Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pacient v Brně zbil pacientku i zdravotní sestru

  8:04aktualizováno  8:04
Rány pěstmi a plastovou lahví schytala jedna z pacientek brněnské nemocnice u svaté Anny. A to přímo od jiného pacienta. Ten se útokem, při kterém také napadl zdravotní sestru berlí, zbavoval úzkosti.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Chtěl odtud utéci, a objednal si dokonce i taxík. Když však zjistil, že dveře jsou zamčené a ven se nedostane, vtrhl do našeho pokoje. Osmdesátiletou paní, která tady se mnou leží, uhodil pěstí a pak i PET lahví. Šla jsem jí na pomoc a začal ohrožovat i mne," líčí Anna Černá, která se v nemocnici léčí na druhé interně.

A pacient zuřil dál. "Ve druhém pokoji vzal berli a začal se s ní ohánět proti sestřičkám. Tu nejodvážnější, která mu ji chtěla vzít, uhodil do ruky. Berli se mu podařilo vzít až po chvíli," vypráví dál pacientka.

Nemocnice: Začneme to řešit
Nemocnice u svaté Anny potvrdila, že k nepříjemné události opravdu došlo. "Starší muž inzultoval jednu pacientku, sestry ho však zklidnily a byl převezený do jiné nemocnice," uvedla tisková mluvčí Naděžda Kuklínková. Podle ní při incidentu nedošlo k žádnému poranění.

Muže den předtím navštívil psycholog, protože se už dříve choval k sestrám agresivně. "Vyhrožoval jim, že je zabije," uvedla Anna Černá.

"Psychická vyšetření trvají delší dobu. Po tomto incidentu se však tento případ začal hned řešit," uvedla Kuklínková a dodala, že pacient má zřejmě i psychické problémy.

Ačkoliv se to zdá nepochopitelné, pacienti, kteří kolem sebe rozdávají rány, nejsou v nemocnicích tak neobvyklým jevem.

Agresivní muž chtěl z nemocnice odejít. Když nemohl, zaútočil. "Setkala jsem se s tím už několikrát. Agresivní někdy bývají pacienti, které přiveze do nemocnice záchranka. Jsou dezorientovaní, jakoby mimo sebe. A když na ně začnou na operačním sále svítit lampy, proberou se a napadnou zdravotnický personál, přestože se mu snaží pomoci. Neříkám, že je to na denním pořádku, ale stává se to," uvedla mluvčí brněnské fakultní nemocnice Anna Nesvadbová.

Strach z neznáma?
Kde se bere ta úzkost, kterou někteří pacienti nezvládnou, a z nemocnic dokonce i utíkají? "Bojí se bolesti a jsou v tom někdy i předsudky, že lékařský zásah ještě více zhorší jejich zdravotní stav nebo léky budou mít jiné nežádoucí účinky. A někdy se i bojí odhalení pravdy. Myslí si, že jim bude lépe, když o nemoci nebudou vědět," říká psycholog Jiří Brančík.

Podle něho se s tím dá bojovat jen klidným přístupem zdravotnického personálu. "Tím, že pacientovi v klidu vysvětlí, co se s ním bude dít, a co nejvíce ho poučí. Pak ta úzkost může zmizet nebo se alespoň zmenšit," dodal.

"Je pravda, že někteří pacienti pobyt v nemocnici opravdu špatně snášejí," potvrzuje Anna Nesvadbová z Fakultní nemocnice Brno. "Zažili jsme kvůli tomu již i několik útěků. Z plicní ambulance nám například odešli pacienti s podezřením na tuberkulózu. A dokonce nám jedna maminka unesla z nemocnice dceru," připomněla nedávný případ Anna Nesvadbová.

Připustila, že tyto situace jsou těžké i pro nemocnici. "Na jedné straně máme povinnost lidem pomoci a na druhé straně má pacient právo lékařskou péči odmítnout. Pokud se tak stane, necháme si od něj podepsat takzvaný negativní reverz. Chráníme se tak, že jsme pacientovi péči nabídli a on ji odmítl," dodala.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Odborná firma ve škole rozbila lahev čpavku, žáky museli evakuovat

Hasiči evakuovali jedno patro základní školy v Modřicích poté, co při likvidaci...

Celkem 75 lidí, převážně dětí, museli evakuovat hasiči ze základní školy v Modřicích poblíž Brna. Škola si najala...

Najdete na iDNES.cz