Zemědělci zůstanou s cenami ovoce i zeleniny na maximech, která na začátku nastavili. Většinu úrody zničenou mrazem a suchem prodají za pár dní. (Ilustrační snímek)

Zemědělci zůstanou s cenami ovoce i zeleniny na maximech, která na začátku nastavili. Většinu úrody zničenou mrazem a suchem prodají za pár dní. (Ilustrační snímek) | foto: Jana Vašáková, www.receptyprodeti.cz

Ovoce a zelenina stojí co maso. Kilo třešní vyjde na sto padesát korun

  • 214
Ceny ovoce a zeleniny na jižní Moravě stoupají - kvůli špatnému počasí. To už na polích a v sadech "úřadovalo" několikrát. V únoru to byly holomrazy, poté jarní mrazíky a nakonec sucho. Kilo jahod tak nyní stojí 70 korun, kilo třešní dokonce až dvojnásobek. Velké lusky pak vyjdou na stovku.

"Je to poprvé, co vidím na trzích ve velkém dvojí ceny. Buď můžete koupit kilo pěkných šťavnatých jahod za sedmdesát korun, nebo zaschlé sušinky za pětatřicet," popsala svou zkušenost ze Zelného trhu v Brně Denisa Nováková.

Nejlépe je to na pultech vidět na hrášku. Velké zelené lusky přijdou na stovku. Našedlé polosuché plody v akci přijdou na padesát korun. "Vezmu si půl kila toho hezčího. Ať aspoň za ty peníze ochutnám něco dobrého," ukázala Nováková prodejci.

Zboží na Zelném trhu, kudy projde denně až sedmdesát tisíc lidí, je pestré. Od třešní vypadajících jako pecka potažená slupkou za 20 korun až po výběrové jahody z Holandska za 85 korun.

Ceny ovoce a zeleniny se vždycky řídily nabídkou a poptávkou. Není neobvyklé, zvláště u rychle kazícího se zboží, když se mění i několikrát v jednom týdnu. Letos se zemědělci shodují, že setrvají na svých maximech, které nastavili na začátku. Většinu úrody, kterou postihly mrazy a sucho, totiž prodají za několik dní.

Kilo jahod za pětatřicet korun si mohou natrhat lidé v Bratčicích. Loni byl vlastní sběr o pětikorunu levnější. "Snižovat letos už nebudeme, není co. Devadesát procent úrody nám vzaly jarní mrazíky, pomrzly květy. Co jindy prodáme za pět až šest neděl, letos bude do dvou týdnů pryč," řekl Miroslav Schönbaum z Jahodárny Bratčice, která leží dvacet kilometrů jižně od Brna.

Přesto je o bratčické ovoce ohromný zájem. Letos poprvé se tak zájemci musí rezervovat.

Pohyb cen nelze předvídat, záleží i na počasí

O tom, kam dál se budou ceny vyvíjet a co by případné deště ještě zachránily, spekulují zemědělci i obchodníci.

"Zatím ceny nijak nezvyšujeme a ani dodávky ovoce a zeleniny nijak neváznou. Ale jsme teprve na začátku sezony," řekla Judita Urbánková z obchodního řetězce Ahold. Ceny ovoce a zeleniny budou prodejci kalkulovat spolu s dodavateli v nejbližších dnech.

Pouhé dvě tuny pšenice a ječmene sklidí letos zemědělské družstvo v Bulharech. Loni to bylo trojnásobek. "Je to kalamita, ani déšť ze čtvrtka na pátek už nepomohl. Pryč je většina krmení pro zvířata. Z první sklizně vojtěšky máme jen čtyřicet procent," vypočítal předseda družstva Antonín Osička. Nedaří se ani ve vinohradech - polovinu vína jim spálily mrazy.

"Je možné, že víno kvůli mrazům zdraží," zaspekuloval ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. Předpověď na nejbližší dny přitom moc optimistická není. "Mrazíky budou zcela výjimečným jevem, a to v údolních polohách, v sobotu k ránu hlavně na Blanensku. V neděli mohou být i jinde v kraji, ale budou jen slabé," řekl meteorolog Mojmír Martan.