Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pacienti neplatí poplatky v nemocnicích už teď

  7:00aktualizováno  7:00
Rušení regulačních poplatků v krajských zdravotnických zařízeních má platit od prvního ledna. Někteří pacienti na jižní Moravě však už neplatí od podzimu, kdy se na tomto záměru shodla krajská koalice ČSSD a ODS. V nemocnicích tak už zaznamenali i dluhy ve výši kolem deseti tisíc korun.

Poplatky u lékařů a v nemocnicích | foto: Robert RambousekMF DNES

O konečné podobě zrušení poplatků bude dnes jednat zastupitelstvo Jihomoravského kraje v souvislosti se schvalováním rozpočtu na rok 2009. V něm se počítá i s částkou 75 milionů korun ze státní kasy, které by měly nemocnicím nahradit platby pacientů.

Pokud se zastupitelé shodnou, přestanou platit lidé v osmi krajských nemocnicích. Ve Znojmě, Břeclavi, Hodoníně, Kyjově, Vyškově, Tišnově, Ivančicích a Letovicích, kde je léčebna dlouhodobě nemocných pacientů.

Nezaplacené pohledávky ještě nevymáhají

K právnímu vymáhání zatím ještě nikde nepřistoupili. Od podzimu se zvýšil počet neplatičů poplatků například v hodonínské nemocnici. "Od ledna do konce srpna dělaly dluhy zhruba 2,1 procenta z celkové vybrané částky. V podzimních měsících se to o téměř procento a půl zvedlo. Připisujeme to tomu, že se začalo mluvit o odpuštění poplatků. Někteří lidé prostě přestali platit hned," uvedla zástupkyně ředitele a primářka Věra Dostálová.

A dodala, že v podzimních měsících se dluhy vyšplhaly až na 12 tisíc korun měsíčně.

Také ve Znojmě je trend podobný. "Zaznamenali jsme nárůst dluhů. Ale není to žádné dramatické číslo," sdělil mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

A kde jsou pacienti ukáznění?

Předvolební slib sociální demokracie naopak nezahýbal s čísly dlužných částek v ivančické nemocnici. "Je to pořád stejné, počet dlužníků neroste," uvedla Milana Koudelková z tamní nemocnice.

Podobně jsou na tom i v Břeclavi. Podle ředitelky Janky Bambasové má tamní nemocnice ukázněné pacienty. "Vědí, že zrušení poplatků bude aktuální až po Novém roce, žádné dlužné částky od pacientů nemáme," uvedla.

A v klidu jsou také v brněnské fakultní nemocnici, které se navíc budoucí odpuštění poplatků netýká. Lidé pravděpodobně vědí, že spadá pod ministerstvo zdravotnictví. "Neregistrujeme, že by počet dlužníků rostl," řekla mluvčí Anna Nesvadbová. Od začátku tam na poplatcích vybrali přes 35 milionů korun, z toho pacienti stále ještě nezaplatili 630 tisíc.

"Vybírání poplatků funguje jako dosud, lidé na tyto zprávy zatím nereagují a nestěžují si," uvedl zase náměstek vyškovské nemocnice Stanislav Boček. Připustil, že již od jejich zavedení je někteří lidé neplatí a nemocnici je dluží. "Stává se to však jen výjimečně," dodal.

"Žádný signál, že by je lidé přestávali platit, nemáme," říká i náměstkyně blanenské nemocnice Reneta Švarcová. I tady se občas stává, že je někdo nezaplatí a nemocnice pak postupuje podle vnitřní směrnice.

"Pokud dluh přesáhne sto korun, posíláme těmto lidem upomínky, a pokud nezareagují ani na tu druhou, předáváme tyto případy právnímu oddělení. Kdyby se už jednalo o větší částku, tak bychom ji vymáhali soudní cestou, ale zatím jsme k tomu ani v jednom případě nepřikročili," uvedla náměstkyně.

Dluhy z poplatků v blanenské nemocnici dosahují desítek tisíc korun.

Kde poplatky zůstanou

Zrušení poplatků se nebude týkat nemocnice v Blansku, v Boskovicích a brněnských nemocnic. Jejich zřizovatelem totiž není kraj, ale města.

"Představa kraje je zatím taková, že zruší všechny poplatky ve všech zařízeních kraje, tedy v bývalých okresních nemocnicích. Takto je to formulováno i v návrhu rozpočtu kraje," uvedl radní Jihomoravského kraje Oldřich Ryšavý, který má na starosti zdravotnictví.

Potvrdil také, že rušení poplatků se bude týkat i lékáren v krajských nemocnicích. "Princip bude podobný tomu, jaký byl schválen ve středních Čechách. Lékárny budou mít svobodnou volbu a mohou se rozhodnout, jestli zvolí poplatek za recept nebo přijmou kompenzaci od kraje formou daru," uvedl.

Dodal také, že na zasedání budou o konečné podobě zrušení poplatků zastupitelé diskutovat. "Očekávám však, že dojde k úplnému zrušení nebo výrazné redukci regulačních poplatků," předpokládá Oldřich Ryšavý.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Najdete na iDNES.cz