Pacient při odstraňování nádoru dýchal bez plic, v Česku to bylo poprvé

  11:08aktualizováno  11:08
Ojedinělý zákrok má za sebou pacient Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Lékaři mu operovali nádor na plíci a kvůli předchozím zákrokům museli využít přístroje na mimotělní dýchání. Dvaasedmdesátiletý muž tak měl na operačním sále „mimo provoz“ obě plíce.

Pacient Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně při operaci nádoru na plíci dýchal pomocí mimotělního oběhu ECMO. | foto: Fakultní nemocnice u sv. Anny

Pacientovi, který před několika lety přišel o polovinu levé plíce, lékaři diagnostikovali další nádor na pravé plíci. Běžně se v takových případech odstaví operovaná část a člověk na sále dýchá pouze funkční plící. Tento muž by to ale nezvládl.

„V průběhu operace pacient dýchá jen na neoperovanou plíci, což může být obtížné až neproveditelné, pokud byla významná část plíce již v minulosti odebrána, jako u tohoto pacienta. Novou možností je zajistit výměnu krevních plynů již před průchodem krve plícemi,“ upřesnil anesteziolog z nemocnice u sv. Anny Pavel Suk.

Právě k tomuto kroku přistoupili lékaři na sklonku letošního léta – zvolili unikátní postup, kdy pacient dýchá přes přístroj. Odborně se vnější výměně plynů říká extrakorporální membránová oxygenace (ECMO).

„Pacient byl po uvedení do umělého spánku napojen na dýchací přístroj a následně i ECMO. Výměna krevních plynů v průběhu operace byla zajištěna převáženě přístrojem pro mimotělní oxygenaci,“ popsal Suk, který si tento postup osvojil při stáži v Austrálii.

Mimotělní dýchání využili už při chřipkových epidemiích

Podle mluvčí nemocnice Petry Veselé jde o vůbec první úspěšnou operaci tohoto typu na území České republiky a Slovenska.

„Pán byl v dobré fyzické kondici, po operaci přešel do domácího léčení. Lékaři před zákrokem vždy vyhodnocují, co je pro pacienta riskantnější. A tady více než pokročilý věk vadil nádor na pravé plíci,“ komentovala zákrok Veselá. Pacient nyní dýchá už běžně sám. Z levé plíce mu zbyla polovina, z pravé dva ze tří laloků.

Fotogalerie

Lékaři při odstraňování nádoru využili mimotělní dýchání poprvé. Ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Martin Pavlík ale věří, že se do běžného operačního postupu tato metoda začlení častěji.

„Metoda ECMO rozšiřuje možnosti chirurgického řešení plicních nádorů i pro dříve neoperovatelné pacienty,“ doplnil Pavlík.

Před několika lety už mimotělní dýchání zachránilo život osmatřicetiletému diabetikovi, jehož u sv. Anny přijali po srdeční zástavě. Komplikace u něj nastaly ve chvíli, kdy začal vdechovat obsah žaludku do plic a jeho dýchání selhávalo. Jemu však chirurgové žádnou část plic odstraňovat nemuseli.

Lékaři očekávají, že v budoucnu budou metodou ECMO operovat hlavně ty pacienty, u nichž dojde k akutnímu dýchacímu selhání. Veselá jako příklad uvádí těžký průběh chřipky s postižením plic.

„Právě díky epidemii chřipky v roce 2009 a léčení těžkého selhání plic pomocí ECMO vešlo použití této metody ve známost,“ poukázala. Druhou skupinou jsou lidé s akutním kardiologickým postižením.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

Za vánoční vraždu milenky pohozené u D1 dostal muž šestnáct let

Bedřich Baláž je obžalovaný z vraždy ženy, jejíž mrtvolu našel na konci...

Krajský soud v Brně uložil Bedřichu Balážovi za loňskou vraždu jednapadesátileté ženy 16 let vězení se zvýšenou...

Lékaři chtějí čím dál víc peněz za pohotovost, až tisíc korun za hodinu

Ilustrační snímek

Pro nemocnice a Jihomoravský kraj je rok od roku větší problém přesvědčit lékaře, aby brali služby na pohotovosti....

Dotace na závlahy jsou k ničemu. Zemědělci by se utopili v papírech

Zemědělci na polích u Mikulova zavlažují úrodu.

Ministerstvo chce rozdat miliony na závlahy, aby měli zemědělci zajištěnou vodu na polích během extrémního sucha,...

Najdete na iDNES.cz