Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pacienty léčí čtyřnozí lékaři. Pomohou i tam, kde to medicína nedokáže

  14:07aktualizováno  14:07
Miu vidí pacienti vždycky rádi. Jako jediná ze zdravotnického týmu přitom nemusí nosit bílý plášť. Mia je pitbul a v břeclavské nemocnici pomáhá léčit. Canisterapie, tedy léčebný kontakt psa a člověka, tady má skvělé výsledky.

Čtyřnozí kamarádi pomáhají pacientům lépe si zvykat na nemocniční prostředí. (Ilustrační snímek) | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Přítomnost psa v nemocnici je rozptýlením pro pacienty a leckdy stále ještě překvapením samo o sobě. Mia přináší radost,“ vysvětluje Vladan Toufar, vedoucí fyzioterapeut fyziatricko-rehabilitačního oddělení břeclavské nemocnice.

Sama podstata terapie je podle něj ale jiná. V prvé řadě působí na psychiku nemocného. „Může vést k jeho aktivizaci nebo naopak ke zklidnění stavu, může nám pomoci získat spolupráci a zájem o terapii, získat chuť vrátit se zpět do života,“ popisuje fyzioterapeut. Kontakt se psem však pomáhá pacientům i ke zlepšení hybnosti.

Co je canisterapie

* Canisterapií se rozumí léčebný kontakt psa a člověka. Patří do alternativních forem péče ze skupiny animoterapie, tedy terapií, kdy lékaři využívají zvíře obecně a kam patří i hipoterapie. Ta je například zmiňována už v dobách říše římské.

* Může mít formu individuální nebo kolektivní. Využívá se různých druhů plemen, s průkazem původu, ale i bez něj.

* Dvouletá americká pitbulteriérka Mia, pomáhá v léčbě pacientů na Fyziatricko-rehabilitačním oddělení Nemocnice Břeclav

„Využíváme psa k polohování těla nebo jeho částí přes psa, úpravě svalového napětí, stimulaci receptorů v kůži, které potom bombardují příslušná mozková centra. Ta zpětně nastavují a vyvolávají pohybovou odpověď. To vše za přítomnosti tepla, které pes produkuje, a možná také námi ještě přesně nepoznané energie, která ze psa vyzařuje.“

Mia je dvouletá fenka a pro některé lidi možná trochu překvapivě americký pitbulteriér. Součástí týmu, který pečuje o zdraví pacientů v břeclavské nemocnici, se stala díky nadšení své majitelky Martiny Pařenicové. Ta s ní absolvovala celý výcvik, složila canisterapeutické zkoušky a oslovila vedení nemocnice s nabídkou této terapie.

„Bez jejího entuziasmu bychom tuto formu terapie sami nebyli schopni pacientům nabídnout. Je potřeba říct, že je to spousta času věnovaná jiným bez osobního zisku, snad kromě uspokojení, ze kterého se však nikdo nenají. Pro pejska je tato činnost také nesmírně namáhavá a vyčerpávající,“ zhodnotil Vladan Toufar. 

Společně pomohly už desítkám lidí. „Naše lůžkové oddělení, kam Mia chodí, je především určeno pro dospělé pacienty, děti hospitalizujeme výjimečně, ale i ty případně Mia navštěvuje. Takže napříč věkovými kategoriemi, od dětí k seniorům. Z onemocnění jsou to především pacienti s těžkými pohybovými deficity jako následku cévní mozkové příhody nebo obecně poškození mozku,“ vysvětluje lékař.

Pacienty vhodné ke canisterapii vybírá po domluvě mezi lékařem a fyzioterapeutem a samozřejmě také po souhlasu pacienta.

Psí terapie pomáhá odbourávat vnitřní napětí

Kontakt zvířete s člověkem využívají i lékaři v nemocnici v Blansku. „Nejvíce ji zatím využívají pacienti následné péče interního oddělení. Zejména u nich je kontakt se psem a canisterapeutem vítaným zpestřením a obrovskou motivací,“ uvedla před časem mluvčí blanenské nemocnice Kateřina Ostrá.

V praxi funguje canisterapie v nemocnici tak, že lékaři vytipují vhodné pacienty podle jejich zdravotního stavu a možnosti pozitivního působení při rehabilitaci. „Hlavně pro starší lidi, kteří měli doma svého čtyřnohého miláčka celý život, je pravidelná docházka psů obrovským impulzem,“ přiznala mluvčí.

Psychickou vzpruhu znamenají psi i pro staré lidi s onemocněním Alzheimerem či demencí. O ty pečují domovy seniorů v Modřicích či v Šanově na Znojemsku. 

„Zvířecí terapie pomáhají k rychlejší adaptaci klientů při přechodu z jejich domova do nového prostředí, pomáhají odbourávat vnitřní napětí, negativní emoce, zklidňují vnitřní rozpoložení a působí i při odbourávání komunikačních bloků,“ vysvětluje mluvčí domovů sítě Anavita Hana Raiskubová. 

„Naši klienti se na psy vždycky velmi těší. O tom, že je jejich pomoc účinná, svědčí i příklad ženy, která začala po dlouhé době znovu mluvit,“ popisuje úspěšnou práci psů.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Brněnské letiště nabídne exotická místa, vyšší komfort a parkoviště

Brněnské letiště.

Po nepříliš vydařeném loňském roce, kdy z brněnského letiště odletělo nejméně cestujících za posledních sedm let, se...

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Žít Brno versus Slušní lidé. Duel o sociální bydlení hlídala ochranka

V židenickém Dělnickém domě se diskutovalo o sociálním bydlení. Hnutí Slušní...

Vyhrocená atmosféra týkající se dění v Brně se z internetu přenesla do Židenic. V úterý tam před plným sálem obhajoval...Najdete na iDNES.cz