Generální vikář Jiří Mikulášek

Generální vikář Jiří Mikulášek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Papež je nesmírně harmonická osobnost, říká generální vikář

  • 0
Generální vikář brněnské diecéze Jiří Mikulášek se pochopitelně na návštěvu Svatého otce těší. Přesně za týden se účastní setkání papeže s českým klérem v chrámu svatého Víta. A příští neděli bude tento muž už od časného rána na tuřanském letišti. Ostatně sám připravoval program, který bude papežově velké bohoslužbě předcházet a začne už v šest hodin ráno.

Papežů Mikulášek za svůj život poznal už několik. Osobně dokonce toho předposledního. Jan Pavel II. ho ještě před devíti lety jmenoval prelátem Jeho Svatosti s právem užívat titul monsignor.

"Střetli jsme se při jedné soukromé mši v Itálii. Bylo to ještě za socialismu v září 1989. Bylo nás sedm kněží. Prosili jsme ho, aby přijel do Československa. On nám řekl, že se musíme modlit. Nemožné se stalo skutkem a prezident Havel v novoročním projevu oznámil jeho návštěvu," směje se a vzpomíná druhý muž brněnského biskupství.

Co znamená návštěva papeže pro Českou republiku?
Žijeme v docela zvláštní politické situaci. Ale jsou i jiné roviny, ve kterých člověk existuje. Jan Pavel II. říkal, že cena člověka není v tom, co má, ale v tom, co je. V osobě stávajícího papeže přichází někdo, kdo chce toto tvrzení zdůraznit. Vlastně tak přispěje k tomu, abychom si jeden druhého více vážili. Abychom, viděli ve druhém něco, co nás samotné může obohatit.

Mám tomu rozumět tak, že tato návštěva v tuzemsku dokonce změní společenské klima?
To se uvidí. Určitě přinese jiný pohled na věci, na které člověk v denním shonu zapomíná.

Papež sem přijíždí na vlastní přání.

A co budou ty tři dny znamenat pro zdejší katolíky a věřící?
Nedáváme na první místo papeže jako osobu, ale poslání, které plní a které dostal dostal ten první od Krista. Je to skála, která drží, aby se nevytratilo jádro evangelia a křesťanství. Je středem jednoty církve. A když bude papež v Brně, bude tady na čas i střed církve. Na město navíc bude upnutá pozornost celého světa. Pro Brno je to skutečně pocta a povýšení.

Jak vůbec k tomu pozvání došlo?
Brněnský biskup usiloval o vzácnou návštěvu už dva roky. Nejdřív se počítalo, že by si k nám papež odskočil z Mariazell, což ale nevyšlo. Pak se stala zvláštní věc. Když loni předložili papeži seznam jeho letošních cest a návštěv, sám prohlásil, že tam chybí Česká republika. Já to českým biskupům slíbil, dodal. Skutečně přijíždí na vlastní přání.

Generální vikář Jiří MikulášekGenerální vikář Jiří Mikulášek

Jan Pavel II. vykonal v tuzemsku hned tři návštěvy. Papež nyní navštíví hlavní město a největší katedrálu v zemi, posléze i se svatováclavským kultem spojenou Starou Boleslav. Jak si ale vysvětlujete, že nejmasovější setkání s ním ale zažije právě Brno?
Já su Brňák (smích). Jde přece o druhé největší centrum a pomyslné hlavní město Moravy. Když jako vůbec první papež v dějinách přijel Jan Pavel II. v roce 1990 na Velehrad, bylo to místo vlastně symbolem Evropy dýchající dvěma plícemi, Hradec Králové byl posléze spojen se svatým Vojtěchem a v Olomouci svatořečil Jana Sarkandra a Zdislavu z Lemberka. Brno je ale přece také velmi důležitým střediskem a přichází na něj řada právě teď.

A co znamená návštěva Benedikta XVI. pro vás osobně?
Já byl při všech návštěvách Jana Pavla II. v zemi. Kromě vzdálených míst jako Austrálie, Filipín či Denveru jsem také jezdil na všechna Světová setkání mládeže s papežem. Byl to vždy mimořádný zážitek ze světové církve, z obrovského společenství a sjednocení lidí. Něco podobného čekám i nyní.

Vy jste s početným týmem sestavoval i čtyřhodinový program předcházející bohoslužbě. Na co jste při tom myslel?
Nejde o pouhé vyplnění čekání. Právě sjednocení k nějakému cíli bylo hlavním motivem. Jde o vytvoření atmosféry a nálady, jaká třeba panuje v kostelech při půlnočních mších o Vánocích. Lidi cítí, že k sobě mají blízko. Věřící navíc vědí, že jde zároveň o blízkost Boží.

Mše v Brně bude sloužena v latině. Nebyl třeba nějaký zájem,aby Benedikt XVI. pronesl alespoň nějakou její část v češtině?
České poutníky ve Vatikánu zdraví česky, jednu dvě věty. Na rozdíl od slovansky spřízněného Jana Pavla II. ale přece pochází z jiného jazykové prostředí.

Je dobře, že umírající Jan Pavel II. neabdikoval. Bylo by to poselství, že starý člověk nemá cenu

Papežův předchůdce Jan Pavel II. byl mimořádnou osobností světového významu, která zčásti určila dějiny druhé poloviny minulého století. Svatořečení Anežky České podle některých historiků výrazně přispělo k pádu komunistického režimu v listopadu 1989. Benedikta XVI. takový historický předěl zřejmě nečeká. A může vůbec vykročit ze stínu tak mimořádného člověka?
Pamatuju už více papežů. Mimořádných osobností se nastřádalo už víc. Třeba Jan XXIII., který oslovil svět čistotou srdce, smyslem pro humor a který vyhlásil koncil a zabránil možná světové válce v konfliktu o Kubu. Pavel VI. který koncil dokončil, navštívil OSN a zajel do Svaté země a navštívil Izrael a Jordánsko, které byly ve válečném příměří. Zajel do Indie, Afriky...

Primát v cestování ale zase drží Jan Pavel II. Žádný z papežů necestoval po světě tolik jako on. Návštěva Svatého otce Benedikta XVI. v České republice bude jeho třináctou zahraniční cestou. Je to podle vás za čtyři roky v úřadu moc, nebo málo?
Jan Pavel II. udělal přes sto cest za šestadvacet let. Tady mluvíme o čtyřech letech a ten počet cest je v průměru přece srovnatelný. Já ani nečekal, že bude nejen pro svůj vyšší věk tolik cestovat.

Současný papež létá letadlem, používá počítače a internet a má profil na facebooku.

Právě vyšší věk s konzervativním pohledem na podobu katolické církve u mnoha lidí při volbě Benedikta XVI. vzbuzovaly skepsi, zda je to správný lídr, který je schopný převést církev počátkem třetího tisíciletí. Nepřijíždí do Brna z tohoto pohledu muž, který je už příliš stár a nemoderní?
Už o nemocném a umírajícím Janu Pavlu II. se říkalo, že by měl abdikovat. Je dobře, že se tak nestalo. Vyslalo by se tím do světa poselství, že starý člověk nemá cenu. Mládí ale potřebuje i lidi, kteří mají zkušenosti se životem. Navíc stávající papež létá letadlem, používá počítače a internet a dokonce má profil na facebooku.

Já ale nemluvil o užívání technických vymožeností. Měl jsem na mysli modernost a pružnost názorovou. Mnoho lidí má přece ke katolíkům a jejich vůdci distanc pro nesmiřitelnost k potratům, používání kondomů, rozvodům atp.
Mnozí útočí proti papeži, ale už se při své kritice neptají, proč. Papež přece hájí jen věci, které se dříve osvědčily a slouží životu. Hájí integritu člověka jako osobnosti. Třeba rozvod je vždy neštěstí pro děti, potřebují jistotu a pevnou rodinu.

Mezi manžely se ale přece mohou vztahy spotřebovat natolik, že je pro děti daleko větším peklem, když pár zůstává spolu.
Jistě. Církev přece zná a dovoluje rozluku, když to nejde. Svazek ovšem trvá.

Generální vikář Jiří Mikulášek

Neuražte se. Takže papež zdaleka není starý odepsaný děda?
Když měl ještě jako kardinál v Praze přednášku, někdo se ho ptal, jestli je progresivní nebo konzervativní. Odpověděl, že důležité je žít zejména v pravdě. Má přece heslo: Vydávat svědectví pravdě. A tak jak ji poznal a zažil, tak má odvahu ji říkat. A stojí si za ní i proti mínění jiných.

Je potřeba říci, že nejde jen o státní návštěvu. Do Česka přijde nejen hlava katolické církve, ale zároveň vzdělanec, univerzitní učitel a badatel světové proslulosti. Čeho si na něm mimo papežské souřadnice vážíte?
Je nesmírně harmonickou osobností, která si třeba denně najde čas zahrát si půlhodinu na klavír. Měl nedávno zranění a zchromlou ruku. Chtěl dopisovat knihu Ježíš z Nazareta, ale uměl odpočívat. Není to suchopár bádající a zalezený ve foliantech, ale má kontakt se životem. Má rád děti. Už první rok si pozval sto tisíc dětí od prvního svatého příjímání. Mohly se ho ptát a on jim srozumitelně odpovídal. Jindy se divil, že na svatopetrské náměstí za ním přišlo tolik lidí. To prý že jim utekl jeden poločas nějakého důležitého zápasu.

Není potřeba vytahovat lokální patriotismus, ale přesto. Myslíte, že všechna tři papežova zastavení mají stejný význam? Největší bohoslužba bude přece jenom v Brně...
Jde vždy o jiná zastavení. V Praze je to setkání s politiky, akademickou obcí, ekumenou, rodinami svatého Jezulátka. Ve Staré Boleslavi půjde především o mládež a oslavu našeho národního patrona svatého Václava. Brno je pro všechny lidi dobré vůle.

Současný, již 265. papež Benedikt XVI. nastoupil do pontifikátu v dubnu 2005. Co se mu podle vás za ty čtyři roky nejvíce podařilo?
To co se původně považovalo za největší neúspěch. A sice dialog s muslimy. Když do Vatikánu přijel saúdský král Saúd jako hlavní představitel islámského světa, ze země, kde být křesťanem znamená rozsudek smrti. On přišel hovořit s papežem. A přinesl drahocenný meč, ale jako symbol přátelství a odevzdání zbraní.

Proč se podle vás dosud žádný papež v Brně nezastavil?
Dříve samozřejmě nebylo zvykem tolik cestovat. Pius VI. se jako vůbec první vydal 1782 do Vídně rozmluvit císaři Josefu II. jeho reformy. Strávil ve městě rekordní měsíc. Cestovat pořádně začal Pavel VI. a to měl stát přerušené s Vatikánem diplomatické styky. Takže to ani nešlo.

Spekulovat nemá cenu. Ale je možné, že by se Benedikt XVI. do země ještě vrátil?
Tři návštěvy Jana Pavla II. byly opravdu mimořádné a svědčily o nadstandardních vztazích k zemi. Dá-li papeži Bůh zdraví, jak se říká, je možné všechno.

Generální vikář Jiří Mikulášek

Čeká se sto tisíc lidí. Vy jste byl při setkání s papežem zřejmě v mnohem větším davu...
Při pařížském setkání s mládeží počítali biskupové s účastí sto tisíc lidí. Pozdravit papeže Jana Pavla II. přišel k Eiffelovce třikrát větší dav. A na vigilii se posléze modlilo devět set tisíc lidí a při závěrečné mši ještě o dvě stě tisíc účastníků více. V Římě jsem byl součástí dvou a půl milionového davu. Tam jsem na pódium neviděl.

Statisíce fanoušků při rockových koncertech jsou elektrizování zpěvem a pohyby svojí hvězdy. Co se děje při takových shromážděních na ose věřící - papež, když třeba není ani k zahlédnutí?
Na člověka se přenáší, jak reaguje okolí, ale necítíte se zároveň jako v davu. Něco vás spojuje a nedá se to ani popsat.

Dal byste papežské návštěvě nějaké motto?
Asi zřejmě pouhé Přijď a podívej se. A to i pro nevěřící. Může jim pomoci objevit v sobě křesťanské geny, které tady máme díky historii všichni.

Která papežova myšlenka je vám nejbližší?
Kdo směřuje k Bohu, ten se nevzdaluje lidem, ale stává se jim opravdu blízkým. K tomu snad není co dodat. Jestliže by mne můj život vzdaloval od lidí, tak nejsem na dobré cestě a nesměřuji k Bohu.

Chtěl byste vy sám být papežem?
Já chtěl být učitelem. Papež mne nenapadl. Asi bych to ani nebral. Současný papež nese svůj úřad s nezvyklou lehkostí. To je na něm také zvláštní. A je to přece velké vypětí a tíha. Jedno chytré přísloví říká: Nevytahuj se víc, než se stačíš přikrýt.