Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud potvrdil, že otec zpronevěřil tisíce týraným chlapcům z Kuřimi

  9:25aktualizováno  10:18
Otec týraných chlapců z Kuřimi svým dětem zpronevěřil 24 100 korun. Potvrdil to brněnský krajský soud. Peníze posílali jako odškodné za prožitou újmu jejich matka a Jan Turek, kteří byli za jejich týrání odsouzeni. Otec je měl předat dětem na účty stavebního spoření, ale nechal si je na svém kontě.
Podle soudu 24 100 korun z odškodného na účty chlapců nikdy nedoputovalo. (Ilustrační snímek)

Podle soudu 24 100 korun z odškodného na účty chlapců nikdy nedoputovalo. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Muže za zpronevěru potrestal už v červenci brněnský městský soud. Při stanovování výše trestu navíc přihlédl k podmíněnému trestu za neplacení výživného. Dohromady pak poslal obžalovaného do vězení na deset měsíců vězení s podmíněným odkladem na tři roky.

Teď toto rozhodnutí potvrdil v odvolacím řízení brněnský krajský soud. Odvolání otce zamítl jako nedůvodné.

"Obžalovaný takto jednal po dobu dvou let, s penězi nakládal blíže nezjištěným způsobem ve svůj prospěch," zdůvodnila rozhodnutí soudkyně Libuše Gloserová.

Peníze totiž na účet muže chodily od od května 2010 do září 2012. Účet pro stavební spoření sice dětem nakonec na konci roku 2011 zařídil, ale peníze na něj podle soudu stejně neposílal. Učinil tak až v průběhu soudního řízení. 

"Číslo účtu stavebního spoření, které jsem zakládal sám, jsem sdělil matce i sociálce, ale peníze pořád chodily mně. Navíc jsem nebyl zbaven rodičovské zodpovědnosti, tudíž musím podle zákona spravovat majetek synů," řekl ČTK dříve otec.

Tvrdí, že peníze nezpronevěřil a měl je stále u sebe. "Když si je vyžádal soud první instance, okamžitě jsem mu je poskytl. Od loňského března jsem byl také třikrát na výslechu u policie a o peníze nikdo neměl zájem," doplnil otec.

Ani po vynesení pravomocného rozsudku se necítil vinen. "Zvažujeme dovolání k Nejvyššímu soudu," doplnil jeho obhájce Zdeněk Odehnal.

Nejdřív v péči otce, pak prarodičů

Kuřimská kauza odstartovala v roce 2007, když soused Kláry M. náhodou naladil na své dětské chůvičce signál z jejího domu. Na záběrech uviděl nahého svázaného chlapce.

Chlapcům je nyní 14 a 16 let. Po odhalení týrání putovali do azylového domu pro děti Klokánek. V prosinci 2008 pak soud zamítl žádost jejich otce o svěření do péče. Matku chlapců úřady zbavily její rodičovské povinnosti. Až v lednu 2010 dal brněnský krajský soud chlapce do péče otce.

Situace se ale v červnu 2011 změnila. Na základě doporučení úřadu péče o dítě soud svěřil chlapce rodičům jejich matky. Rozhodl tak proto, že v té době nezaměstnaný otec se podle úřadu nebyl schopen se o ně postarat tak dobře jako prarodiče.

"S chlapci se nyní nevídám, protože mi to prarodiče neumožňují. Nejsou doma nebo mi neotevřou. Mrzí mě to, ale v současné době to nijak neřeším," konstatoval tento týden u soudu otec.

Nejpřísnější, desetiletý trest si od soudu odnesla jejich teta. Svůj podíl na týrání sice připustila, ale nijak ho nevysvětlila. K sedmi letům vězení byli odsouzení Hana Bašová a Jan Škrla. Na pět let šli za mříže Jan Turek a Barbora Škrlová.

Právě Škrlová je nejpodivnější postavou celé kauzy. Když žila s chlapci a jejich matkou, vydávala se za dívku Aničku. Po odhalení případu uprchla do Norska, kde se vydávala za chlapce Adama. Podle některých úvah byla ikonou sekty, kterou si založil její otec Josef Škrla. Před časem byla propuštěna z vězení (více o kauze se dočtete zde).

Autoři: ,Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Obecní úřad v Bílovicích porazil i dnes už slavný kostel v Sazovicích

Klub za starou Prahu udělil ocenění za nejlepší novostavbu v historickém...

Nejlepší novostavbou v historickém prostředí pro rok 2017 se stal obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice...

Svatba ve Znojmě se prodraží. Město za obřad vybírá deset tisíc korun

Svatba Jitky Čvančarové

Svatební obřad ve vybraný čas a na vysněném místě? V kraji za něj snoubenci zaplatí radnicím nejčastěji tisícovku....

Rodina z jižní Moravy mapovala kamenné kříže. Hledala jejich příběhy

Původním povoláním novoveský hostinský a později kamenický mistr František...

Jihomoravská krajina je kamennými kříži doslova posetá. Bylo by marnou snahou pokoušet se nalézt jedinou vesnici, která...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz