Nitro lednického minaretu se po náročné rekonstrukci otevře veřejnosti po víc...

Nitro lednického minaretu se po náročné rekonstrukci otevře veřejnosti po víc než 25 letech. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Naleštěné památky i kuriozity jako „výlet po hnusech“. Sezona začíná

  • 0
Nová turistická sezona oficiálně startuje v sobotu. Na řadě jihomoravských památek přinese zdražení vstupného, plošně je ohlásil Národní památkový ústav v Brně. Vyvážit je ale mohou návštěvnické novinky, které kasteláni a další slibují.

Do ruky „lahváč“ a vzhůru na výlet po hnusech Brna z 90. let minulého století. Na tuhle novou prohlídkovou trasu, kterou pro lidi na sobotní zahájení sezony připravilo brněnské Turistické informační centrum (TIC), je ohlášený velký nával. Stejně jako na trasu druhou - cestu za slavnými brněnskými mordy. A to se půjde hned dvakrát.

Kam o víkendu

Vybrané akce k zahájení turistické sezony v Jihomoravském kraji

1. dubna

  • Brno, TIC, Panenská ul.: od dopoledne se mohou návštěvníci vydat na tři průvodcovské trasy: Brno Nr. 4 (10:00), Brněnské morytáty (ve 14:00 a 16:00) a Strach a hnus v Brně (17:00). 13:30 - křest nového průvodce Brnem.
  • Od 10:00 do 18:00 - bude otevřená opravená věž Staré radnice.
  • Bučovice, zámek: 14:00 - aranžování květin, zahájení výstavy Květina v renesanci.

2. dubna

  • Moravský kras, Černá Hora Pokus o rekord v počtu lidí, kteří „dosáhli na vavříny“. Zájemci vyrazí z Blanska a Boskovic do Černé hory, účastníci budou registrovaní a započítaní do rekordu. Musejí se mezi 12. a 14. hodinou shromáždit na nádvoří Pivovaru v Černé Hoře a mít s sebou důkaz, že uspěli v nějaké soutěži, nebo třeba jen pytlík bobkového listu - vavřínu.

„Museli jsme už vyhlásit stop stav, protože zájem je opravdu veliký a průvodce je schopný obsáhnout jen skupinu kolem pětadvaceti lidí. Už dnes jsme ale rozhodnutí, že pokud zájem potrvá, budeme prohlídky v budoucnu opakovat,“ uvedla za TIC Adéla Nováková.

Zahájení sezony připravuje na víkend většina jihomoravských turistických lákadel - od Moravského krasu až po vyškovský DinoPark. Zejména na památkách si ale návštěvníci letos připlatí. Rozhodl o tom Národní památkový ústav, pod který spadají desítky objektů v kraji. V průměru lidé vydají o desetikorunu více, hlouběji do kapsy sáhnou i zahraniční turisté na cizojazyčných prohlídkách. Rodinné vstupné ale zůstává, počítá se pro rodiče a jedno dítě. Další až dvě mají vstup zdarma.

Vyšší cenu by mohly vyvážit novinky, které jsou letos připravené na právě vycíděných zámcích a hradech - rozšířené trasy nebo otevření dlouho nepřístupných objektů.

Opravený minaret

Příkladem může být nejnavštěvovanější jihomoravská památka - lednický zámek.

Jeho největší letošní atrakcí bude otevření opravených salonků v prstenci minaretu v zámeckém parku. Čtvrt století byly zavřené kvůli propadajícím se podlahám a posledních šest let je dělníci opravovali.

Pro úlomky vápence a mramoru do mozaiky museli restaurátoři jezdit až do Toskánska v Itálii. Trasa bude otevřená před letními prázdninami.

Komiks z doby chocholů a mečů

Rytířský středověký komiks vymalovaný na stěně letos poprvé uvidí návštěvníci zámku v Kunštátě. Bude součástí nové trasy, kterou tu otevřou v červnu.

Malby pocházející ze 14. století se podařilo objevit náhodou při průzkumu prostor původního gotického hradu, které dosud sloužily jako kancelář.

Ještě předtím ale zpřístupní další novinku - hřbitov, kam šlechta pochovávala své psy. Náhrobky jsou už od podzimu v péči restaurátorky, vrátit na místo by se měly od května.

Vranov přidá trasu

Nové okruhy přichystal pro návštěvníky také zámek ve Vranově. Stávající trasu rozdělil na dva samostatné okruhy.

První, který se otevře v sobotu, provede zájemce osudy nejvýznamnějších majitelů Vranova - rodu Althannů.

Druhý přenese návštěvníky do doby novější, do 19. a na počátek 20. století, kdy ve Vranově sídlily polské rody Mniszků a Stadnických. Zámek jej bude nabízet od konce května.

Návštěva u šlechty v renesanci

Celoroční interaktivní výstavu o moravské renesanční aristokracii zase dokončují na zámku Bučovice.

„Vymysleli jsme ji tak, aby zaujala i dospívající mládež, která se neobejde bez audiovizuální techniky. Představíme tam pověsti i slavné aristokraty té doby, vládnoucí Habsburky a také Jana Šemberu, jenž je s Bučovicemi spjatý. Expozice zahrnuje deset místností,“ poznamenala kastelánka Jana Burianková.

Koupel s paní sládkovou

Scény s koupající se paní sládkovou z Hrabalových Postřižin připomene lidem nová expozice ve starém pivovaru ve Znojmě. Jejím největším pokladem je zrestaurovaná varna z roku 1930, kterou vyrobily plzeňské Škodovy závody a jež je od roku 2010 kulturní památkou.

Expozice bude pro návštěvníky přístupná od 29. dubna.

Nový průvodce Brnem

Naopak Brňané budou mít jen v sobotu odpoledne možnost pokřtít nového průvodce Brnem. Je sestavený z netradičních pohledů brněnských osobností, třeba výtvarnice Kateřiny Šedé či nakladatele Petra Minaříka.

A také pouze v sobotu se lidé levněji dostanou na městské atrakce - nově opravenou Starou věž, do podzemí, do krytu CO v Husově ulici, do Uměleckoprůmyslového muzea a na Špilberk. Slevu zájemci získají na základě razítka, které dostanou u nového sídla TIC v Panenské ulici.

Ti, kteří se nedostali na trasy po hnusech a mordech Brna, můžou ještě vyrazit na třetí městský výlet - jízdu „šalinou“ číslo 4 se špacírem po krásné vilové Masarykově čtvrti.