Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pacienty léčí čtyřnozí lékaři. Pomohou i tam, kde to medicína nedokáže

  14:07aktualizováno  14:07
Miu vidí pacienti vždycky rádi. Jako jediná ze zdravotnického týmu přitom nemusí nosit bílý plášť. Mia je pitbul a v břeclavské nemocnici pomáhá léčit. Canisterapie, tedy léčebný kontakt psa a člověka, tady má skvělé výsledky.

Čtyřnozí kamarádi pomáhají pacientům lépe si zvykat na nemocniční prostředí. (Ilustrační snímek) | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Přítomnost psa v nemocnici je rozptýlením pro pacienty a leckdy stále ještě překvapením samo o sobě. Mia přináší radost,“ vysvětluje Vladan Toufar, vedoucí fyzioterapeut fyziatricko-rehabilitačního oddělení břeclavské nemocnice.

Sama podstata terapie je podle něj ale jiná. V prvé řadě působí na psychiku nemocného. „Může vést k jeho aktivizaci nebo naopak ke zklidnění stavu, může nám pomoci získat spolupráci a zájem o terapii, získat chuť vrátit se zpět do života,“ popisuje fyzioterapeut. Kontakt se psem však pomáhá pacientům i ke zlepšení hybnosti.

Co je canisterapie

* Canisterapií se rozumí léčebný kontakt psa a člověka. Patří do alternativních forem péče ze skupiny animoterapie, tedy terapií, kdy lékaři využívají zvíře obecně a kam patří i hipoterapie. Ta je například zmiňována už v dobách říše římské.

* Může mít formu individuální nebo kolektivní. Využívá se různých druhů plemen, s průkazem původu, ale i bez něj.

* Dvouletá americká pitbulteriérka Mia, pomáhá v léčbě pacientů na Fyziatricko-rehabilitačním oddělení Nemocnice Břeclav

„Využíváme psa k polohování těla nebo jeho částí přes psa, úpravě svalového napětí, stimulaci receptorů v kůži, které potom bombardují příslušná mozková centra. Ta zpětně nastavují a vyvolávají pohybovou odpověď. To vše za přítomnosti tepla, které pes produkuje, a možná také námi ještě přesně nepoznané energie, která ze psa vyzařuje.“

Mia je dvouletá fenka a pro některé lidi možná trochu překvapivě americký pitbulteriér. Součástí týmu, který pečuje o zdraví pacientů v břeclavské nemocnici, se stala díky nadšení své majitelky Martiny Pařenicové. Ta s ní absolvovala celý výcvik, složila canisterapeutické zkoušky a oslovila vedení nemocnice s nabídkou této terapie.

„Bez jejího entuziasmu bychom tuto formu terapie sami nebyli schopni pacientům nabídnout. Je potřeba říct, že je to spousta času věnovaná jiným bez osobního zisku, snad kromě uspokojení, ze kterého se však nikdo nenají. Pro pejska je tato činnost také nesmírně namáhavá a vyčerpávající,“ zhodnotil Vladan Toufar. 

Společně pomohly už desítkám lidí. „Naše lůžkové oddělení, kam Mia chodí, je především určeno pro dospělé pacienty, děti hospitalizujeme výjimečně, ale i ty případně Mia navštěvuje. Takže napříč věkovými kategoriemi, od dětí k seniorům. Z onemocnění jsou to především pacienti s těžkými pohybovými deficity jako následku cévní mozkové příhody nebo obecně poškození mozku,“ vysvětluje lékař.

Pacienty vhodné ke canisterapii vybírá po domluvě mezi lékařem a fyzioterapeutem a samozřejmě také po souhlasu pacienta.

Psí terapie pomáhá odbourávat vnitřní napětí

Kontakt zvířete s člověkem využívají i lékaři v nemocnici v Blansku. „Nejvíce ji zatím využívají pacienti následné péče interního oddělení. Zejména u nich je kontakt se psem a canisterapeutem vítaným zpestřením a obrovskou motivací,“ uvedla před časem mluvčí blanenské nemocnice Kateřina Ostrá.

V praxi funguje canisterapie v nemocnici tak, že lékaři vytipují vhodné pacienty podle jejich zdravotního stavu a možnosti pozitivního působení při rehabilitaci. „Hlavně pro starší lidi, kteří měli doma svého čtyřnohého miláčka celý život, je pravidelná docházka psů obrovským impulzem,“ přiznala mluvčí.

Psychickou vzpruhu znamenají psi i pro staré lidi s onemocněním Alzheimerem či demencí. O ty pečují domovy seniorů v Modřicích či v Šanově na Znojemsku. 

„Zvířecí terapie pomáhají k rychlejší adaptaci klientů při přechodu z jejich domova do nového prostředí, pomáhají odbourávat vnitřní napětí, negativní emoce, zklidňují vnitřní rozpoložení a působí i při odbourávání komunikačních bloků,“ vysvětluje mluvčí domovů sítě Anavita Hana Raiskubová. 

„Naši klienti se na psy vždycky velmi těší. O tom, že je jejich pomoc účinná, svědčí i příklad ženy, která začala po dlouhé době znovu mluvit,“ popisuje úspěšnou práci psů.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Všude jsme byli za exoty, líčí nomád hromadné putování ve stařičké avii

Třicetiletý Vojtěch Wertich už projel Rusko, Mongolsko, Maroko, Západní Saharu,...

Po deseti letech studií geologie na Masarykově univerzitě v Brně se Vojtěch Wertich vydal na cesty. Spolu s partou...

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Najdete na iDNES.cz