Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Palác šlechtičen představí výstavu o neznámých evropských etnikách

  18:00aktualizováno  18:00
Na výpravu za neznámými a mizejícími etniky Evropy se mohou lidé od úterka vydat do brněnského Paláce šlechtičen. Až do 22. listopadu tu Etnografický ústav Moravského zemského muzea vystavuje fotografie Rakušanů Kurta Kaindla a Karla-Markuse Gausse.

Fotografie k výstavě Neznámí Evropané - Kurt Kaindl a Karl-Markus Gauss fotili neznámá a mizející evropská etnika | foto: Moravské zemské muzeum

Oba dva se už téměř deset let vydávají hledat málo známá etnika napříč celou Evropou. Lidé se z fotografií a obsáhlých popisů dozvědí, jak se žije například litevským Tatarům, Arberešům v Itálii nebo klajpedským Němcům.

Kaindl i Gauss jsou podle kurátorů expozice špičkami ve svém oboru.

"Ani jeden z nich není profesionální etnograf, nepojímají své cesty vědecky, ale výsostně umělecky. Například fotograf Kaindl je v rodném Rakousku vnímán podobně prestižně jako u nás Jindřich Štreit," uvedla kurátorka výstavy Hana Dvořáková z muzea.

Jedním z velkých omylů naší doby je podle ní domněnka, že Evropa je již objevena. "Přitom je naše duchovní mapa poseta bílými místy. Uprostřed tohoto kontinentu existují neznámé evropské národnosti," vysvětlila kurátorka. A dodala, že i ji udivilo, jak málo sama o etnikách, která Rakušané navštívili, ví.

"Uvědomili jsme si, že ani my jako etnografové objekty jejich zájmu neznáme. Kdo může říci, že slyšel o Arbereších? Návštěvníky výstavy překvapí, kolik různých etnických skupin žije ve zdánlivě homogenních státech," doplnila Dvořáková s tím, že neznámé Evropany chtěl proto ústav představit i Brnu.

Národnostní menšiny ukazují budoucnost Evropy
Kaindl a Gauss mapují život malých nestátních národů od roku 1999. "Uvědomili jsme si, že se čím dál víc v Evropě stírají hranice, národnostní rozdíly začínají mizet. A právě národnostní menšiny nám ukazují budoucnost Evropy - žily po staletí mezi námi, udržovaly si svou kulturu i řeč, ale nyní se začínají rozpouštět," vysvětlil Kaindl s tím, že chtěli tyto skupiny stihnout zachytit.

. Neznámí Evropané

Kde: Etnografický ústav Moravského zemského muzea, Palác šlechtičen
Kdy: 24. září - 22. listopadu
Otevřeno: úterý až sobota 9:00-17:00
Vstupné: 20 korun, zlevněné 10 korun

Vypravili za čtrnácti z nich. Například za původně tureckými Asyřany do Švédska, makedonskými Arumuny či sarajevskými Sefardy.

"Nechtěli jsme postupovat systematicky, ale naopak ukázat rozdíly mezi etniky. Na jedné straně se tak věnujeme málo početné skupině Gočerů, čili německo-slovinské menšině, a k tomu naopak Unií podporovaným a početným lužickým Srbům," doplnil Kaindl.

O malých národech vydali už oba Rakušané několik knih i fotografických publikací, jedna z nich vyšla pod názvem Vymírající Evropané také v češtině.

Taktéž si na výstavě v přízemí Paláce šlechtičen bude možné zakoupit fotografický soubor nazvaný Neznámí Evropané.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Odborná firma ve škole rozbila lahev čpavku, žáky museli evakuovat

Hasiči evakuovali jedno patro základní školy v Modřicích poté, co při likvidaci...

Celkem 75 lidí, převážně dětí, museli evakuovat hasiči ze základní školy v Modřicích poblíž Brna. Škola si najala...

Brněnští lídři za sebou mají první střet, primátor se ocitl pod palbou

V první předvolební debatě v hotelu International se střetli lídři devíti...

Deset kandidátů na post brněnského primátora se utkalo v první předvolební debatě. Řešili směnu pozemků za Lužánkami i...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz