Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pokaždé se mi tam všechno vybaví, říká otec hrdiny z vyhořelého kasina

  12:38aktualizováno  12:38
Dělníci ve čtvrtek odkryli dokončenou fasádu brněnského obchodního centra Letmo. Vzniklo na místě, kde při zachraňování života zemřeli hasiči David Kožuský a Jaroslav Gargula. Jeho rodina je ráda, že torzo budovy, které dlouho hyzdilo hlavní nádraží, konečně zmizelo.

Josef Gargula měl se svým synem hasičskou profesi společnou. | foto: Anna Vavríková, Anna Vavríková,  MAFRA

Ráno, než odcházel osmadvacetiletý hasič Jaroslav Gargula do práce, plánoval oslavu padesátin své maminky Marie. Ještě před odchodem se s ní ve dveřích loučil. "Mami, to volno na tvé narozeniny si vezmu, neboj," řekl tehdy. Všechno však bylo jinak.

Ten den byl Gargula jedním z hasičů, kteří zasahovali při rozsáhlém požáru kasina u brněnského nádraží. Z plamenů už se nedostal, matka místo oslavy jubilea musela pohřbívat syna.

Tohle se stalo před více než 11 lety. Dnes už na místě neštěstí stojí téměř dokončené nové Obchodní centrum Letmo. Modrýma očima shlíží na Brno z míst, kde hrdinsky položil život Gargula a jeho kolega David Kožuský.

Rodiče stavbu pečlivě sledují

Jaroslavovi rodiče mají při pohledu na novou budovu slzy v očích. Vzpomínky na smrt prvorozeného syna mají stále v živé paměti, připomínají ho i fotky na zdi.

Požár kasina

Dům s kasinem v Nádražní ulici vyhořel 8. ledna 2002. Při požáru se snažili hasiči David Kožuský a Jaroslav Gargula zachránit krupiéra. Výbuch uvnitř budovy však všechny tři muže zabil. Oheň s největší pravděpodobností způsobily technicky nevyhovující rozvody u osvětlení v podhledech stropu. Za jeho vznik nebyl nikdo potrestán. Jihomoravští hasiči si památku kolegů každoročně připomínají pietním aktem u budovy kasina.

"Pořád to bolí. Vychovali jsme si ho, byl to hodný kluk. Já se s tím už nikdy nevyrovnám, budu se ze spaní budit hrůzou až do konce života," vypráví roztřeseným hlasem otec Josef Gargula. Mezi otcem a synem bylo pevné pouto, i proto, že byli oba hasiči.

Vztah manželů Gargulových k nešťastnému místu je stále velice silný, a proto sledují i jeho současný vývoj. Z nové podoby nadšeni nejsou. "Nejsem architekt, ale podle mě se sem ten barák vůbec nehodí. Moc se mi nelíbí," říká Gargula.

Na druhou stranu je rád, že trosky vyhořelé budovy konečně zmizely a místo nebude tragédii tolik připomínat. Alespoň navenek.

"Pokud to má sloužit lidem, tak ať to slouží. Mám Brno rád, takže je dobře, že je to spravené, protože pro člověka, který tudy musel projít, to byl negativní zážitek sám o sobě," vysvětluje.

Fasáda obchodního centra Letmo dělníci čerstvě odhalili.

Fasáda obchodního centra Letmo dělníci čerstvě odhalili.

Důstojné místo pro vzpomínku

Pro něj i pro rodinu ale není cesta kolem jednoduchá. Jelikož pocházejí z Moutnic, vesnice pár kilometrů od Brna, při každé návštěvě města přes hlavní nádraží jet musejí.

"Chodíváme tam s určitým sebezapřením. Protože jsem také hasič, znám pozadí tragédie, viděl jsem záznam ze zásahu a vím, co se mohlo a mělo udělat. Vždycky se mi to na tom místě všechno vybaví," smutně konstatuje Gargula.

Gargulovi však oceňují snahu zachovat pietu místa. "Už bylo na čase, aby zde bylo kulturnější prostředí, a klaním se před tím hochem, který dělá památník," říká Gargula o plastice, kterou připravuje student VUT Adam Krhánek.

Bude stát u vstupu do obchodního centra. "Je moc pěkná, myslím, že to bude adekvátní vzpomínka," dodává Gargulová.

U nedůstojného torza se dosud každý rok scházeli hasiči i ostatní lidé, zapalovali svíčky a vzpomínali na své nejbližší, kamarády a kolegy. Nyní budou pietní setkání pro všechny příjemnější.

"Odkaz našeho syna bude žít dál, ale nechceme, aby ze vzpomínkových setkání byla přehlídka politiků. Ať zůstanou v rodinném kruhu a mezi hasiči, přáteli a kolegy," vysvětluje Gargula. "Tragédie nás dost posílila, všechny nás to ještě více semklo," říká hrdě Marie Gargulová.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz