Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Osm exradních Brna-sever čeká soud kvůli kauze Bytasen

  9:26aktualizováno  9:26
Na někdejší radní Brna-sever padla obžaloba za podivné smlouvy s Bytasenem. Jde o stovky milionů. Firmu přitom vedla dnešní starostka Sabina Tomíšková. Ta ale stíhána není.
Do soudní síně se v Brně bude muset vměstnat hned osm někdejších radních. (ilustrační foto)

Do soudní síně se v Brně bude muset vměstnat hned osm někdejších radních. (ilustrační foto) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Firma Bytasen po revoluci získala lukrativní zakázku na správu bytů městské části Brno-sever. Dle smluv si měla vydělat stovky milionů korun. V roce 2010 ale vedení radnice podalo na firmu žalobu.

Podle auditu, který předložil tehdejší starosta Leo Venclík z ODS, totiž městská část například za úklid domů zaplatila firmě hned dvakrát. Údajná škoda jen za sledované roky 2001-2007 šplhala až téměř ke 100 milionům korun.

Kdo půjde před soud

  • Josef Dokoupil (ODS)
  • Karel Horák (ČSSD)
  • Pavel Jirák (ÚS)
  • František Juren (ČSSD)
  • Dominik Šulc (ČSSD)
  • Jan Musil (ČSSD)
  • Milan Venclík (ODS)
  • Ivan Svoboda (ODS)

Mezi tím zemřeli:

  • Marta Hartlová (ODS)
  • Josef Prokeš (ODS)

Po třech letech vyšetřování má státní zastupitelství jasno. Chybu udělalo někdejší vedení městské části, které smlouvy s Bytasenem schválilo.

Osm bývalých radních tak za svou parafu stane před soudem, a to včetně nynějšího místostarosty Ivana Svobody. Současnou starostkou je přitom Sabina Tomíšková z ODS - někdejší jednatelka Bytasenu, který peníze díky podivným smlouvám kasíroval. Tu ale policie nestíhá.

"Státní zástupce bývalé radní městské části viní z porušování povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele, když nevýhodné smlouvy uzavřeli. Obžaloba byla podána 18. listopadu," uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Brně Jan Petrásek. Dnes už většinou bývalým politikům hrozí až deset let vězení. První stání by mohlo být v lednu.

Dostat kompletní vedení radnice z volebního období 1998 až 2002 před soud trvalo rok. Předcházely tomu námitky politiků proti stíhání. Tři z někdejších jedenácti radních zemřeli. Původně přitom policisté od roku 2010 vyšetřovali Bytasen. Jeho vedení ale předvolání nedostalo. 

"Můžete potkat ve dveřích kanceláře uklízečku s počítačem v podpaží a podezřívat ji z krádeže. Ale pokud se ukáže, že má smlouvu na to, že si ho mohla odnést, budete stíhat toho, kdo jí to umožnil," přirovnal zvrat ve vyšetřování Petrásek.

Ve volené funkci už je dnes z obžalovaných pouze dnešní místostarosta Brna-sever Ivan Svoboda z ODS. "Jsem rád, že po roce vyšetřování bude rozhodovat nezávislý soud. Dosavadní postup státního zastupitelství považuji za nadmíru nestandardní," uvedl Svoboda. 

O rezignaci souzený politik zatím neuvažuje. "Existuje presumpce neviny. A s obžalobou jsem se ještě neměl možnost seznámit," dodal Svoboda.

Bytasen si z účtu s nájmy mohl odčerpat, kolik peněz chtěl 

Při vyšetřování se přitom ukázalo, že peníze za nájmy od obyvatel městských bytů chodily na speciální účty. Bytasen si z nich mohl odčerpat, kolik peněz chtěl. 

"Za některé služby si peníze zcela v rozporu se smlouvami stahoval dvakrát. Smlouvy pro město byly velmi výhodné. Kdyby byly Bytasenem dodržovány. A stíhat radní za politická rozhodnutí je šílené. Není v jejich silách dokonale obsáhnout vše, pro co hlasují. Od toho mají odborníky na radnici," konstatoval někdejší starosta Leo Venclík. 

Před soud teď půjde jeho bratr a někdejší radní Milan Venclík (ODS). Původní žalobu, která vyšetřování kauzy Bytasen protikorupční policií rozpoutala, přitom starostou vedená rada odhalila těsně před komunálními volbami. V těch ho nahradila Tomíšková. A ta Venclíkova obvinění považuje za nekalý politický boj.

"Jsem ráda, že tříleté trestní řízení nakonec našlo úplně jiné trestné činy než Leo Venclík a jeho zmanipulované audity," říká Tomíšková.

Sama je v podivné situaci. Na jedné straně je spolumajitelkou Bytasenu, ale zároveň také nejvyšším zástupcem poškozené městské části. "Když se o Bytasenu rozhoduje, oznamuji podjatost a odcházím z místnosti. Co se týče mé osoby a firem, ve kterých figuruji, nebylo vzneseno žádné obvinění či obžaloba," zdůrazňuje Tomíšková.

Z Bytasenu se přitom před lety spolu s většinou majetku vydělila New BTS, v níž je Tomíšková místopředsedkyní představenstva. A právě ta má nyní obstavené nemovitosti protikorupční policií. Důvod zatím znám není.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

K úhynu ryb v největším moravském rybníce přispěli i přemnožení karasi

V Rybníce Nesyt na Břeclavsku uhynulo více než sto tun ryb.

Z rybníku Nesyt u Sedlce na Břeclavsku vylovili hospodáři už více než sto tun leklých ryb. Škody určitě překročí pět...

Brno zruší tendr na kamery pro rezidentní parkování a vypíše nový

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Brno nejspíš vypíše nové výběrové řízení na firmu, která městu dodá monitorovací kamery, jež budou součástí projektu...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz