Při rekonstrukci jižního křídla hradu Špilberk archeologové objevili i

Při rekonstrukci jižního křídla hradu Špilberk archeologové objevili i obdélníkový plíšek s kruhovými dírami. Prý mohl sloužit k padělání mincí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na Špilberku se mohly padělat mince, zjistili historici při rekonstrukci

  • 1
Redaktoři MF DNES nahlédli do nitra Jižního křídla hradu Špilberk, kde dělníci pracují na rozsáhlé rekonstrukci památky. Už za necelý rok se má návštěvníkům poprvé otevřít nová část slavné pevnosti. I proto panuje na hradbách naproti známému plácku s děly čilý stavební ruch.

Desítky dělníků zrovna budují jeden z nových vstupů do hradních komnat a rozšiřují celé prostranství, kde dřív bylo jen křoví. Zvenčí není poznat, co se děje uvnitř - hrad se přitom mění k nepoznání.

Pracovníci firmy Tocháček za 150 milionů korun restaurují doslova každý centimetr pětipodlažního Jižního křídla.

"Tady jsme ve vinárně, kterou na hradě zřídili v roce 1940 Němci. Byly tu původní dřevěné lavice, ty jsme demontovali a čeká je repas. Pod námi je zakrytá původní cihelná dlažba, která se bude čistit," líčí v suterénu stavbyvedoucí Radek Zedník. Na opravách Špilberku se podílí už sedmnáct let a na hradě zná doslova každý kout.

Hrad dostane nový vstup

V suterénu už jsou hotové veškeré hrubé práce. Dělníci teď pokládají novou elektroinstalaci a staví nové příčky. "Je to nesmírně pracné. Veškeré dráty musíme tahat právě těmi místy, jako je vedli Němci, abychom nepoškodili unikátní omítku," popisuje Zedník.

Podívejte se na rekonstrukci

Za rok bude hradní vinárna vypadat právě tak jako za války, když v ní vysedávali němečtí důstojníci. Pro speciální akce se využije i unikátní sklepení.

Přímo od děl si budou moci návštěvníci zajít i do nové cukrárny. "Byly tady vlhké podlahy. Proto vytváříme odvětrávací kanálky," ukazuje na dosud rozkopané podlaze stavbyvedoucí.

Po schodech, které zatím zakrývají dřevěné fošny, vstupujeme do místnosti s kachlovými koryty. "Tohle bude nová hradní pokladna. Koryta dřív sloužila jako umývárna. Protože jsou ale památkově chráněná, musíme je zachovat. Zakryjeme je sklem, možná půjdou i nějak využít," líčí Zedník.

Protože je Špilberk národní kulturní památka, stojí oprava mnohem více úsilí. "Je to náročné, ale na druhou stranu nesmírně zajímavé," komentuje zkušený stavbař, který pomáhal restaurovat i gotickou hradní kapli.

Nový vstup, který od příštího roku návštěvníky zavede do hradu z Velkého nádvoří, otevírá dlouhou barokní chodbu Jižního křídla. Bývaly tam depozitáře muzea. "Teď vše upravíme jako zázemí pro letní scénu. Herci tu budou mít třeba šatny," míní Zedník.

Historické nálezy

V jedné z místností stojí v metr a půl hluboké jámě dlouhovlasý muž. "Právě jsme našli kachel se lvem ze čtrnáctého století, pojďte se podívat," ukazuje svůj čerstvý úlovek archeolog muzea Aleš Navrátil.

A z jámy vytahuje i obdélníkový plíšek s pravidelnými kruhovými dírami. "No to je něco. Že by se na Špilberku padělaly mince? Působí to jako postříbřená měď, což není normální," podivuje se archeolog.

Důstojnická základna wehrmachtu

Odkryté zdi v přízemí ukazují, jak hrad ve staletích přestavovali. "Tohle je zbytek původního gotického okna, tohle už je ostění pozdějšího renesančního. Teprve později se tu udělal tento výklenek z období baroka. Úplně poslední přestavba, která má pro nás historickou hodnotu, je ale právě z let 1939 až 1940, kdy si wehrmacht přestavěl hrad na svou důstojnickou základnu," ukazuje Navrátil.

V prvním a druhém patře Jižního křídla už dělníci dokončují místnosti pro zcela nové expozice muzea. Pracuje se i ve Středním křídle, kde vznikne místo restaurace vzdělávací centrum. Hrad se tak po desítkách let celý propojí. A stavební úpravy změní i hradby. Lidé se tak budou moci procházet i po starých vodojemech.