do Ústeckého kraje sjelo množství neorganizovaných dobrovolníků, kteří nakonec profesionálům práci komplikovali, takže krajské ředitelství hasičů nakonec žádalo veřejnost, ať už nejezdí. Proto nevyjeli ani dobrovolní záchranáři.

Jak vlastně mladého studenta napadlo organizovat dobrovolníky? „V minulosti jsem zpracovával několik projektů a vždycky jsem se točil okolo policie, hasičů. Jednou jsme jeli s kamarádem autem a poslouchali rádio. Informovali tam o nějaké události, nevím přesně už o jaké, ale typem patřila do toho, co nyní děláme. A tehdy jsme si řekli, že by bylo dobré takovou organizaci založit,“ popsal Lukáš okamžik, který ho dovedl k založení organizace a odměně.

Tu Lukáš Klučka podle svých slov rozdělí, část věnuje přímo dobrovolným záchranářům a zbytek si ponechá do budoucna s tím, že v případě potřeby budou tyto prostředky DZS k dispozici.

Nejčtenější

Ledovku, která ráno zastavila vlaky, vystřídá náledí po celém Česku

Informační tabule se zpožděním vlaků na nádraží v České Třebové (3.12.2018)

Vlaky na Pardubicku se po ranní komplikaci s ledovkou znovu rozjely, meteorologové ale varují před náledím. To hrozí od...

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Další z rubriky

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Před třiceti lety šlo o podvod. Teď bude koncert Marillion opravdový

Osmapadesátiletý kytarista kapely Steve Rothery

Britská rocková legenda Marillion vystoupí v Sono Centru. Bude tam i řada těch, kteří se na ně těšili už před 30 lety....

Poníkům se v Podyjí daří a tamní tráva jim chutná. Pomohli třeba broukům

Jedenáct divokých koní přivezl speciální transport do Národního parku Podyjí z...

Je to už půl roku, co ochranáři přírody přivezli z Anglie exmoorské poníky, aby se pásli v Národním parku Podyjí....

Najdete na iDNES.cz