Pod rukama pracovníků postupně zmizí nevzhledná skrumáž elektrických sloupů,...

Pod rukama pracovníků postupně zmizí nevzhledná skrumáž elektrických sloupů, která je ošklivou jizvou na tváři Pálavy. | foto: Václav Šálek, ČTK

Na Pálavě likvidují elektrické sloupy, nové vedení kopou zčásti ručně

  • 5
Na Pálavě v následujících měsících zmizí pod rukama energetiků nevzhledná skrumáž elektrických sloupů, která je ošklivou jizvou jedinečného kousku přírody. Vrtulník nyní k nejvyššímu vrchu Pálavy vozí stavební buňky a materiál, což představuje náklad o hmotnosti až 62 tun.

Základy vedení, které přivádí elektřinu k vysílači na vrcholku kopce Děvín v srdci národní přírodní rezervace na Břeclavsku, byly položeny už v roce 1941. Sloupy samotné o tři desetiletí později. 

Od té doby výrazně hyzdí jinak unikátní krajinnou scenérii nad skalnatou Soutěskou, jež ročně přiláká více než 150 tisíc návštěvníků. Představuje však také nebezpečnou past pro ptáky. 

„Pouze v nedávné minulosti jsme pod nimi objevili několik sov a dravců usmrcených elektrickým výbojem,“ poukazuje Jiří Kmet, vedoucí Správy CHKO Pálava, která na práci energetiků dohlíží. 

Energetici mají nahradit kabelové vedení v délce 1,2 kilometru a nově jej v plastových multikanálech položit pod zem.

„Jde o technicky a logisticky náročnou akci, při níž je třeba zdolat převýšení 140 metrů, skalnatou stěnu, trasu v zarostlém terénu i zvětralé skalnaté svahy,“ shrnuje mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová. Náklady činí 9,5 milionu korun.

Uprostřed rezervace navíc nelze používat běžnou těžkou techniku. Právě proto musí při navážení materiálu pomoci vrtulník. I další stroje jsou poněkud neobvyklé. 

Energetici si musí vystačit s minibagrem či ručním kopáním. „Práce v chráněných krajinných oblastech jsou vždy náročné jak na přípravu stavby, tak na vlastní činnost,“ potvrzuje Libor Ticháček, jednatel firmy T.O.O., která má zakázku na starosti.

Zkušenosti se stavbami ve výjimečných oblastech už má. „Dělali jsme pokládku kabelu vysokého napětí pro připojení trafostanice jeskyně Výpustek v Moravském krasu či vedení v chráněném území Stránská skála,“ sděluje.