Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pacient v Brně zbil pacientku i zdravotní sestru

  • 25
Rány pěstmi a plastovou lahví schytala jedna z pacientek brněnské nemocnice u svaté Anny. A to přímo od jiného pacienta. Ten se útokem, při kterém také napadl zdravotní sestru berlí, zbavoval úzkosti.

"Chtěl odtud utéci, a objednal si dokonce i taxík. Když však zjistil, že dveře jsou zamčené a ven se nedostane, vtrhl do našeho pokoje. Osmdesátiletou paní, která tady se mnou leží, uhodil pěstí a pak i PET lahví. Šla jsem jí na pomoc a začal ohrožovat i mne," líčí Anna Černá, která se v nemocnici léčí na druhé interně.

A pacient zuřil dál. "Ve druhém pokoji vzal berli a začal se s ní ohánět proti sestřičkám. Tu nejodvážnější, která mu ji chtěla vzít, uhodil do ruky. Berli se mu podařilo vzít až po chvíli," vypráví dál pacientka.

Nemocnice: Začneme to řešit
Nemocnice u svaté Anny potvrdila, že k nepříjemné události opravdu došlo. "Starší muž inzultoval jednu pacientku, sestry ho však zklidnily a byl převezený do jiné nemocnice," uvedla tisková mluvčí Naděžda Kuklínková. Podle ní při incidentu nedošlo k žádnému poranění.

Muže den předtím navštívil psycholog, protože se už dříve choval k sestrám agresivně. "Vyhrožoval jim, že je zabije," uvedla Anna Černá.

"Psychická vyšetření trvají delší dobu. Po tomto incidentu se však tento případ začal hned řešit," uvedla Kuklínková a dodala, že pacient má zřejmě i psychické problémy.

Ačkoliv se to zdá nepochopitelné, pacienti, kteří kolem sebe rozdávají rány, nejsou v nemocnicích tak neobvyklým jevem.

Agresivní muž chtěl z nemocnice odejít. Když nemohl, zaútočil. "Setkala jsem se s tím už několikrát. Agresivní někdy bývají pacienti, které přiveze do nemocnice záchranka. Jsou dezorientovaní, jakoby mimo sebe. A když na ně začnou na operačním sále svítit lampy, proberou se a napadnou zdravotnický personál, přestože se mu snaží pomoci. Neříkám, že je to na denním pořádku, ale stává se to," uvedla mluvčí brněnské fakultní nemocnice Anna Nesvadbová.

Strach z neznáma?
Kde se bere ta úzkost, kterou někteří pacienti nezvládnou, a z nemocnic dokonce i utíkají? "Bojí se bolesti a jsou v tom někdy i předsudky, že lékařský zásah ještě více zhorší jejich zdravotní stav nebo léky budou mít jiné nežádoucí účinky. A někdy se i bojí odhalení pravdy. Myslí si, že jim bude lépe, když o nemoci nebudou vědět," říká psycholog Jiří Brančík.

Podle něho se s tím dá bojovat jen klidným přístupem zdravotnického personálu. "Tím, že pacientovi v klidu vysvětlí, co se s ním bude dít, a co nejvíce ho poučí. Pak ta úzkost může zmizet nebo se alespoň zmenšit," dodal.

"Je pravda, že někteří pacienti pobyt v nemocnici opravdu špatně snášejí," potvrzuje Anna Nesvadbová z Fakultní nemocnice Brno. "Zažili jsme kvůli tomu již i několik útěků. Z plicní ambulance nám například odešli pacienti s podezřením na tuberkulózu. A dokonce nám jedna maminka unesla z nemocnice dceru," připomněla nedávný případ Anna Nesvadbová.

Připustila, že tyto situace jsou těžké i pro nemocnici. "Na jedné straně máme povinnost lidem pomoci a na druhé straně má pacient právo lékařskou péči odmítnout. Pokud se tak stane, necháme si od něj podepsat takzvaný negativní reverz. Chráníme se tak, že jsme pacientovi péči nabídli a on ji odmítl," dodala.