Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Papež v Brně: kudy na mši, kde parkovat a co bude v areálu letiště?

  6:55aktualizováno  6:55
Brno.iDNES.cz přináší servisní informace důležité pro všechny, kteří se zúčastní mše uspořádané při příležitosti nedělní návštěvy papeže Benedikta XVI. v Brně.

Papež Benedikt XVI. | foto: AP

Jaká budou bezpečnostní a dopravní opatření? Kudy se dostat na mši? Jak se vyhnout kolonám? Co vše bude v areálu letiště? Co radí organizátoři a policisté? Opatření související s návštěvou papeže výrazně poznamenají chod města. Dotknou se i těch, které bohoslužba na letišti neláká.

"Pokud lidé nemusí v neděli do Brna či přes Brno, ať sem vůbec nejezdí. Ulehčí tím situaci sobě i nám," vzkazuje šéf jihomoravské dopravní policie Petr Švejda.

Přípravy letišní plochy na přílet papeže Benedikta XVI. do Brna

Speciální vlaky. České dráhy vypravily devět speciálních vlaků, které zastaví ve stanicích Slatina a Šlapanice. Odtud půjdou poutníci pěšky. Kromě toho budou posíleny i všechny pravidelné regionální spoje, které zastaví na hlavním nádraží, odkud poutníky převeze na letiště kyvadlová doprava. Tu zabezpečí vlaky, ale hlavně autobusy, které jsou schopné jezdit i v minutových intervalech. Zastávky budou viditelně označeny, navigovat by měli i pomocníci.

"V okolí těchto nádraží bude usměrněna doprava s ohledem na poutníky, kteří odtud půjdou pěšky," popsal velitel bezpečnostních opatření Karel Pospíšil z krajské policejní správy.

Hromadná doprava. Brněnský dopravní podnik zajistí "svoz" věřících z nádraží a centra města na letiště. Z hlavního nádraží pojede linka číslo 76 každou půlhodinu a linka číslo 89 každou hodinu. Obě budou posíleny, a to už od soboty, kdy se v areálu letiště odehraje generální zkouška. Všechny tramvaje, jejichž trasa vede přes nádraží, v neděli pojedou v kratších intervalech, jako by byla sobota. Od neděle ráno pojede na letiště z hlavního nádraží navíc i mimořádná přímá linka C.

Další linka označená jako P pak spojí letiště s parkovištěm osobních aut, které bude na Černovických terasách, v prostoru bývalého letiště. Obě budou zdarma. "Na parkovišti bude několik nástupních stanic, na hlavním nádraží bude k odbavení autobusů vyhrazena čtvrtá kolej, z níž běžně odjíždí tramvaj číslo 8 do Líšně. Odbavit z ní bude možné najednou několik autobusů, jejich interval může být ve špičce i jedna minuta," popsal mluvčí Dopravního podniku města Brna Jan Seitl.

V ulicích podle něj budou kvůli návštěvě papeže také všechny autobusy, které o víkendu běžně stojí v garážích. "Během pěti až šesti hodin dopravní špičky jsme schopni přepravit asi 50 až 60 tisíc lidí," ujistil Seitl.

Plánek dopravních opatření při papežově návštěvě - příjezdové cesty.

Parkování autobusů. Kvůli až dvou tisícovkám autobusů s poutníky bude zavřen úsek dálnice D1 od 196. do 203. kilometru. Dálnice D1 se totiž na necelé dva dny změní v parkoviště pro tyto autobusy. "Uzavírka začíná v sobotu od 18. hodin, končí v neděli po rozjezdu všech, nejpozději ve 20 hodin," popsal šéf dopravní policie Petr Švejda.

Policisté uzavřený úsek rozdělí do čtyř barevných sektorů, ty navíc očíslují tak, aby věřící našli cestu zpět. "Z dálnice půjdou všichni pěšky po Evropské třídě směrem do Tuřan, budeme je navádět," dodal Pospíšil.

Objížďky dálnice. Automobily směřující přes dálnici budou muset uzavřený úsek objíždět přes město. Objízdná trasa vede v obou směrech přes ulici Ostravskou, Otakara Ševčíka do Komárova, odtud přes ulici Černovickou a Hněvkovského zpět na dálnici. Některé silnice v okolí budou výjimečně jednosměrné.

"Pojede se po komunikacích, které jsou i za normálních okolností dvouproudé pro každý směr, všude na trase budou hlídky, když bude problém, policisté nahradí semafory a budou řídit dopravu sami," popsal Švejda.

Parkování aut. Až pro třicet tisíc aut chystají organizátoři parkoviště na Černovických terasách, parkovat se bude na travnatých plochách bývalého letiště. Odtud pojedou speciální linky MHD. Policisté varují, aby řidiči v žádném případě nehledali parkoviště "na vlastní pěst" v okolních čtvrtích.

Nepovolené parkování budou hlídat strážníci i státní policie v Tuřanech, Chrlicích, Slatině i Šlapanicích. Bloudící řidiče budou posílat na hromadné parkoviště. Auta v zákazu stání nechají odtáhnout. Klasická příjezdová cesta na letiště bude od neděle od čtyř hodin ráno uzavřená. Silnice bude vyhrazena pro pěší. Neprojedou po ní ani autobusy.

Plánek dopravních opatření při papežově návštěvě.

Invalidé. Budou mít vlastní parkoviště i svoz na letiště. Parkovat budou v průmyslové zóně, k níž se dostanou po ulici Tuřanka. Speciální nízkopodlažní autobusy odtud pojedou do areálu mše.

Průjezd na letiště. K letištní hale se autem dostanou pouze cestující s platnou letenkou. I oni ale budou muset náhradní cestou přes areál letiště. Před mší startuje v sedm hodin ráno pravidelná linka do Prahy, po mši pak ve 14.15 spoj do Malagy.

Odjezd. Organizátoři radí, aby cestující z Brna odjížděli stejně, jak přijeli. "Nejlépe si rovnou koupit zpáteční jízdenku. Na jaké nádraží přijedou, z toho by také měli odjet, aby nevznikl chaos," uvedl ředitel ČD v Brně Pavel Karšulín.

Vstup do areálu. Areál se pro poutníky otevře v neděli ve čtyři hodiny ráno. Dovnitř se půjde dvěma cestami. Jedna bude pro příchozí z města a od zastávek, druhá od hromadného parkoviště. Na obou výchozích stanovištích i podél cest budou stát organizátoři a navigovat. Poznáte je podle velkých žlutobílých deštníků.

Baldachýn se umísťoval na podium pro papeže na brněnském letišti

Místenky. Vstupenky na mši jsou zdarma, slouží jen k hladké organizaci. Jsou na nich napsané časy, kdy by měli lidé do areálu chodit, aby nepřišli všichni zároveň a nevznikl chaos. "Prosíme, aby všichni dodržovali časy i sektory, do kterých mají místenku," uvedla mluvčí biskupství Martina Jandlová. Desítky tisíc věřících si je už vyzvedlo, zkrátka ale nepřijde nikdo, všichni je dostanou i na místě.

Pro rodiny s dětmi. Rodiče, kteří s sebou vezmou malé děti, by měli zamířit k sektoru A5, který je pro ně speciálně vyhrazen. "Nachází se u přístupové cesty, blízko toalet a cisteren s pitnou vodou. Zároveň je umístěn v přední části areálu a také blízko velkoplošné obrazovky, bude z něj tedy určitě dobře vidět," sdělila Jandlová.

Na okraji sektoru bude stan s židlemi, kde budou moci matky nakojit své děti. Sektor má kapacitu 5 800 osob a zhruba tisíc míst nechalo biskupství jako rezervu pro distribuci přímo v areálu mše. "Předpokládáme, že se tento sektor celý zaplní, neboť o místenky je velký zájem," podotkla Jandlová.

Informace. Areál se člení na 25 sektorů, označených čísly a rozdělených na A a B. V každém z nich bude stát šestimetrový viditelný infostánek. Další tři velké infostany budou návštěvníky vítat u vstupů do areálu (u boží muky, při vstupu A u sektoru A7 a při vstupu B u sektoru B6). V každém z nich bude už od čtyř hodin od rána pět vyškolených dobrovolníků.

"Ti budou schopni zvládnout i komunikaci v cizích jazycích," uvedla Jandlová. Dobrovolníci poradí, budou vydávat místenky, zbylé brožury k liturgii, zajišťovat "ztráty a nálezy", včetně ztracených dětí, a také řešit aktuální problémy poutníků.

Záchranka. V celém prostoru se bude pohybovat zhruba 300 zdravotníků. V každém z 25 sektorů najdou poutníci alespoň jednoho lékaře a šest až dvanáct dalších zdravotníků, schopných poskytnout včasnou a účinnou první pomoc. Pomáhat jim budou dobrovolní hasiči. Na čtyřech místech vznikne stanoviště zdravotnické záchranné služby, celkem deset posádek se špičkově vybavenými sanitkami, v záloze ale budou další dvě posádky a dva vozy.

Poblíž letištní haly vyroste centrální ošetřovna. "V případě potřeby bude samozřejmě k dispozici i posádka letecké záchranné služby s moderně vybaveným vrtulníkem," uvedla Jandlová. Pomocí vysílaček bude zajištěno přímé propojení zdravotníků v sektorech a záchranářů zdravotnické záchranné služby.

Ubytování. Kdo chce přijet do Brna dřív, nebo naopak zůstat déle, může si postavit stan ve stanovém městečku, které bude přes silnici od areálu mše. V něm budou toalety a pitná voda, stojí tam i zbrusu nové sloupy veřejného osvětlení. "Poutníci si ale musí přinést vlastní stan, spacák a další věci, které potřebují," řekla Jandlová. Ve stanovém městečku také nesmějí parkovat. Věřící samozřejmě mohou využít i některý z brněnských hotelů.

Mše. Plocha velikosti 25 fotbalových hřišť, na kterých se shromáždí více než 100 tisíc lidí, bude mít po dobu mše takzvaný "status kostela". To znamená, že by se věřící i případní nevěřící měli chovat stejně jako na půdě kostela, kde se při mši nejí, nepije alkohol, nekouří a lidé se chovají tiše.

Program

Víkend s papežem

Sobota 26. září

15:00 přístup do stanového městečka
18:00 - 21:30 koncert Naděje ve stanovém městečku
19:00 - 22:00 otevření kostela v Tuřanech
20:00 - 5:00 otevření kostela ve Šlapanicích

Neděle 27. září

4:00 otevření areálu na letišti v Tuřanech pro poutníky
6:00 průvod se sochou Panny Marie Tuřanské (průvod v čele s tuřanským farářem Lubošem Pavlů půjde od symbolické kotvy směrem k pódiu, sochu umístí na pódium do skleněné vitríny)
6:30 začátek předprogramu, přivítání poutníků, organizační pokyny
6:45 duchovní pásmo se zpěvem a modlitbami
7:30 Svědectví o naději (promluví rodina Levíčkova)
7:35 představení církve
7:50 Úvaha o naději (film Jiřího Stracha)
8:00 koncert skupiny Hradišťan s Jiřím Pavlicou a sboru Kantilény Brno
8:40 nácvik společných odpovědí lidu ke mši
8:50 přílet prezidenta České republiky Václava Klause
9:20 přílet Svatého otce Benedikta XVI., projíždění Svatého otce v papamobilu a žehnání věřícím
10:00 MŠE SVATÁ - Hudební doprovod mše zajistí stodvacetičlenný katedrální sbor, žesťový orchestr a několik sólistů. Speciálně pro Benedikta XVI. nazkoušeli Bachův chorál Jesus bleibet meine Freude. Když bude papež projíždět papamobilem mezi věřícími, zahrají první část slavné Sinfonietty od Leoše Janáčka, věnované městu Brnu. I další vybrané skladby, například od Františka Musila či Jaromíra Hniličky, jsou spjaté s Brnem.
12:45 odlet Svatého otce
12:45 Liturgický tanec (poděkování Bohu tancem děvčat z Biskupského gymnázia na žalm "Hospodine, Pane náš")
13:00 odlet prezidenta České republiky
13:05 zahraje posádková hudba Olomouc
13:30 koncert Kyjovánek
13:50 Papežské misijní dílo dětí
14:00 sbor a kapela St. Lískovec
14:30 Schola BiGy Brno (společenství věřících studentů Biskupského gymnázia)
15:00 Cantate - školní pěvecký sbor

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Zemědělci na polích u Mikulova zavlažují úrodu.
Vědci zkouší na Břeclavsku lék na sucho, inspirovali se v Izraeli

Odborníci budou v Přítlukách na Břeclavsku testovat, jak zadržet vodu v krajině a zpomalit její odtok. Obec se dostala mezi šest lokalit vybraných po celé...  celý článek

Příznivci vojenské historie si každý rok v říjnu připomínají ve Slatině památku...
Připomněli si jediného amerického vojáka, který za války zemřel v Brně

Willam L. Kiggins byl americký letec, kterého jako jediného sestřelili Němci za 2. světové války v bojové akci nad Brnem. Jeho památku si o víkendu letos...  celý článek

Politologové Masarykovy univerzity varují před volbou populistů
VIDEO: Pozor na hesla o korupci a uprchlících, varují politologové

Používají velice zjednodušený pohled na složité problémy. Často schovávají komplikovaná témata za jednoduchá a chytlavá slova. Politologové z brněnské...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.