Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ostudy Brna: Hezkou tvář historického centra kazí tržnice a bezdomovci

  2:41aktualizováno  2:41
Ideálních míst pro odpočinek s kávou či zmrzlinou je v Brně spousta. Turisty nejhojněji navštěvované náměstí Svobody mezi ně ale nepatří. Neodradí-li vás v parnu od posezení na lavičce chybějící stín, bezdomovci už zaručeně. V centru straší i tržnice Pohořelec.

Bezdomovci a opilci zabírají v Brně lavičky a zastávky hromadné dopravy. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

„Je to neútulná betonová placka. Nechápu, proč nechávají bezdomovce opíjet se a opalovat bez trika v srdci města. Odpuzuje to normální lidi i turisty,“ shodují se kamarádky, které na náměstí popíjejí kávu a snaží se přitom vtěsnat do stínu pod jeden ze stromků.

Pár listnáčů sice na náměstí roste, beton však má nad přírodou převahu. Zvlášť v pravé poledne mladé rostliny příliš ochrany před sluncem neskýtají.

Fotogalerie

„Hodně se toho tady změnilo k lepšímu, líbí se mi kašna. Chybí ale stín a zeleň. Orloj byl zbytečně drahý, když na něm ani není poznat, kolik je hodin,“ myslí si Helga Bukáčková, která se z Brna před časem odstěhovala.

Podle architekta je na náměstí stromů akorát, protože jde o prostor, který nelze pojímat jako park.

„Náměstí je vytýkáno, že je jednolitě vydlážděno a je na něm jen 18 stromů. Výtky chápu, ale nesouhlasím s nimi, záměr nekomplikovat plochu náměstí dalšími kreacemi hodnotím jako správný, je tak dosaženo velké míry flexibility využití náměstí, což by mělo takové místo splňovat především,“ zhodnotil architekt Martin Daněk.

„Jako by se do garáže jezdilo přes obývák“

Místo ale podle něj degraduje průjezd tramvají. „Je to asi jako kdyby se do garáže zajíždělo přes obývák,“ přirovnal.

Bezdomovci okupující lavičky působí nejvíc vrásek obsluze podniků. „Zkoušejí to na hosty na zahrádkách, natahují ruce a chtějí drobné či cigarety. Vyhazujeme je,“ líčí číšník z restaurace v objektu Omega Tomáš Soldán.

Trpí tím i restaurace na Veselé, na schodišti poblíž hotelu Internacional se lidé bez domova také často srocují. Obchodníci se ohrožení necítí. „Nelezou nám sem, to si nedovolí,“ říká prodavačka z parfumerie na náměstí. Její názor sdílí i Lenka Baštová, která u spojnice náměstí s ulicí Českou vaří kávu v pojízdném vozítku (psali jsme o tom zde).

Cena údržby? 30 milionů za rok

Že bezdomovce nelze jen tak jednoduše vystrnadit, potvrzuje mluvčí strážníků.

„Žebrání se oproti stavu před několika lety podařilo výrazně zredukovat. Přítomnost silně opilých bezdomovců, kteří i přímo na ulici pijí alkohol, je ale téměř nepřetržitá. Strážníci je několikrát denně vykazují, pokutují, a u opakovaných prohřešků informují úřady,“ popsal iDNES.cz mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Ostudy Brna

Nejpřísnějším trestem za opakovaný přestupek je v takovém případě zákaz pobytu. „Přistihli jsme už osoby, které ho porušily. Víme o některých lidech, v jejichž případě už stihl rozhodnout i soud a skončili ve vězení,“ dodává.

Za celoroční úklid historického centra platí Brno-střed 30 milionů korun za rok, včetně vyvážení košů, péče o zeleň a zimní údržby.

„Úklidová firma čistí ulice každou noc, některé párkrát do týdne i strojově. Přes den uklízejí veřejně prospěšní pracovníci, procházejí ulice a je možné poslat je tam, kde jsou aktuálně nejvíc potřeba,“ vysvětlila místostarostka Brna-střed Jasna Flamiková (SZ).

Zapáchající tržnice? Řešení zatím není

Stačí popojít kousek dolů z náměstí po ulici Kobližná a na křížení s ulicí Pohořelec vykoukne nevábné zákoutí, za jehož existenci se město už dlouhá léta stydí.

O odstranění tržnice u obchoďáku Centrum usiluje už více než pět let. Patří mu totiž pozemky, na nichž plechové stánky podnikatele Josefa Richarda Plisky stojí.

Podnikatel se ale polohou atraktivního místa nehodlá jen tak vzdát. V tom mu napomohl soud, když rozhodl, že město ze svého pozemku nemůže stavby odstranit, protože jsou v katastru jako trvalé. Nájemní smlouva a další povolení přitom majiteli již dávno vypršely.

Okolí plechových bud, které majitel pronajímá převážně vietnamským prodejcům, navíc zrovna nevoní. Opilci jej v noci nezřídka využívají, aby si ulevili. Za tyto objekty Pliska od města v případě odkupu požadoval několik milionů korun.

„Tento požadavek považuji za nemravný,“ uvedl nedávno k celé věci primátor Petr Vokřál. „Odkup nepřipadá v úvahu. Město Brno bude využívat všechny možné soudní cesty, aby zřídilo nápravu a získalo správu nad pozemky zpět,“ doplnil mluvčí města Pavel Žára.

Podnikatel, s nímž město řeší stejný problém i v případě stánků v podchodu u Hlavního nádraží, by pozemky i rád odkoupil. „Celou dobu jsem nakloněn diskuzi. Nejvyšší správní soud řekl, že doklady jsou v pořádku. Nevěřím, že některý jiný by mně to vzal,“ řekl iDNES.cz Pliska.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...

Traktorista převrátil stroj na bok a prorazil dva ploty, na místě zemřel

Traktorista nezvládl v Tetčicích na Brněnsku stroj plně naložený stavební sutí....

Osmadvacetiletý traktorista zemřel ve čtvrtek v Tetčicích na Brněnsku. Cestou z prudkého kopce neubrzdil vlečku plnou...Další z rubriky

Návštěvníci zoo v Hodoníně budou mít tučňáky i klokany na dosah ruky

Vedení hodonínské zoo by chtělo, aby mezi lidmi a zvířaty bylo co nejméně...

Hodonínská zoologická zahrada představila podobu nových pavilonů a výběhů, které chce začít budovat příští rok....

Policisté varují před internetovými podvody, odhalili několik případů

Ilustrační snímek

Případy, kdy podvodníci snadno vydělávají peníze na internetových a aukčních portálech, vyšetřují nyní jihomoravští...

Na nový křivý chodník přijede kontrola, přivede starostu i stěžovatelku

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Na to, jestli je, nebo není v pořádku křivý chodník, který u rodinných domků postavila obec Horní Bojanovice na...Najdete na iDNES.cz