Nemocnice v Hodoníně

Nemocnice v Hodoníně | foto: Radek Miča, MAFRA

Pacientům na jihu Moravy vadí čekací doby, strava i špatná komunikace

  • 1
Některé nemocnice v Jihomoravském kraji zjišťovaly pomocí dotazníků, jak jsou pacienti spokojeni s jejich péčí. Největší problém je přitom podle pacientů i zdravotníků s komunikací.

Jedna toaleta pro více pacientů, dlouhé čekací doby v některých ambulancích, neupravené okolí kolem plicního oddělení a nevyhovující lůžka. To je to, co nejvíce vadí pacientům Nemocnice TGM v Hodoníně.

Zlepšení úrovně a čistoty sociálních zařízení, kvality nemocniční stravy a třeba i wi-fi připojení včetně křesel přímo na nemocničních pokojích ale požadují i pacieni řady jiných zdravotnických zařízení v kraji.

Co vadí pacientům v nemocnicích?

– Nedostatečná či špatná komunikace se zdravotnickým personálem.

– Dlouhé čekací doby ve specializovaných ambulancích.

Kvalita stravy
(Muži jsou se stravou spokojeni většinou méně, než ženy. Vadí jim zejména malé porce).

– Někteří pacienti by uvítali wi-fi připojení přímo v nemocničních pokojích.

Přání pacientů vyplývají každoročně z dotazníkových šetření, kterými jednotlivé nemocnice zjišťují spokojenost s úrovní a kvalitou zdravotní péče a služeb.

"Mezi nedostatky, na něž respondenti v nemocnicích nejvíce poukazují, patří nedostatečná či špatná komunikace mezi zdravotnickým personálem a pacienty," zdůraznil největší problém nejen jihomoravských nemocnic mluvčí nemocnice ve Znojmě Pavel Jajtner.

Polidštit přístup k pacientům je podle něj ale obecně běh na dlouhou trať. Se stejným postřehem se připojila také náměstkyně pro ošetřující péči kyjovské nemocnice Veronika Neničková. Rezervy, na které podle ní pacienti v dotazníkových šetřeních často poukazují, se týkají třeba představování zdravotníků pacientům.

Řeší syndrom vyhoření

Podle ní ale stejně většina pacientů ve stresu při přijímání na lůžkové oddělení a vyplňování záplavy dokumentů nestačí jména zdravotníků ani postřehnout. "Řešíme to tedy tím, že všichni lékaři i zdravotní sestry nosí jmenovky," vysvětlila Neničková.

co pro pacienty nemocnice chystají?

Hodonín: generální rekonstrukci oddělení v příštích dvou letech, centrální recepci pro příjem pacientů, zateplení a kompletní výměnu oken, novou tabletovací linku na výdej jídel a také wi-fi připojení přímo na pokojích.

Znojmo: sofistikovaný systém objednávání v jednotlivých ambulancích.

Kyjov: integrovanou psychiatrickou ambulanci pro zdravotnický personál jako prevenci v boji proti syndromu vyhoření lékařů a sester.

Syndrom vyhoření, se kterým se zdravotnický personál podle ní často potýká, a který se na kvalitě péče o pacienty také může podepsat, řeší krajská nemocnice v Kyjově jako jedna z mála integrovanou psychiatrickou ambulancí.

"Tady budou moci lékaři v komunitním kruhu takzvaně odpustit ventil," přiblížila smysl nově se rozjíždějícího projektu.

Vedení nemocnice organizuje dotazníkové šetření mezi pacienty podle ředitele Igora Kalixe minimálně jednou ročně.

Ptá se v něm na způsob přijetí, přístup lékařů a personálu a například také na čekací lhůty, které jak připustil, mohou být na specializovaných pracovištích jako je chirurgická ambulance a interna, poměrně dlouhé.

"S tím ale bohužel nic neuděláme. Objednávkový systém tady totiž narušují akutní příjmy," vzkázal ředitel Kalix. Nedostatky, jako je třeba teplota stravy, vyvažuje podle pacientů nemocnice v Kyjově příjemný přístup sester a pěkné prostředí, zaručující intimitu a soukromí na zrekonstruovaných odděleních.

Nejen pacienti této nemocnice pak naopak chválí a kladně hodnotí příjemné prostředí ve zrekonstruovaných částech nemocničního zařízení. I několikrát ročně sledují spokojenost pacientů s péčí a službami také v brněnských nemocnicích.

Dotazník dostane pacient už při příjmu

"Své podněty a stížnosti mohou ale lidé uplatnit také na takzvaném ombudsmanském záznamníku naší nemocnice," upozornila mluvčí Fakultní nemocnice v Brně Anna Mrázová.

Každý pacient, který branou tohoto zdravotnického zařízení projde, dostane dotazník spokojenosti už při příjmu. Lidé podle Mrázové na nedostatky v nemocnici aktivně poukazují. Pro vedení je to prý impuls pohnout věci pozitivním směrem.

Totéž platí o Úrazové nemocnici v Brně, kde právě v těchto měsících pacienti lůžkových oddělení odpovídají na celkem osmatřicet otázek.
"V brzké době chystáme také průzkum spokojenosti v ambulancích," uvedla asistentka náměstkyně pro ošetřující péči této brněnské nemocnice Lenka Hofmanová.

Pacientů se bude vedení nemocnice ptát na spokojenost s prostředím čekáren, délku čekací doby a bude chtít i vyjádření, zda má pacient pocit, že byl ošetřen kvalitně.

Netěsnící okna a chybějící lampičky

Tisíc respondentů odpovídalo na záludné otázky vedení Nemocnice TGM v Hodoníně teprve minulý měsíc. Aktuální výsledky tak ředitel Antonín Tesařík ještě nezná.

"Spokojenost s lékaři, sestrami, péčí a ostatními službami sledujeme už od roku 2004," uvedl šéf krajského zdravotnického zařízení. Jak naznačil, kritika a připomínky ke zlepšení se týkají většinou prostorového uspořádání nemocnice.

"Pacienti by chtěli mít toalety a sprchy jako součást pokoje, vadí jim jedno WC pro více pacientů, netěsnící okna, chybějící lampičky na pokojích a v některých případech také nevyhovující lůžka," vyjmenoval nedostatky vyplývající z dotazníku spokojenosti ve svém zařízení. Kladně prý hodnotí dostatek času lékařů na pacienty i vlídné jednání ze strany personálu.

A jak na zlepšení komunikace tam, kde to podle výsledků dotazníků mezi lékaři a pacienty skřípe? "Na toto téma existuje řada odborných publikací. A pokud má některý z lékařů či sester zájem, může navštívit také specializované přednášky na naší univerzitě," navrhla ještě řešení mluvčí Masarykovy univerzity v Brně Tereza Fojtová.