Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Osud Úrazovky mi není lhostejný,“ připomněl čtenářům Hašek

  16:11aktualizováno  14. října 12:17
Lídr jihomoravské kandidátky ČSSD Michal Hašek je šéfem poslaneckého klubu strany. Do celostátní politiky se vypracoval z pozice zastupitele malé obce Drásov na Brněnsku, kde se narodil a kde zastává post místostarosty. Čtenáři iDNES.cz se jej ptali na komunální i republikovou politiku.

Michal Hašek při předvolebním on-line rozhovoru | foto: Radek Miča, MAFRA

Jihomoravané spíše než krajského politika znají Haška jako pravou ruku šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Čtenáře proto zajímaly i Haškovy názory na celostátní politiku. "Vyjednáváte se zelenými a lidovci o tom, zda by podpořili úřednickou vládu po dobu českého předsednictví pod vedením profesora Švejnara?" ptal se například čtenář Sharkee.

"Chceme, aby Českou republiku v době předsednictví reprezentovala odpovědná a seriózní vláda, tedy ne Topolánkova. Trio Topolánek, Čunek, Bursík si zaslouží červenou kartu ve volbách v pátek a sobotu a vyslovení nedůvěry příští týden. Už to lidem osladili dost a dost. Umíme si představit např. úřednickou vládu a poté dohodu na předčasných volbách, aby lidé mohli rozdat karty," vysvětlil Hašek.

. Odpovědi Michala Haška čtěte - zde

"Už potřetí měla ČSSD našlápnuto k volebnímu vítězství a potřetí se pár dní před volbami něco semele (Kubice, Jourová, Kočka). Je to náhoda?" zajímalo čtenáře s přezdívkou jjumbik.

"Věřím, že lidé nejsou hloupí a dokážou rozlišovat. Kubiceho zpráva byla předvolebním trikem ODS, následná šetření neprokázala její obsah. Paní Jourová zažila peklo na zemi v zájmu porážky ČSSD v podzimních volbách 2006. Nynější lidská tragédie, kdy se v noci u baru střetly emoce, alkohol a nakonec střelná zbraň, nemá s politikou nic společného. Považuji za trapné spojování vraždy pana Kočky ml. panem Duričkem s krajskými a senatními volbami," vzkázal čtenářům politik.

Řeč se ale stočila i na komunální problémy. Michal Hašek odpovídal z Drásova, kde vykonává funkci místostarosty. A čtenáře zajímalo, jak je možné, že se Hašek objevil v drásovském zastupitelstvu pouze dvakrát.

"Zdravím drásovskou ODS, místostarostou jsem od roku 1998 a celkově mám účast na jednáních zastupitelstva a rady za celou dobu nadprůměrnou. Věnuji Drásovu a regionu Tišnovska, jehož jsem čestným předsedou, stovky hodin času, účastním se přípravy jednání rady i zastupitelstva. Naposledy jsem se účastnil slavnostního jednání zastupitelů v neděli, kdy byl udělen Drásovu statut městysu a přivítali jsme 6 nových občánků obce. Třeba zítra se budu účastnit jednání obecní rady od 17:00 hodin, kdyby si chtěl někdo tuto informaci zkontrolovat," oponoval čtenářům Hašek.

Představení předvolebního kamionu ČSSD, Most, 2. září 2008

Brňany trápila především Úrazová nemocnice a budoucí koalice. "Je pravda, že vám Julínek zakázal navštívit brněnskou úrazovku?" zajímalo jednoho z nich.

"Připadal jsem si jako ve špatném filmu, když mi ředitel Úrazovky údajně po pokynu ministerstva zdravotnictví zakázal besedu s odboráři a dalšími pracovníky na půdě nemocnice. Zdůvodnění? Prý ohrožení provozu nemocnice a plánovaných operací. Mám jiné vysvětlení. ODS se bojí už i jiného názoru na budoucí osud Úrazovky. Nynější hejtman Juránek dostal vstupenku za to, že de facto podporuje Julínkův plán Úrazovku zrušit. ČSSD chce převod kompletní UNB na město Brno. Proč zamlčelo Julínkovo ministerstvo plán rekonstrukce a dobudování Úrazovky v současné poloze, který zná ministr od roku 2006, a namísto toho investuje stovky milionů v bohunické Fakultní nemocnici? Přestěhovat chce jenom traumatým a kašle na tisíce běžných operací a desetitisíce ambulantních pacientů," rozohnil se Hašek.

Čtenář s nickem Krakonoš si vzpomněl na nedávnou brněnskou aféru s černým výlepem Haškových plakátů lákajících na koncert kapely Team. A neubránil se tomu politika trochu popíchnout. "Černý výlep řeší volební manažer s pražským ústředím, neboť se týkal centrální akce. Připomínám, že jsem se za to veřejnosti ihned omluvil, byť chybu udělal profesionální dodavatel, nikoliv ČSSD," bránil se Hašek.

Michal Hašek při předvolebním on-line rozhovoru

Haškovi se za patnáct minut, kdy se čtenáři mohli ptát, sešlo přes šedesát otázek. Přestože poslanec odpovídal přes hodinu a půl, na všechny se nedostalo. Stihl ale odpovědět na otázku, co si rád ve volném čase přečte.

"Rád čtu literaturu faktu a historickou literaturu. Občas sáhnu po slavném jmenovci Jaroslavu Haškovi, na četné dotazy uvádím, že jsme s jeho vnukem Richardem zatím nenašli důkaz o příbuzenství, a nyní v čase voleb se odreagovávám Dějinami strany mírného pokroku v mezích zákona. Ani jsem netušil, jak může být historie inspirativní," smál se za monitorem Hašek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Najdete na iDNES.cz