Dvě a půl miliardy, které na projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) v areálu nemocnice U svaté Anny v Brně přiklepla Evropská unie, pomohou urychlit stavbu. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Pacienti se dostanou díky vznikajícímu centru výzkumu k moderní léčbě

  • 6
Pacienti se díky Mezinárodnímu centru klinického výzkumu, které vyrůstá v areálu nemocnice U svaté Anny v Brně, dostanou k modernějším léčebným metodám. K urychlení stavby navíc výrazně pomohla finanční injekce od Evropské unie. Špičkové centrum bude dokončeno v roce 2013.

Jihomoravané v předstihu vyzkoušejí nové metody léčby epilepsie, srdečních chorob či nové léky.

Dvě a půl miliardy, které na budování centra poskytla Evropská unie, navíc pomohou urychlit stavbu. "Už nyní putuje na účet nemocnice prvních 120 milionů," uvedl Petr Valdman z ministerstva školství.

Hlavním přínosem centra budou především výsledky výzkumu. Z Brna se tak stane špičkové ústředí lékařského bádání. Nově zde najde zaměstnání 150 vědců. Dalších 300 mediků a lékařských doktorandů by tam mělo jen do roku 2015 absolvovat nejrůznější kurzy a stáže.

Všechny vynálezy a lékařské inovace navíc vzniknou ve spolupráci s experty z americké kliniky Mayo, která patří k nejprestižnějším pracovištím ve Spojených státech.

Brněnští lékaři s americkými kolegy přitom budoucí spolupráci už trénují. "Dokázali například vyvinout nový přístup pro diagnostiku stavu cév, který přispívá ke včasnému odhalení pacientů ohrožených vznikem srdečního infarktu či cévních mozkových příhod," popsala mluvčí Fakultní nemocnice U svaté Anny Šárka Urbánková.

Boj s chorobami, na které se nejčastěji umírá

Zatímco nyní musí pacienti v republice čekat na novinky z lékařské vědy i několik let, po vzniku výzkumného centra tato prodleva zmizí. Novinky budou totiž ve spolupráci s Mayo vznikat přímo v Brně.

"Budeme vyvíjet nové metody léčby přibližně pro sedmdesát procent chorob, na než lidé nejčastěji umírají," popsal kardiolog Tomáš Kára, který stál u zrodu celého centra.

Vizualizace Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) v Brně.

Špičkové centrum bude dokončeno v roce 2013. Po stavbě samotných dvou pětipatrových budov bude následovat jejich propojení se zbytkem areálu a dokončování dalších návazných pracovišť.

ICRC však není jediným světovým vědeckým pracovištěm, o které se jihomoravská metropole rozroste. Za pět miliard začnou na podzim v univerzitním kampusu v Bohunicích růst čtyři nové pavilony pracoviště CEITEC.