Funkcionalistický palác Typos v Jezuitské ulici, ve kterém sídlilo brněnské...

Funkcionalistický palác Typos v Jezuitské ulici, ve kterém sídlilo brněnské studio České televize. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Překvapivý nezájem. Palác Typos po ČT se vydražil jen za 70 milionů

  • 0
Nečekaně levně se prodalo bývalé sídlo České televize v Brně. Pouze za vyvolávací cenu je získali synové známého brněnského developera, podle nich však nejde o lacinou výhru.

Ode zdi ke zdi. Tak by se daly charakterizovat dražby dvou historických budov České televize v ulicích Běhounská a Jezuitská v samotném centru Brna.

První už v říjnu licitátor přiklepl za téměř trojnásobek ceny a z vyvolávacích 30 milionů se vyhoupla na neuvěřitelných 81 milionů korun. Druhou, v Jezuitské ulici, dostal minulý pátek zájemce hned na první mávnutí.

„Čekal jsem, že o Typos bude větší zájem,“ vyjádřil se licitátor Josef Machů ze společnosti Prokonzulta, která měla obě aukce na starosti.

Budovu získali synové známého brněnského developera Miroslava Vymazala. Jeho firma Magnum vystavěla například Anenské terasy pod Petrovem nebo opravila Palác Chlumeckých v České ulici.

Mezi hráči došlo k dohodě, tvrdí brněnský ředitel ČT

A zatímco z první dražby byl ředitel brněnské ČT Jan Souček nadšený, tou páteční byl zklamaný. Jistinu tři miliony totiž složili jen tři účastníci, do sálu v hotelu International dorazili dva a do dražby se zapojil jeden.

Trvala jen pár minut a skončila tam, kde začala - na 70 milionech 350 tisících korunách. Přitom realitní makléři a developeři tipovali, že se vydraží za částku řádově o desítky milionů vyšší.

„Zjevně objekty České televize v Brně způsobily i zákulisní vyjednávání, protože tolik atraktivních budov v Brně už moc není a zjevně došlo mezi hráči k nějaké dohodě,“ uvedl Souček.

Podle něj je ale utržená cena 70 milionů uspokojivá minimálně v tom, že se daří uzavřít všechny velké transakce spojené se stavbou nového studia v Líšni. A kladně aukci hodnotí i licitátor Machů.

„Pokud to bereme v konečném součtu, stržila Česká televize 150 milionů, a to je dobrý výsledek,“ míní Machů.

Náklady na novou budovu nového moderního studia v Líšni ale peníze z dražeb pokryjí jen zčásti. Studio celkově přišlo na 350 milionů korun a jen samotná stavba na 274 milionů (psali jsme zde).

Cena první budovy všechny vystrašila, míní investor

Nezájem o páteční dražbu zaskočil developery i realitní makléře. Podle nich to ale může souviset s „přepálenou“ říjnovou aukcí a hlavně s nutnou změnou územního plánu, která možnost cokoli s budovou dělat prodlouží o roky.

„Rozhodně si ale nemyslím, že by šlo o nějakou dohodu. Spíš ta cena první budovy ČT všechny vystrašila,“ míní například známý brněnský podnikatel a investor Richard Saliba, majitel paláce Jalta. Podle něj sehrálo roli i to, že ne každý by měl pro takový dům využití.

O tom nechtěla zatím podrobně hovořit ani sama dvojice mladých mužů s číslem 46, kteří nemovitost získali. I oni byli překvapení tím, že o dům nemuseli svést bitvu.

„Nečekali jsme to, i když pro nás je to jen dobře. I tak budeme muset řešit spoustu problémů. Souvisí to s tím, v jakém je dům stavu, a s tím, že si jeho rekonstrukce vyžádá další obrovské peníze. A hlavně, bude potřeba aktualizovat územní plán, protože nemovitost je zatím určená pouze ke kulturnímu účelu,“ poznamenal jeden z nich Ondřej Vymazal.

Jejich otec chce v projektu Typos spíš jenom radit. „Vlastně ani nejde o moji záležitost, přemluvili mě synové. Řekl jsem, že je podpořím, ale bude to v jejich režii. Přiznám, že jsme se do poslední chvíle rozmýšleli, jestli do toho jít,“ podotkl Miroslav Vymazal.

„Není to žádná výhra ani nízká cena. Jaltu prodalo město za 100 milionů, ale v sousedství je parkoviště, je dvakrát tak veliká a na lepším místě – a hlavně nemá problém s územním plánem. Ten měla Česká televize řešit už ve chvíli, kdy začala stavět v Líšni,“ doplnil Vymazal.

Rekonstrukce má přijít na víc než 200 milionů

Palác Typos sice vypadá výstavněji, ale proti Běhounské leží na „mrtvé“ Jezuitské ulici.

„Nikdo tudy nechodí, takže obchody, kavárny či restaurace moc nenesou. Její rekonstrukci jsme předběžně odhadli na víc než 200 milionů korun a na to žádná banka nepůjčí vzhledem k dlouhodobé návratnosti. Potřebujete volné prostředky a v tom je problém,“ uvedl Vymazal.

To potvrzuje i realitní makléř firmy MIG Roman Šebela. „Kdo má dnes volných sto milionů, které by se mu pět let nevracely? Je dobře, že to koupila firma pana Vymazala. Ví, co s tím, a umí rekonstrukce dělat,“ poznamenal Šebela. Bratři Vymazalové mají čas na zaplacení do 19. února.

Peníze za Běhounskou už tajemný vítěz říjnové dražby poslal. „Požádal nás, abychom ho nezveřejňovali až do chvíle, kdy se objeví v katastru nemovitostí, což bude v polovině ledna,“ uvedl licitátor Machů.

Podle informací MF DNES se jedná o firmu vlastněnou dvěma podnikateli z Brna a Prahy.