Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud potvrdil, že otec zpronevěřil tisíce týraným chlapcům z Kuřimi

  9:25aktualizováno  10:18
Otec týraných chlapců z Kuřimi svým dětem zpronevěřil 24 100 korun. Potvrdil to brněnský krajský soud. Peníze posílali jako odškodné za prožitou újmu jejich matka a Jan Turek, kteří byli za jejich týrání odsouzeni. Otec je měl předat dětem na účty stavebního spoření, ale nechal si je na svém kontě.
Podle soudu 24 100 korun z odškodného na účty chlapců nikdy nedoputovalo. (Ilustrační snímek)

Podle soudu 24 100 korun z odškodného na účty chlapců nikdy nedoputovalo. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Muže za zpronevěru potrestal už v červenci brněnský městský soud. Při stanovování výše trestu navíc přihlédl k podmíněnému trestu za neplacení výživného. Dohromady pak poslal obžalovaného do vězení na deset měsíců vězení s podmíněným odkladem na tři roky.

Teď toto rozhodnutí potvrdil v odvolacím řízení brněnský krajský soud. Odvolání otce zamítl jako nedůvodné.

"Obžalovaný takto jednal po dobu dvou let, s penězi nakládal blíže nezjištěným způsobem ve svůj prospěch," zdůvodnila rozhodnutí soudkyně Libuše Gloserová.

Peníze totiž na účet muže chodily od od května 2010 do září 2012. Účet pro stavební spoření sice dětem nakonec na konci roku 2011 zařídil, ale peníze na něj podle soudu stejně neposílal. Učinil tak až v průběhu soudního řízení. 

"Číslo účtu stavebního spoření, které jsem zakládal sám, jsem sdělil matce i sociálce, ale peníze pořád chodily mně. Navíc jsem nebyl zbaven rodičovské zodpovědnosti, tudíž musím podle zákona spravovat majetek synů," řekl ČTK dříve otec.

Tvrdí, že peníze nezpronevěřil a měl je stále u sebe. "Když si je vyžádal soud první instance, okamžitě jsem mu je poskytl. Od loňského března jsem byl také třikrát na výslechu u policie a o peníze nikdo neměl zájem," doplnil otec.

Ani po vynesení pravomocného rozsudku se necítil vinen. "Zvažujeme dovolání k Nejvyššímu soudu," doplnil jeho obhájce Zdeněk Odehnal.

Nejdřív v péči otce, pak prarodičů

Kuřimská kauza odstartovala v roce 2007, když soused Kláry M. náhodou naladil na své dětské chůvičce signál z jejího domu. Na záběrech uviděl nahého svázaného chlapce.

Chlapcům je nyní 14 a 16 let. Po odhalení týrání putovali do azylového domu pro děti Klokánek. V prosinci 2008 pak soud zamítl žádost jejich otce o svěření do péče. Matku chlapců úřady zbavily její rodičovské povinnosti. Až v lednu 2010 dal brněnský krajský soud chlapce do péče otce.

Situace se ale v červnu 2011 změnila. Na základě doporučení úřadu péče o dítě soud svěřil chlapce rodičům jejich matky. Rozhodl tak proto, že v té době nezaměstnaný otec se podle úřadu nebyl schopen se o ně postarat tak dobře jako prarodiče.

"S chlapci se nyní nevídám, protože mi to prarodiče neumožňují. Nejsou doma nebo mi neotevřou. Mrzí mě to, ale v současné době to nijak neřeším," konstatoval tento týden u soudu otec.

Nejpřísnější, desetiletý trest si od soudu odnesla jejich teta. Svůj podíl na týrání sice připustila, ale nijak ho nevysvětlila. K sedmi letům vězení byli odsouzení Hana Bašová a Jan Škrla. Na pět let šli za mříže Jan Turek a Barbora Škrlová.

Právě Škrlová je nejpodivnější postavou celé kauzy. Když žila s chlapci a jejich matkou, vydávala se za dívku Aničku. Po odhalení případu uprchla do Norska, kde se vydávala za chlapce Adama. Podle některých úvah byla ikonou sekty, kterou si založil její otec Josef Škrla. Před časem byla propuštěna z vězení (více o kauze se dočtete zde).

Autoři: ,


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

VIDEO: K ženě se nastěhovalo 160 netopýrů. Ven, hoši, vyháněli je oknem

Do ložnice se naštěhovalo přes 160 netopýrů

Hororový zážitek má za sebou sedmaosmdesátiletá žena z brněnské městské části Královo Pole. Do ložnice se jí...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Najdete na iDNES.cz