Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pacient v Brně zbil pacientku i zdravotní sestru

  8:04aktualizováno  8:04
Rány pěstmi a plastovou lahví schytala jedna z pacientek brněnské nemocnice u svaté Anny. A to přímo od jiného pacienta. Ten se útokem, při kterém také napadl zdravotní sestru berlí, zbavoval úzkosti.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Chtěl odtud utéci, a objednal si dokonce i taxík. Když však zjistil, že dveře jsou zamčené a ven se nedostane, vtrhl do našeho pokoje. Osmdesátiletou paní, která tady se mnou leží, uhodil pěstí a pak i PET lahví. Šla jsem jí na pomoc a začal ohrožovat i mne," líčí Anna Černá, která se v nemocnici léčí na druhé interně.

A pacient zuřil dál. "Ve druhém pokoji vzal berli a začal se s ní ohánět proti sestřičkám. Tu nejodvážnější, která mu ji chtěla vzít, uhodil do ruky. Berli se mu podařilo vzít až po chvíli," vypráví dál pacientka.

Nemocnice: Začneme to řešit
Nemocnice u svaté Anny potvrdila, že k nepříjemné události opravdu došlo. "Starší muž inzultoval jednu pacientku, sestry ho však zklidnily a byl převezený do jiné nemocnice," uvedla tisková mluvčí Naděžda Kuklínková. Podle ní při incidentu nedošlo k žádnému poranění.

Muže den předtím navštívil psycholog, protože se už dříve choval k sestrám agresivně. "Vyhrožoval jim, že je zabije," uvedla Anna Černá.

"Psychická vyšetření trvají delší dobu. Po tomto incidentu se však tento případ začal hned řešit," uvedla Kuklínková a dodala, že pacient má zřejmě i psychické problémy.

Ačkoliv se to zdá nepochopitelné, pacienti, kteří kolem sebe rozdávají rány, nejsou v nemocnicích tak neobvyklým jevem.

Agresivní muž chtěl z nemocnice odejít. Když nemohl, zaútočil. "Setkala jsem se s tím už několikrát. Agresivní někdy bývají pacienti, které přiveze do nemocnice záchranka. Jsou dezorientovaní, jakoby mimo sebe. A když na ně začnou na operačním sále svítit lampy, proberou se a napadnou zdravotnický personál, přestože se mu snaží pomoci. Neříkám, že je to na denním pořádku, ale stává se to," uvedla mluvčí brněnské fakultní nemocnice Anna Nesvadbová.

Strach z neznáma?
Kde se bere ta úzkost, kterou někteří pacienti nezvládnou, a z nemocnic dokonce i utíkají? "Bojí se bolesti a jsou v tom někdy i předsudky, že lékařský zásah ještě více zhorší jejich zdravotní stav nebo léky budou mít jiné nežádoucí účinky. A někdy se i bojí odhalení pravdy. Myslí si, že jim bude lépe, když o nemoci nebudou vědět," říká psycholog Jiří Brančík.

Podle něho se s tím dá bojovat jen klidným přístupem zdravotnického personálu. "Tím, že pacientovi v klidu vysvětlí, co se s ním bude dít, a co nejvíce ho poučí. Pak ta úzkost může zmizet nebo se alespoň zmenšit," dodal.

"Je pravda, že někteří pacienti pobyt v nemocnici opravdu špatně snášejí," potvrzuje Anna Nesvadbová z Fakultní nemocnice Brno. "Zažili jsme kvůli tomu již i několik útěků. Z plicní ambulance nám například odešli pacienti s podezřením na tuberkulózu. A dokonce nám jedna maminka unesla z nemocnice dceru," připomněla nedávný případ Anna Nesvadbová.

Připustila, že tyto situace jsou těžké i pro nemocnici. "Na jedné straně máme povinnost lidem pomoci a na druhé straně má pacient právo lékařskou péči odmítnout. Pokud se tak stane, necháme si od něj podepsat takzvaný negativní reverz. Chráníme se tak, že jsme pacientovi péči nabídli a on ji odmítl," dodala.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Další z rubriky

Ilegální ubytovna kvůli dluhům provozovatele končí, sto lidí nemá kam jít

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Potřetí za poslední rok a půl hrozí hromadné vystěhování chudým lidem. Tentokrát z ubytovny v Šámalově ulici v...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Grafton Recruitment Praha
VEDOUCÍ SKLADU - JEDNA SMĚNA

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz