Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Inkoustová tiskárna a gel na vlasy. Muži padělali bankovky za milion

  • 1
Návodem z internetu na výrobu falešných peněz se řídili dva Slováci. Padělali bankovky v hodnotě 500 a 1000 korun a pak s nimi platili v českých obchodech. Dohromady se škoda, kterou falšováním peněz způsobili, vyšplhala na milion korun.

Když Štefana Blažka před šesti lety propustili ze zaměstnání, snažil se na internetu najít nové. Místo toho ovšem skončil u návodu, jak si vyrobit padělky českých korun.

„Za padesát euro mi neznámý muž nabídl balíček s instrukcemi a videem, jak zfalšovat peníze. Nejprve jsem mu nevěřil, poslal jsem jenom zálohu,“ popsal Blažek začátky padělání u soudního jednání, které v úterý začalo.

Nabídka se ale nakonec ukázala jako seriózní a navíc „kvalitní“. Soudní znalec Miloslav Musil u soudu řekl, že obžalovaný vytvořil velmi zdařilé padělky. „Jsou jedny z nejlepších, jaké jsem za poslední roky viděl. Měly všechny ochranné prvky, dokonce i infračervené pruhy, které u padělků normálně chybí,“ uvedl.

Výroba šestnácti kusů trvala dvacet dní

Kde ale podle znalce udělali padělatelé chybu, bylo číslování. Každá bankovka má svůj tvar čísel a každý jejich tvar je originální. Obžalovaní používali sice jiné hodnoty čísel, ale stejné tvary.

Blažek popsal postup výroby jako jednoduchý, ale časově a psychicky náročný. „Šestnáct kusů mi trvalo dvacet dní. Než jsem jich stihl vytvořit dostatek, vyhodili mě dvakrát z bytu,“ vysvětlil Blažek.

Jako nástroje pro padělaní mu sloužily obyčejné věci z domácnosti, program z internetu a inkoustová tiskárna. Jako první si musel obstarat archivní papír. Z toho pak vystříhával obdélníky, které obrousil kotoučem. Následně použil například gel na vlasy, žehličku nebo i cigaretové papírky.

Počet padělků se zvyšuje, nejsou ale kvalitní

Státní zástupce obžaloval Štefana Blažka a Martina Stoklasu z podvodu, padělání a pozměňování peněz, kterého se měli dopustit mezi roky 2010 a 2014.

Falešné peníze obžalovaní vyráběli v Trnavě na Slovensku a následně převáželi do České republiky. V supermarketech platili drobné nákupy tak, aby jim pokladní vraceli pravé bankovky. Soud bude pokračovat ve středu.

Podle České národní banky se počet padělaných bankovek od roku 2013 do roku 2014 zvýšil o 75 procent. Většina z nich ale byla podle centrálních bankéřů nekvalitně provedená (více čtěte například zde).

Poznáte padělek? V Česku se falšují hlavně tisícikoruny: