Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Pacienti dluží jihomoravským nemocnicím statisíce korun

Už třetí měsíc musí lidé u praktických lékařů a v nemocnicích platit. Nemocnice v kraji vybraly za poměrně krátkou dobu přes 18 milionů korun. Většinu peněz ale spolkne dražší energie nebo zdravotnický materiál. Část pacientů navíc platit nechce: nemocnicím už dluží přes 600 tisíc korun.

Zamířit po příchodu do nemocnice k automatu či k pokladně už se dva měsíce učí všichni, kdo potřebují ošetření. Mezi nimi jsou černé ovce. Od ledna, kdy byly regulační poplatky ve zdravotnictví zavedeny, už pacienti dvanácti jihomoravským nemocnicím dluží aktuálně 643 tisíc korun. A to v součtu chybí údaje z největšího zařízení v kraji - Fakultní nemocnice Brno.

"Kolik nám pacienti na poplatcích dluží, budeme sčítat jen jednou za čtvrtletí. Údaje tak budou přesnější, protože například poplatek za hospitalizaci mohou lidé zaplatit osm dní od svého propuštění," vysvětlila mluvčí FN Brno Anna Nesvadbová. Většinou se podíl neplatičů mezi pacienty v jihomoravských zařízeních pohybuje mezi jedním a čtyřmi procenty. Částky kolísají od tisíců po desítky tisíc. Výjimkou je Fakultní nemocnice u svaté Anny, kde chybí v pokladně 422 tisíc korun.

Spíš než výše dluhů však některé jihomoravské nemocnice trápí množství drobných dlužníků. "Asi padesát lidí u nás dluží celkem pět tisíc korun. Každému budeme muset napsat dopis, ve kterém jim sdělíme, že se stali neplatiči. Budeme to dělat buď samostatně, nebo prostřednictvím některé právní kanceláře," řekl náměstek ředitele boskovické nemocnice Lubomír Petrželka. Nemocnicím tak přibude práce a zároveň náklady na poštovné. U drobných neplatičů dosahují téměř výše jejich závazku.

Pacienti už odvedli přes 18 milionů
Jihomoravští pacienti už od začátku roku zaplatili ve dvanácti nemocnicích v kraji na regulačních poplatcích přes 18 milionů korun. I toto číslo je ve skutečnosti ještě vyšší. Polovina nemocnic totiž zatím nemá spočítané zisky z poplatků za únor.

Největší částkou přispěla k tomuto součtu Fakultní nemocnice Brno. Na třech jejích pracovištích, tedy v Bohunicích, dětské nemocnici a v porodnici na Obilním trhu, lidé od začátku roku zaplatili téměř šest milionů korun.

Zisk z poplatků padne na náklady
Regulační poplatky, zavedené zákonem od letošního ledna, sice představují vítaný zisk pro rozpočet nemocnic, většinou se však rozpustí v nákladech na provoz zdravotnických zařízení. Bez ohledu na velikost jsou v tom jihomoravské nemocnice zajedno.

"Na první pohled to sice vypadá jako krásná suma, která nám padne do klína, ale tak to není. Zdravotnictví je asi nejvíc postižené zvýšením daně z přidané hodnoty. Od ledna tak zároveň se zavedením poplatků vzrostly náklady na provoz, zdravotnický materiál, ale například i na jídlo. Právě to mimo jiné pokryjí peníze z poplatků," vysvětlila mluvčí brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny Naďa Kuklínková.

Navíc ani samotné zavedení systému vybírání poplatků nebylo zadarmo. Nemocnice nakoupily drahé automaty, najaly další pracovní síly nebo nechaly vytisknout zvláštní poukázky. Paradoxně i na zaplacení těchto nákladů peníze z poplatků poslouží. Při plánování dalšího využití peněz jsou většinou manažeři nemocnic opatrní.

Zatímco suma, která do rozpočtů velkých brněnských nemocnic přibyla z poplatků, se počítá v milionech, mimo krajské město jde většinou o částky v řádech statisíců měsíčně. "V lednu jsme vybrali 743 tisíc, je to víc, než jsme předpokládali. Odhadovali jsme částku okolo 650 tisíc. V době, kdy jsme plánovali rozpočet, ještě nebyl systém doladěný. Navíc po prosincových výzvách různých pacientských organizací jsme počítali, že bude mnohem více neplatičů," poznamenala ekonomická náměstkyně ředitelky břeclavské nemocnice Miroslava Pláteníková.

Poplatky omezily zbytečné návštěvy lékařů
Hlavním cílem zavedení regulačních poplatků bylo omezit zbytečné návštěvy v ambulancích i na pohotovostech. V tomto ohledu zatím zavedení poplatků funguje.

"Asi padesátiprocentní úbytek pacientů na pohotovosti byl patrný po celý leden i únor. Hodnotit však bude možné až po delší době," podotkl ředitel ivančické nemocnice Jaromír Hrubeš. Menší návštěvnost pohotovostí zaznamenali i v brněnských nemocnicích.

. Poplatky a dluhy

v jihomoravských nemocnicích (výběr)

Nemocnice Boskovice
vybráno 980 000 Kč
pacienti dluží 5000 Kč

Fakultní nemocnice Brno
vybráno 5 800 000 Kč
(dlužníky registrují po 3 měsících)

Fakultní nemocnice u svaté Anny (Brno)
vybráno 3 696 000 Kč
pacienti dluží 422 000 Kč

Nemocnice Milosrdných bratří (Brno)
vybráno 1 498 000 Kč
pacienti dluží 36 000 Kč

Masarykův onkologický ústav (Brno)
vybráno 493 170 Kč*
pacienti dluží 20 000 Kč*

Úrazová nemocnice (Brno)
vybráno 1 000 000 Kč
(dluhy zatím nevyčíslené)

Nemocnice Břeclav
vybráno 743 000 Kč*
pacienti dluží 30 000 Kč

Nemocnice T. G. M. Hodonín
vybráno 400 000 Kč*
pacienti dluží 20 000 Kč*

Nemocnice Ivančice
vybráno 480 000 Kč*
pacienti dluží 3 680 Kč

Nemocnice Kyjov
vybráno 1 080 000 Kč*
pacienti dluží 40 000 Kč*

Nemocnice Vyškov
vybráno 1 100 000 Kč*
pacienti dluží 17 000 Kč*

Nemocnice Znojmo
vybráno 900 000 Kč*
pacienti dluží 50 000 Kč*

* Údaje označené hvězdičkou jsou pouze za leden 2008. Některé nemocnice ještě data za únor nespočítaly.

,