Poničený památník tří odbojů v brněnských Nových Sadech

Poničený památník tří odbojů v brněnských Nových Sadech | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Památník odbojů se proměnil ve veřejný záchodek

  • 7
Vadí politickým vězňům i vedení města. Přesto na svém místě bude stát i nadále. Památník tří odbojů z dílny výtvarníka Zdeňka Makovského, který se už devět let tyčí na Nových sadech. Členové odboje jej však za svůj neberou a nepořádají u něj žádné pietní obřady.

Už dva roky mají tři odboje nový památník - trojbokou bronzovou pyramidu ze tří menších jehlanů, které symbolizují tři těžká období české historie. Dílo sochaře Michala Gabriela zdobí prostranství před krajským soudem na Rooseveltově ulici.

Jeho předchůdce na Nových sadech však stále budí emoce. "Je ostudou celého Brna. Už několik let se vůbec neudržuje a postupem času se proměnil ve veřejný záchodek. Takhle si vážíme obětí československých legionářů, obětí druhé světové války a obětí komunistické poroby?" zlobil se v příspěvku zaslaném před týdnem MF DNES Ivan Benda z Brna.

Zklamání z podoby kritizovaného památníku následovalo krátce po jeho odhalení. Má podobu tří velkých bloků z lepeného zeleného skla s textem Ludvíka Kundery a jmény obětí obou válek i komunistického režimu. Město za něj zaplatilo čtyři miliony korun. Materiál se ukázal být největší slabinou díla - sklo krátce po dokončení památníku popraskalo.

"Lepení skla bylo možné pouze za určité teploty a po odstranění přímotopů popraskalo v důsledku tepelného šoku," vysvětlil v prosinci 1999 autor Zdeněk Makovský. Tvrdil, že tuto chybu nezavinil on, ale dodavatelská firma.

Město požadovalo, aby výtvarník své dílo opravil, a celá záležitost se dostala až před soud. Nejprve měl autor vrátit jen část honoráře, postupně se město rozhodlo od smlouvy odstoupit úplně. Požadovalo vrácení celé sumy a zároveň demolici památníku.

Poničený památník tří odbojů v brněnských Nových Sadech

To však Makovský odmítl. Soud mu dal vloni v únoru za pravdu. Město se proti rozhodnutí odvolalo a spor se táhne dál. Sporné dílo zatím slouží jako veřejný záchod kolemjdoucím opilcům.

"Bohužel dokud soudní spor neskončí, nemůžeme s památníkem vůbec nic dělat. Vadí mi, že působí spíš jako políček odbojářům než jako pocta," poznamenal náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský. Jedinou možností, jak rušnou křižovatku zbavit nepopulární "ozdoby", je dílo zakrýt do té doby, než soudní tahanice skončí.

Až jednou definitivně z Nových sadů zmizí, žádné další umělecké dílo jej nenahradí. "Je to velmi neutěšený prostor, bez ducha. Bylo by zapotřebí jej nějak architektonicky vyřešit. Jako nejvhodnější se mi zdá být parčík," naznačil Rychnovský.


Témata: krajský soud, Nový