Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pád nábytkářské ikony: První zaměstnanci dostanou výpověď

  8:23aktualizováno  10:25
Silná koruna a velká konkurence srazily na kolena nábytkářský průmysl v Rousínově. První zaměstnanci dostanou výpověď. "Mrzí to i nás, celý management, že to tak dopadlo," řekl generální ředitel Jitony Soběslav Miroslav Novotný po návratu ze schůzky s odboráři. Právě na ní oficiálně oznámil, že rousínovský závod společnost uzavře a všechny zaměstnance propustí.

Nábytkářská firma Jitona v Rousínově končí. | foto: Monika Tomášková, Monika Tomášková,  MF DNES

Kdy začnete rozdávat výpovědi?
Postupujeme podle zákoníku práce, nejprve musíme propouštění oznámit úřadu práce, odborářům a zaměstnancům. Ten samotný akt rozdávání výpovědí nastane ke konci května a následující dva měsíce poběží zaměstnancům výpovědní lhůta.

Budete v Rousínově vyrábět až do konce července? Kdy výpovědní lhůty skončí?
Výrobu čalouněného nábytku neukončíme dříve, dokud nesplníme veškeré závazky vůči našim zákazníkům. Je to práce do poloviny července. V dalších dvou týdnech se bude, předpokládám, vybírat dovolená.

Je pravda, že někteří lidé odejdou ještě dříve a dostanou výpověď už v dubnu?
Je. Chceme tak zredukovat počet zaměstnanců na objem zakázek, které ještě máme. Bude se to týkat dvaceti sedmi, maximálně dvaceti devíti pracovníků. To definitivní číslo budeme ještě do pondělka upřesňovat. Dostanou výpovědi z důvodu nadbytečnosti, jejich pracovní poměr tím pádem skončí o měsíc dříve. I na ně se však vztahuje odstupné a veškerý program, který máme zpracovaný s Úřadem práce ve Vyškově.

Propuštění zaměstnanci dostanou tříměsíční odstupné...
Ano a týká se to i skupiny, která obdrží výpověď už v dubnu.

Jaké další záměry máte s areálem, jakmile v něm výroba skončí?
Budeme pro něj hledat kupce. Nemyslím si, že to půjde rychle, a tak si dovedu představit, že než kupce najdeme, budeme prostory pronajímat podnikatelským subjektům, které o to projeví zájem.

Neuvažovali jste o tom, že byste závod prodali i se zaměstnanci, jak by si to třeba přáli odboráři? Že by jen přestoupili z jedné firmy do druhé?
I na to jsme mysleli, ale nejsou žádné předpoklady, že by si areál dnes v této podobě někdo kupoval. Vzhledem k tomu, jak je závod velký a jak rozsáhlá je zdejší čalounická výroba.

Když z Hodonína před časem odcházel Philip Morris, nabídl výrobní areál městu, jen za korunu. Dáte podobnou nabídku městu Rousínovu?
Takové úvahy byly jen v rovině teorie. Rousínov je mnohem menší než Hodonín a navíc areál je tak rozsáhlý, že budoucí majitel musí být nějaký velký strategický zájemce. Nemyslím tím jen nábytkáře, tyto prostory jsou vhodné i pro jiný typ výroby.

Pokud se větší kupec nenajde, budete areál rozprodávat po částech?
Rozprodání areálu po částech v této fázi není naším záměrem. I v jiných případech, když jsme něco takového uskutečnili, tak jsme vždy upřednostňovali prodej celého areálu. A budeme to tak dělat i nyní.

V tiskové zprávě k uzavření rousínovského závodu je uvedeno, že čalounická výroba končí kvůli ztrátě konkurenceschopnosti, levným dovozům a silné koruně. Nepíše se v ní však o tom, proč sešlo ze záměru vyrábět v Rousínově stoly pro Ikeu. Sešlo z něj?
To v žádném případě, tento projekt provedeme v jiném závodě naší skupiny, a to v Klatovech. Z důvodů nižších investičních požadavků.

Těm nižším nákladům mám rozumět tak, že v klatovském závodě byste kvůli této zakázce nemuseli tolik investovat jako v Rousínově?
Dá se to tak říci. Do rousínovského závodu jsme kvůli této zakázce potřebovali investovat asi sto šedesát milionů korun, což je docela významná částka, a měly se na tom podílet tři zdroje financování. Dva se nám podařilo sehnat, ale ten třetí už bohužel ne. Proto jsme zvolili variantu, která není zdaleka tak investičně náročná, a přesto umožní naší společnosti tento projekt uskutečnit.

Jitonu vlastní společnost Espandia, která se podle některých informací snaží vrátit na trh zpět značku UP, se kterou je spojená velká část historie Rousínova. Co bude s ní? Myslím se značkou UP?
Projekt na oživení této značky existuje a je pod dikcí našeho majoritního vlastníka. Běží mimo naši společnost a naše marketingové aktivity. Nábytek pod touto značkou se v Jitoně sice částečně vyrábí, ale je to naprosto jiný byznys, který se nepotkává s obchodem a nábytkem Jitony.

Jak Jitonu dusí silná koruna?
S třináctiprocentním posílením eura za pár měsíců a pětadvacetiprocentním posílením britské libry, s tím problémy musí nastat, a to nejen v nábytkářském průmyslu. Tak obrovský skok není nikdo schopný v tak krátkém období vstřebat. A je pravda, že vývoj české měny měl vliv i na čalounické výrobky z Rousínova. I když jsou velmi kvalitní a dodávají se na německý trh, který patří mezi náročnější. Takové cenové navýšení však nechce akceptovat a my nejsme schopni ani ochotni tuto výrobu dotovat.

Čalounickou výrobu tedy Jitona ukončí?
Ano. Uzavřením rousínovského závodu Jitona úplně upustí od výroby čalouněného nábytku.

. Starosta doufá, že výrobní areál zaplní konkurence

Žádné město nemá radost, když tam zůstane opuštěný výrobní areál. To platí i v Rousínově, přestože nábytkářský závod je mimo centrum, až na okraji města. Rousínovský starosta František Havíř však doufá, že dlouho prázdný nebude, a i některé místní firmy potvrdily, že by měly zájem alespoň o část prostor.

"Pokud se bude Jitona chtít závodu zbavit, myslím, že zájemce najde. Budovy jsou v celkem slušném stavu a výhodou je i to, že k areálu je vybudována vlaková vlečka," uvedl Havíř a dodal, že už jednal s dřevařem, který nutně shání výrobní areál a chtěl by zůstat v Rousínově. Zájemců o podnikání ve městě na Vyškovsku je víc.

"Chystáme další projekty, budeme potřebovat více prostor, ale bude záležet na tom, jaká bude nabídka," řekl například Petr Frank, předseda představenstva nábytkářské společnosti Framoz, která má sídlo v Rousínově a výrobní závod v nedalekém Slavkově u Brna.

Podle něj se zájemci o areál objeví, pochybuje však, že se ho podaří prodat celý. "Závod je postavený pro tisíc zaměstnanců a tak velké firmy nejsou nyní v kurzu, a to nejen v nábytkářském průmyslu," vysvětlil Frank.

Framoz již vybavil nábytkem hotely velmi zvučných jmen, nejen v Brně, ale i Praze a v Moskvě. "Už dříve k nám přešli někteří zaměstnanci Jitony, ale často se ukázalo, že jim zakázková práce vysoce náročná na kvalitu moc nesedí," uvedl šéf firmy.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

V Brně je potenciál kolaudovat dva a půl tisíce bytů ročně, tvrdí Hladík

Třiatřicetiletý lídr lidovců Petr Hladík dva roky působí jako náměstek...

Brněnská KDU-ČSL pro říjnové komunální volby výrazně omladila kandidátku a chce se prezentovat jako progresivní strana...

Najdete na iDNES.cz