Park valtického zámku se podobal Lednici, dokazují staré plány

  11:50aktualizováno  11:50
Svou dnešní vizáž získal zámecký park ve Valticích v druhé polovině 19. století. O tom, jak vypadal předtím, se až dosud příliš nevědělo. Nový dokument potvrzuje, že okolí bylo tvořené ve francouzském stylu podobně, jak jej známe z nedaleké Lednice.

Až nápadně podobnou zahradu s Lednicí měl mít podle nalezených dokumentů původní zámecký park ve Valticích. | foto: Radek Miča, MAFRA

Vzrostlé stromy, lesní pěšiny, občas průhled přes louku. Podobu anglického lesoparku vtiskli zahradníci okolí zámku ve Valticích za knížete Jana II. z Lichtenštejna. Tedy zhruba před 150 lety. O jeho dřívější podobě je toho ale známo jen málo. Rozluštit tajemství teď památkářům pomůžou nově objevené plány z archivu šlechtického rodu.

Zatím nejstarším zobrazením parku je obraz od Franze Bauera z poslední čtvrtiny 18. století. Za zámkem na něm stojí fontána obklopená sochami, od ní se táhnou souměrné obrazce travnatých ploch a živých plotů vyšperkovaných kamennými vázami.

„Tento obraz byl ovšem doposud považován za invenci autora,“ vysvětluje Michal Tlusták z valtického zámku.

Teprve nedávno objevené plány z počátku 19. století ujišťují památkáře o opaku. Jsou důkazem o mnohem romantičtější podobě valtického parku, než je ta dnešní.

„Pravidelná geometrická zahrada s fontánami, sochami a drobnými stavbami připomínala spíše současnou podobu parku v nedaleké Lednici,“ popisuje Tlusták z nákresů, které pojímaly okolí zámku ve zdobném francouzském stylu.

Do Valtic se plány dostaly díky týmu z organizace Princely Collections, která se ve Vídni stará o lichtenštejnské sbírky. Mapy objevené v knížecích archivech poslali valtickým památkářům s tím, zda neumí jednotlivé části identifikovat.

Na nákresech architektů je podle Tlustáka zajímavé právě to, že potvrzují dosud podceňované zobrazení od Bauera.

„Jeho obrázek byl natolik neuvěřitelný, že nebyl brán příliš vážně,“ tvrdí Tlusták. Nic totiž nenasvědčovalo tomu, že by někdy v parku stály hradby, fontánky a romantické stavby, které zobrazoval. „Ani archeologické průzkumy za zámkem, které se v minulosti dělaly, žádné důkazy nenašly,“ podotýká Tlusták.

Sedm metrů pod povrchem

Proč tomu tak bylo, objasnil až předloni rozsáhlý archeologický průzkum při rekonstrukci barokního divadla a zámecké jízdárny.

„Ukázalo se, že původní terén zámecké zahrady je až sedm metrů pod tím stávajícím. Nikdy dříve se nekopalo dost hluboko,“ zdůrazňuje Tlusták, že důkazy o dávné podobě parku jsou hluboko pod zemí.

Pro správu valtického zámku jsou nově nalezené dokumenty zásadním objevem. Ve spolupráci s odborníky z Vídně totiž mohou seskládat mozaiku, která konečně osvětlí, jak park skutečně původně vypadal. Kombinace terénních průzkumů z Valtic a písemných záznamů například z účetních knih z vídeňských archivů by mohla prokázat, jaké byly tehdejší představy knížecích architektů.

Zatím je totiž informací poměrně málo. „V poslední době se tomu ale intenzivně věnujeme,“ říká Přemysl Krejčiřík, zahradní architekt a znalec Lednicko-valtického areálu, který právě kvůli historickým podkladům k parkům absolvoval ve Vídni studijní pobyt. Podle něj se čas od času najde i kuriozita, která minulost parku dokládá. Nedávným nálezem byly třeba plány, které archiváři objevili díky tomu, že do nich byla zabalená kniha.

Padací most s vodním příkopem

Lesopark kolem valtického zámku je ve srovnání se sousední Lednicí zatím návštěvníky opomíjený. Velkou měrou k tomu přispěl fakt, že jeho část byla dlouhá léta nepřístupná. Prostorem totiž procházelo hraniční pásmo.

Přitom v sobě skrývá nejedno zajímavé tajemství. Málo se například ví, že zde stával padací most s vodním příkopem. Za Žabím sklepem rostl ovocný sad a v místě dnešního amfiteátru měla knížata vinohrad. Stejně jako v sousední Lednici, i ve valtickém parku byl ozdobou půvabný čínský pavilon. Knížata orient táhl. Dokazuje to i půdorys části zahrady u kilometr vzdáleného zámečku Belveder, který připomínal sedícího Buddhu.

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

Další z rubriky

Dějiny ze známek nevymažeme, říká šéf brněnských filatelistů

Předseda Klubu filatelistů Alfonse Muchy v Brně Zdeněk Okáč.

Zdeněk Okáč šéfuje už deset let brněnskému klubu filatelistů. Sám začal sbírat známky jako jedenáctiletý, když šel...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

Miliony pro MotoGP ministerstvo školství nemá, našel je místní rozvoj

Jakub Kornfeil při Velké ceně České republiky v Brně.

Po letošních střetech s ministerstvem školství ohledně výše dotace pro brněnskou MotoGP bude peníze do Brna posílat...

Najdete na iDNES.cz