Skleněné plochy jsou pro ptáky nebezpečnou pastí. Zabíjí se o ně nejen drobní pěvci – náraz do pro ptáky neviditelné skleněné bariéry je smrtelný i pro větší druhy, jako jsou dravci (zde poštolka obecná). | foto: Z. Janoška, ČSO

Nejvíc ptáků se otráví na jižní Moravě, pasti odhalují i dobrovolníci

  • 3
Náraz do skla, výboj elektrického proudu, ale i kola aut nebo ruka člověka, to jsou nejčastější způsoby smrti ptáků. Česká společnost ornitologická vytvořila web Ptačí pasti, jenž upozorňuje na nejnebezpečnější místa. Největší hrozbu pro opeřence představuje jižní Morava.

Web funguje tak, že body na mapě představují nálezy ptáků i příčinu jejich poranění nebo smrti. Množství odhalených pastí souvisí i s aktivitou dobrovolníků, již data sbírají. V Jihomoravském kraji jich je v Česku nejvíce.

„Na jižní Moravě máme také nejvíce registrovaných případů otrav. Může to souviset i s tím, že se tu nadprůměrně vyskytují některé druhy dravců a právě ti jsou častými oběťmi,“ vysvětluje Zbyněk Janoška z České společnosti ornitologické.

V kraji je také zvýšený počet úhynů po poranění elektrickým proudem. Co se kolizí s auty nebo skly týká, jižní Morava výjimečná není. Platí, že přibližně jedna čtvrtina zastávek hromadné dopravy představuje pro ptáky riziko.

Pasti se sice daří postupně odstraňovat, ale o většině z nich ornitologové stále nevědí a další přibývají. Do mapování nebezpečných míst se přitom může zapojit kdokoliv.

Vycvičený pes vyčenichá otrávenou návnadu

„Lidé nález zaznamenají do databáze Avif, kterou můžou mít stále po ruce jako aplikaci v mobilu. Je to otázka i minuty a může to pomoci zachránit spousty dalších ptačích životů,“ dodává Janoška.

Ornitologové přitom letošní rok označují z hlediska otrav za nejtragičtější. Kromě běžných druhů zhynula i extrémně vzácná a ohrožená zvířata. Vůbec poprvé se otrávil orel královský, a to v Bořeticích na Břeclavsku, nepřirozeně uhynul i orel mořský v Oleksovicích na Znojemsku a luňák červený ve Strážnici na Hodonínsku.

Už kvůli tomu vznikla specializovaná „psí jednotka“, vycvičený Chesapeake Bay retrívr jménem Sam, který dokáže najít návnady a otrávenou zvěř i v hustém křoví nebo zaorané pod zemí (více si o něm přečtěte zde).