Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Osud Úrazovky mi není lhostejný,“ připomněl čtenářům Hašek

  16:11aktualizováno  14. října 12:17
Lídr jihomoravské kandidátky ČSSD Michal Hašek je šéfem poslaneckého klubu strany. Do celostátní politiky se vypracoval z pozice zastupitele malé obce Drásov na Brněnsku, kde se narodil a kde zastává post místostarosty. Čtenáři iDNES.cz se jej ptali na komunální i republikovou politiku.

Michal Hašek při předvolebním on-line rozhovoru | foto: Radek Miča, MAFRA

Jihomoravané spíše než krajského politika znají Haška jako pravou ruku šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Čtenáře proto zajímaly i Haškovy názory na celostátní politiku. "Vyjednáváte se zelenými a lidovci o tom, zda by podpořili úřednickou vládu po dobu českého předsednictví pod vedením profesora Švejnara?" ptal se například čtenář Sharkee.

"Chceme, aby Českou republiku v době předsednictví reprezentovala odpovědná a seriózní vláda, tedy ne Topolánkova. Trio Topolánek, Čunek, Bursík si zaslouží červenou kartu ve volbách v pátek a sobotu a vyslovení nedůvěry příští týden. Už to lidem osladili dost a dost. Umíme si představit např. úřednickou vládu a poté dohodu na předčasných volbách, aby lidé mohli rozdat karty," vysvětlil Hašek.

. Odpovědi Michala Haška čtěte - zde

"Už potřetí měla ČSSD našlápnuto k volebnímu vítězství a potřetí se pár dní před volbami něco semele (Kubice, Jourová, Kočka). Je to náhoda?" zajímalo čtenáře s přezdívkou jjumbik.

"Věřím, že lidé nejsou hloupí a dokážou rozlišovat. Kubiceho zpráva byla předvolebním trikem ODS, následná šetření neprokázala její obsah. Paní Jourová zažila peklo na zemi v zájmu porážky ČSSD v podzimních volbách 2006. Nynější lidská tragédie, kdy se v noci u baru střetly emoce, alkohol a nakonec střelná zbraň, nemá s politikou nic společného. Považuji za trapné spojování vraždy pana Kočky ml. panem Duričkem s krajskými a senatními volbami," vzkázal čtenářům politik.

Řeč se ale stočila i na komunální problémy. Michal Hašek odpovídal z Drásova, kde vykonává funkci místostarosty. A čtenáře zajímalo, jak je možné, že se Hašek objevil v drásovském zastupitelstvu pouze dvakrát.

"Zdravím drásovskou ODS, místostarostou jsem od roku 1998 a celkově mám účast na jednáních zastupitelstva a rady za celou dobu nadprůměrnou. Věnuji Drásovu a regionu Tišnovska, jehož jsem čestným předsedou, stovky hodin času, účastním se přípravy jednání rady i zastupitelstva. Naposledy jsem se účastnil slavnostního jednání zastupitelů v neděli, kdy byl udělen Drásovu statut městysu a přivítali jsme 6 nových občánků obce. Třeba zítra se budu účastnit jednání obecní rady od 17:00 hodin, kdyby si chtěl někdo tuto informaci zkontrolovat," oponoval čtenářům Hašek.

Představení předvolebního kamionu ČSSD, Most, 2. září 2008

Brňany trápila především Úrazová nemocnice a budoucí koalice. "Je pravda, že vám Julínek zakázal navštívit brněnskou úrazovku?" zajímalo jednoho z nich.

"Připadal jsem si jako ve špatném filmu, když mi ředitel Úrazovky údajně po pokynu ministerstva zdravotnictví zakázal besedu s odboráři a dalšími pracovníky na půdě nemocnice. Zdůvodnění? Prý ohrožení provozu nemocnice a plánovaných operací. Mám jiné vysvětlení. ODS se bojí už i jiného názoru na budoucí osud Úrazovky. Nynější hejtman Juránek dostal vstupenku za to, že de facto podporuje Julínkův plán Úrazovku zrušit. ČSSD chce převod kompletní UNB na město Brno. Proč zamlčelo Julínkovo ministerstvo plán rekonstrukce a dobudování Úrazovky v současné poloze, který zná ministr od roku 2006, a namísto toho investuje stovky milionů v bohunické Fakultní nemocnici? Přestěhovat chce jenom traumatým a kašle na tisíce běžných operací a desetitisíce ambulantních pacientů," rozohnil se Hašek.

Čtenář s nickem Krakonoš si vzpomněl na nedávnou brněnskou aféru s černým výlepem Haškových plakátů lákajících na koncert kapely Team. A neubránil se tomu politika trochu popíchnout. "Černý výlep řeší volební manažer s pražským ústředím, neboť se týkal centrální akce. Připomínám, že jsem se za to veřejnosti ihned omluvil, byť chybu udělal profesionální dodavatel, nikoliv ČSSD," bránil se Hašek.

Michal Hašek při předvolebním on-line rozhovoru

Haškovi se za patnáct minut, kdy se čtenáři mohli ptát, sešlo přes šedesát otázek. Přestože poslanec odpovídal přes hodinu a půl, na všechny se nedostalo. Stihl ale odpovědět na otázku, co si rád ve volném čase přečte.

"Rád čtu literaturu faktu a historickou literaturu. Občas sáhnu po slavném jmenovci Jaroslavu Haškovi, na četné dotazy uvádím, že jsme s jeho vnukem Richardem zatím nenašli důkaz o příbuzenství, a nyní v čase voleb se odreagovávám Dějinami strany mírného pokroku v mezích zákona. Ani jsem netušil, jak může být historie inspirativní," smál se za monitorem Hašek.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz