Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pacienti neplatí poplatky v nemocnicích už teď

  7:00aktualizováno  7:00
Rušení regulačních poplatků v krajských zdravotnických zařízeních má platit od prvního ledna. Někteří pacienti na jižní Moravě však už neplatí od podzimu, kdy se na tomto záměru shodla krajská koalice ČSSD a ODS. V nemocnicích tak už zaznamenali i dluhy ve výši kolem deseti tisíc korun.

Poplatky u lékařů a v nemocnicích | foto: Robert RambousekMF DNES

O konečné podobě zrušení poplatků bude dnes jednat zastupitelstvo Jihomoravského kraje v souvislosti se schvalováním rozpočtu na rok 2009. V něm se počítá i s částkou 75 milionů korun ze státní kasy, které by měly nemocnicím nahradit platby pacientů.

Pokud se zastupitelé shodnou, přestanou platit lidé v osmi krajských nemocnicích. Ve Znojmě, Břeclavi, Hodoníně, Kyjově, Vyškově, Tišnově, Ivančicích a Letovicích, kde je léčebna dlouhodobě nemocných pacientů.

Nezaplacené pohledávky ještě nevymáhají

K právnímu vymáhání zatím ještě nikde nepřistoupili. Od podzimu se zvýšil počet neplatičů poplatků například v hodonínské nemocnici. "Od ledna do konce srpna dělaly dluhy zhruba 2,1 procenta z celkové vybrané částky. V podzimních měsících se to o téměř procento a půl zvedlo. Připisujeme to tomu, že se začalo mluvit o odpuštění poplatků. Někteří lidé prostě přestali platit hned," uvedla zástupkyně ředitele a primářka Věra Dostálová.

A dodala, že v podzimních měsících se dluhy vyšplhaly až na 12 tisíc korun měsíčně.

Také ve Znojmě je trend podobný. "Zaznamenali jsme nárůst dluhů. Ale není to žádné dramatické číslo," sdělil mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

A kde jsou pacienti ukáznění?

Předvolební slib sociální demokracie naopak nezahýbal s čísly dlužných částek v ivančické nemocnici. "Je to pořád stejné, počet dlužníků neroste," uvedla Milana Koudelková z tamní nemocnice.

Podobně jsou na tom i v Břeclavi. Podle ředitelky Janky Bambasové má tamní nemocnice ukázněné pacienty. "Vědí, že zrušení poplatků bude aktuální až po Novém roce, žádné dlužné částky od pacientů nemáme," uvedla.

A v klidu jsou také v brněnské fakultní nemocnici, které se navíc budoucí odpuštění poplatků netýká. Lidé pravděpodobně vědí, že spadá pod ministerstvo zdravotnictví. "Neregistrujeme, že by počet dlužníků rostl," řekla mluvčí Anna Nesvadbová. Od začátku tam na poplatcích vybrali přes 35 milionů korun, z toho pacienti stále ještě nezaplatili 630 tisíc.

"Vybírání poplatků funguje jako dosud, lidé na tyto zprávy zatím nereagují a nestěžují si," uvedl zase náměstek vyškovské nemocnice Stanislav Boček. Připustil, že již od jejich zavedení je někteří lidé neplatí a nemocnici je dluží. "Stává se to však jen výjimečně," dodal.

"Žádný signál, že by je lidé přestávali platit, nemáme," říká i náměstkyně blanenské nemocnice Reneta Švarcová. I tady se občas stává, že je někdo nezaplatí a nemocnice pak postupuje podle vnitřní směrnice.

"Pokud dluh přesáhne sto korun, posíláme těmto lidem upomínky, a pokud nezareagují ani na tu druhou, předáváme tyto případy právnímu oddělení. Kdyby se už jednalo o větší částku, tak bychom ji vymáhali soudní cestou, ale zatím jsme k tomu ani v jednom případě nepřikročili," uvedla náměstkyně.

Dluhy z poplatků v blanenské nemocnici dosahují desítek tisíc korun.

Kde poplatky zůstanou

Zrušení poplatků se nebude týkat nemocnice v Blansku, v Boskovicích a brněnských nemocnic. Jejich zřizovatelem totiž není kraj, ale města.

"Představa kraje je zatím taková, že zruší všechny poplatky ve všech zařízeních kraje, tedy v bývalých okresních nemocnicích. Takto je to formulováno i v návrhu rozpočtu kraje," uvedl radní Jihomoravského kraje Oldřich Ryšavý, který má na starosti zdravotnictví.

Potvrdil také, že rušení poplatků se bude týkat i lékáren v krajských nemocnicích. "Princip bude podobný tomu, jaký byl schválen ve středních Čechách. Lékárny budou mít svobodnou volbu a mohou se rozhodnout, jestli zvolí poplatek za recept nebo přijmou kompenzaci od kraje formou daru," uvedl.

Dodal také, že na zasedání budou o konečné podobě zrušení poplatků zastupitelé diskutovat. "Očekávám však, že dojde k úplnému zrušení nebo výrazné redukci regulačních poplatků," předpokládá Oldřich Ryšavý.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

České orly hubí jedovaté návnady, s jejich hledáním pomáhá psí komando

Orel královský (Aquila heliaca) obývá otevřené krajiny s osamocenými stromy od...

V Česku žije jen několik párů mimořádně vzácných orlů královských, a to jen na jižní Moravě. Přesto na ně lidé líčí...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Ilegální ubytovna kvůli dluhům provozovatele končí, sto lidí nemá kam jít

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Potřetí za poslední rok a půl hrozí hromadné vystěhování chudým lidem. Tentokrát z ubytovny v Šámalově ulici v...

Najdete na iDNES.cz