V Památníku písemnictví v Rajhradě uspořádali výstavu ex libris. Ilustrační foto

V Památníku písemnictví v Rajhradě uspořádali výstavu ex libris. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Památník láká na unikátní knižní výstavy. K vidění bude přes dvě stě moravských autorů

Památník písemnictví hostí od prvního dubna unikátní výstavu moravských knižních značek ex libris. Po dlouhé době se tak návštěvníkům představí ex libris, která na Moravě vznikala od 20. století až dodnes. Na výstavě budou k vidění knižní značky, převážně od sběratele Mirko Riedla.

"Je profesí knihovník a sběrem ex libris se zabývá od třicátých let," dodal Drlík. Na výstavě v památníku budou k vidění značky, které zhotovili známí umělci, ale i menší autoři.

Ti, kdo na výstavu zavítají, se seznámí s více než dvě stě padesáti moravskými autory ex libris. "U každého budou představeny dvě až tři značky," řekl Drlík.

Grafika dostupná pro sběratele

Ex libris jsou už více než sto let předmětem sběratelského zájmu, ač to původně byly jen lístky, které se vlepovaly do knih se jménem majitele.

Později se však na jejich ztvárnění podíleli významní výtvarníci. "Drobné lístky se postupně osamostatnily a dnes jsou především drobnou grafikou, která je cenově dostupná i běžnému sběrateli," uvedl Drlík.

Na Moravě k známým sběratelům patří například Mojmír Helcelet. A jeho pokračovatelem je právě Mirko Riedl, který letos oslaví devadesátiny. Výstava je přístupná do 26. září.

Jednu výstavu zasvětili i Kunderovi

Kromě výstav se každoročně v Památníku písemnictví zaměřují na velké projekty. "V památníku chystáme výstavy věnované významným osobnostem moravského písemnictví," řekl Drlík.

Letos je touto osobností Ludvík Kundera, který minulé pondělí oslavil devadesátiny. "Výstava je encyklopedickým pohledem na tvorbu stále znovu objevovaného autora," vysvětlil Drlík.

V prostorách benediktinského kláštera jsou tak vystaveny Kunderovy dobové fotografie, autentické rukopisy či korespondence. Část exponátů na výstavu zapůjčil i sám autor.