Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Otužilci oslavili výročí mokré cesty, zaplavali si v mrazivé Punkvě

  7:38aktualizováno  7:38
Otužilci plavali půl kilometru v mrazivé Punkvě. Oslavili tím výročí osmdesáti let od objevení takzvané mokré cesty Punkevními jeskyněmi. Slavnostního plavání v ponorné říčce se zúčastnilo celkem šestnáct plavců.

Odvážlivců, kteří se do Punkvy ponořili, bylo nakonec šestnáct. Z toho dvě ženy. | foto: ČTK

Zatímco málokterého návštěvníka Moravského krasu vůbec napadne, aby si v zimě prohlédnul Punkevní jeskyně, otužilci se tam v neděli odpoledne vydali s největší chutí. Dostali totiž příležitost, která se jen tak neopakuje.

Po 80 letech od chvíle, kdy Karel Absolon prozkoumal tok podzemní řeky Punkvy a objevil takzvanou mokrou cestu jeskyněmi, si tuto cestu mohli proplavat. Na skupinku plavců z oddílu dálkového a zimního plavání Fides Brno tak čekalo 500 metrů mrazivé jeskynní říčky, kterou návštěvníci krasu běžně zdolávají na člunech.

Vzduch na dně propasti Macocha, odkud se vyplouvalo, měl necelý jeden stupeň Celsia, teplota Punkvy těsně překročila tři stupně. "Já se těšila, že bude mít aspoň šest, a ono tohle," smála se přemožitelka kanálu La Manche Dana Zbořilová z Prostějova, která byla jedním z čestných hostů této oslavné akce.

Koupat se tu by mě ani nenapadlo, říká průvodce

Odvážlivců, kteří se do Punkvy ponořili, bylo nakonec šestnáct. Z toho dvě ženy. "Absolonovi lidé před osmdesáti lety byli borci, my jsme ledoborci," žertoval při společném focení pamětních snímků další přemožitel La Manche Petr Mihola.

Trasa, kudy poté otužilci plavali, byla výjimečná, ostatně jako celý systém Punkevních jeskyní. Po několika desítkách metrů, kde je řeka mělká a tvoří vlastně jakýsi záliv, následuje úsek se čtyřicetimetrovou hloubkou. "Tam vyvěrá Punkva, která protéká systémem chodeb ze dna propasti Macocha," popisuje průvodce Pavel Kuchař, který dostal na starost výjimečnou otužileckou skupinu.

Fotogalerie

Ačkoliv už jeskyněmi provedl nepočítaně obyčejných výprav, v řece se nikdy nekoupal. "Ani mě to nenapadlo, nanejvýš jsem si smočil ruce," směje se Kuchař.
Plavci, kteří se poté do řeky noří, se také usmívají. Na tři čluny, které skupinu z bezpečnostních důvodů doprovázejí, dokonce i mávají. Slova jim však ze zmrzlých úst vychází jen stěží. "Pěkně ta voda kouše. I čelisti tuhnou, jak je studená," hodnotí stroze otužilec Michal Moravec, zatímco proplouvá mezi krápníky.

Jak na jezeře Lochness... Plavci byli nadšení

Po výstupu na břeh v Pustém žlebu si však otužilci plavbu nemohou vynachválit. "Já jsem až překvapený, jak je to pěkný zážitek. Přirovnal bych to k tomu, když jsme s kamarády plavali štafetu v jezeře Lochness," říká Vít Frank, zatímco si jeho tělo přivyká na teplotu venkovního vzduchu.

Spokojení jsou i další plavci. Příležitost plavat ze dna propasti Macocha je pro ně totiž zcela jedinečná. Do Punkvy se sice noří při pravidelném podzimním zahajování otužilecké sezóny, kdy si připomínají památku potápěče Karla Divíška pomáhajícího Absolonovi s průzkumem. To se však plave jen od Masarykova dómu; místa, kde návštěvníci jeskyní kvůli prohlídce vystupují na chvíli ze člunů.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Brno zruší tendr na kamery pro rezidentní parkování a vypíše nový

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Brno nejspíš vypíše nové výběrové řízení na firmu, která městu dodá monitorovací kamery, jež budou součástí projektu...

Za dvě hodiny dva překotné porody. Nádherná služba, říká záchranářka

Mimořádný den to byl i pro záchranářku Jitku Jágerovou, na snímku s lékařem...

Mimořádný den mají za sebou jihomoravští záchranáři. Během dvou hodin vyráželi na Hodonínsko ke dvěma nečekaně rychlým...

Řidič nedal na křižovatce přednost dodávce, po střetu zemřel

Po střetu dodávky s osobní autem jeho šofér na místě zemřel.

Na křižovatce ve Vranovicích na Brněnsku se o půl jedenácté dopoledne srazila dodávka s osobním autem. Řidič osobáku na...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz