Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Otec týral děti, do vězení nemusí

  20:21aktualizováno  20:21
Až osm let mohl strávit ve vězení dvaapadesátiletý Lubomír Polášek ze Šlapanic za to, že dlouhodobě týral své dvě starší děti. Okresní soud Brno-venkov Poláškovi vyměřil jen šestiměsíční trest. Jeho vykonání navíc odložil na zkušební dobu jednoho roku.

Lubomír Polášek u Krajského soudu v Brně za týrání svěřené osoby. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Ani to se ale trojnásobnému otci nelíbilo, odvolal se a při jednání žádal tříčlenný senát Krajského soudu, aby mu trest zrušil. Senát ale Poláškovi nevyhověl. Soudci se totiž ztotožnili se závěry okresního soudu pro Brno-venkov. Podle nich i podle zjištění vyšetřovatelů totiž Polášek svého dnes dvanáctiletého syna a o dva roky starší dceru dlouhé měsíce a možná i roky nepřiměřeně trestal.

Děti surově bil, když nesplnily jeho úkoly. Trestal je mimo jiné i bičem, který Poláškovi soud zabavil. Týral je až do doby před čtyřmi lety i přes to, že dcera i syn jsou už od roku 2001 v dětském domově. Polášek dětem podle žalobce totiž ubližoval v době, když si je bral z domova domů. Jak přesně své potomky trýznil, ale žaloba ani sociální pracovníci nechtějí popisovat.

"Nikomu jsem neublížil a už vůbec jsem nikoho netýral, děti jsem vždy vracel v pořádku," tvrdil Polášek. Soudce se snažil přesvědčit i o tom, že trestní stíhání a podaná obžaloba jsou výsledkem komplotu, do nějž jsou zapojeni například i soudci či státní zástupci.

Obžalobu se snažil shodit i Poláškův obhájce. "Vztah mého klienta s jeho synem je dobrý, trávili spolu teď například celé jarní prázdniny a to i na přání dítěte. A neobjevil se žádný problém. Stopy týrání na něm navíc v minulosti nikdy nebyly vidět," argumentoval advokát Karel Prchal.

Otec: Biče jsem měl na koně
Týrání podle státní zástupkyně pro Brno-venkov Jany Čuhelové zjistily osoby, kterým byly nezletilé děti svěřeny do péče, tedy pracovníci dětského domova.

Polášek ale veškerá obvinění odmítá, včetně toho, že by děti trestal zabaveným bičem. "Je to nesmysl, doma jsem měl několik bičů, používal jsem je ale na koně, které chovám," tvrdil včera před jednací síní obžalovaný.

Soudce přesto nepřesvědčil. Trest, který mu loni v říjnu vyměřil Okresní soud Brno-venkov včera brněnský krajský soud v plném znění potvrdil. "Soud prvního stupně dospěl na základě provedených důkazů ke správným a úplným zjištěním. Zvolil i správnou právní kvalifikaci jednání. Uložený trest rozhodně není nepřiměřeně přísný," uzavřel včerejší jednání předseda senátu Zdeněk Lukovský.

Ani podmíněnému trestu za týrání svěřené osoby se ale Polášek nechce podřídit. "Nenechám se odsoudit za něco, co jsem neudělal. Podám si dovolání k Vrchnímu soudu v Olomouci, to bez pochyby," prohlásil po verdiktu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jedenadvacet jednotek hasičů zasahuje u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz