Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Otevřená zahrada má cenu za efektivnost. V Česku je unikátní, říká ředitel

  18:58aktualizováno  18:58
Otevřená zahrada v Brně získala ve čtvrtek v soutěži Stavba roku 2013 cenu ministra životního prostředí za energetickou úspornost a efektivnost stavby. Zahrada je dílem Nadace Partnerství a její ředitel Miroslav Kundrata věří, že její úspěch pobídne město ke schválení podobných projektů.

Vizualizace Otevřené zahrady mezi Údolní ulicí a parkem pod Špilberkem. | foto: Studio Projektil Architekti s. r. o.

Otevřená zahrada vznikla na neudržovaných pozemcích mezi Údolní ulicí a parkem pod Špilberkem. Lidem v Brně slouží nejen jako průchod mezi ulicí a pevností, ale také jako výukové centrum.

Bylo pro vás ocenění velkým překvapením?
Ani ne. Energetická koncepce, kterou Otevřená zahrada používá, je totiž v České republice naprosto unikátní. Navíc co se týká spotřeby a využití energie z obnovitelných zdrojů, jedná se o nejlepší budovu u nás. Nehledě na to, že stavba je skvěle architektonicky zvládnutá. Ocenění nás ale rozhodně potěšilo, poněvadž je úplně první.

Byla to pro zahradu i první soutěž?
Ano, zatím totiž čekáme, až zahrada zakoření a pořádně se rozroste. Potom tato stavba může získat i některá středoevropská ocenění. Tam ale chceme směřovat až příští nebo přespříští rok.

Zaujaly vás v soutěži i jiné stavby?
Zajímavých jich bylo hned několik. Naprosto úžasná je multifunkční aula Gong ve Vítkovicích, kterou má na starosti Josef Pleskot. Není divu, že také získala hlavní cenu. Velmi mě oslovil také další vítěz - Aparthotel Lipa, který stojí v Krásné Lípě. Naopak oceněný Královopolský tunel je podle mě naprosto standardní stavbou, jejíž vítězství příliš nechápu.

Je v Brně nyní nějaká stavba, která vám vyloženě vadí?
Mám trošku odtažitý vztah k obdivované funkcionalistické architektuře. Na můj vkus je příliš studená. Navíc dnes už paradoxně není příliš funkční, minimálně co se týče plýtvání energie. Budovy postavené ve stylu raného funkcionalismu mě ale naopak hodně oslovují. Zmínit můžu především ty, za nimiž stojí brněnský architekt Ernst Wiesner. Jeho stavby jsou výborně promyšlené, mají skvěle rozvrstvené vnitřní plochy, schodiště a místnosti.

Chybí naopak v jihomoravské metropoli nějaká budova?
Nevím jestli vyloženě chybí, ale Ostravě opravdu můžeme závidět již zmíněný Gong. Jedná se o nádherné velkokapacitní prostory, kde se mohou konat konference nebo koncerty. Taková multifunkční kulturní hala v Brně zatím není.

Potřebuje Brno víc budov, jako je Otevřená zahrada?
Myslím, že nutně. Zejména veřejné stavby musí být stavěné tak, aby byly co nejvíce energeticky úsporné. Vždy jde o náklady, které do nich budeme vkládat. Když to zjednoduším, tak můžeme buď dávat peníze na platy učitelů, nebo je zkrátka protopíme v plynu, který bude zásobovat nové veřejné budovy. I v sousedním Rakousku je každá škola, úřad nebo domov důchodců vždy stavěný maximálně úsporně vzhledem k provozním nákladům, i za cenu vyšší investice. Takový princip bychom u nás měli zavést také.

Vaše organizace propaguje hodně myšlenky přírody. Má jí Brno dostatek?
Zeleně rozhodně ano, je pouze otázka, jak ji zpřístupní veřejnosti. Velkým plusem je také absence jakékoliv zemědělské chemie, kterou najdeme v klasické zemědělské krajině. Pro některé druhy zvířat, například hmyz, je tedy Brno velmi zajímavým prostředím. Velkým unikátem je ale přítomnost přírody a lesů v celém okruhu okolo Brna. To musí ocenit každý turista, který zdejší prostředí nezná.

Autor:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Když si lidé uvědomí podobnost s robotem, začnou se bát, říká vývojář

Luděk Žalud vede laboratoř robotiky ve vědeckém centru CEITEC v Brně.

Léčba popálenin i plastické operace. Tam všude může lékařům pomoci robotický skener s laserovým paprskem. Novinka...

Třetí nejlepší Chardonnay na světě vyrábí v jihomoravském Krumvíři

Cenu za nejlepší české víno obhájil Josef Valihrach.

Jedno z nejlepších Chardonnay na světě umí vyrobit jedenašedesátiletý vinař Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku....

Rodina z jižní Moravy mapovala kamenné kříže. Hledala jejich příběhy

Původním povoláním novoveský hostinský a později kamenický mistr František...

Jihomoravská krajina je kamennými kříži doslova posetá. Bylo by marnou snahou pokoušet se nalézt jedinou vesnici, která...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz