Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Parkovací domy uleví přespolním, domácí si na řešení musejí počkat

  11:20aktualizováno  11:20
Osmdesát osm nových parkovacích míst vznikne v Brně v Kopečné ulici. Stavba parkovacího domu se právě dokončuje, v provozu bude od ledna příštího roku. Brňanům však velkou úlevu nepřinese. Podobné garáže totiž mají pomoci hlavně lidem, kteří do města přijíždějí přes den.

Stavba nového parkovacího domu v Kopečné ulici v Brně finišuje. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

O parkovacích domech se v Brně řadu let mluvilo, dosud je ale v širším centru pro veřejnost otevřený jen jediný - Rozmarýn v Kounicově ulici. Řidiči jej však kvůli úzkým vjezdům používají neradi.

Parkovací dům v Kopečné by měl být pro řidiče pohodlnější, protože funguje na principu automatického zakladačového systému. To znamená, že řidiči najedou na hydraulicky zvedanou plochu, zaplatí poplatek, automat jim auto vynese do patra a zaparkuje na volné místo.

Fotogalerie

"Náklady na stavbu byly 65 milionů korun," uvedl šéf Brněnských komunikací Petr Kratochvíl. Na střeše domu má vzniknout kavárna, kterou propojí s Husovou ulicí lávka.

Další parkovací domy by měly Kopečnou následovat, u Janáčkova divadla už staví soukromý investor. Brněnské komunikace pak plánují ještě domy v ulicích Veselá a Panenská. Vedení města zvažuje i stavbu v ulici Veveří.

Dům v Panenské už získal územní rozhodnutí. "Na začátku roku bychom mohli mít stavební povolení. Podařilo se najít řešení, se kterým souhlasil i provozovatel Hotelu International. Podle něj se bude do parkovacího domu vjíždět stejným způsobem jako do garáží hotelu, jen pak řidiči odbočí na jinou stranu," řekl Kratochvíl. Hotel přitom stavbu několikrát zablokoval.

Dohromady nabídnou parkovací domy kolem tisícovky míst. Cena za stání by měla být stejná jako u nadzemních parkovišť.

Parkování v Brně

Odbor dopravy brněnského magistrátu vypracovává novou koncepci, takzvaný generel parkování.

Hotová je analytická část. Odborníci v ní spočítali, že Brnu chybí 132 tisíc parkovacích míst.

Do listopadu by měla být hotová i druhá část studie s přesnými návrhy na řešení situace. Bude však jen doporučením.

Opatření poté musejí schválit jednotlivé městské části. Počítá se s rezidenčními zónami, systémem záchytných parkovišť P+R a parkovacími domy.

Podle Martina Andera z opoziční Strany zelených ale garáže špatnou situaci s parkováním nevyřeší.

"Městu chybí efektivní politika parkování a podpora veřejné dopravy. Měli bychom lidi motivovat, aby do centra autem nejezdili," podotkl.

Město dokončuje koncepci

Opatřením, které jde podle něj uskutečnit poměrně rychle, jsou parkoviště typu P+R (Park and Ride, tedy Zaparkuj a nech se odvézt - pozn. red.), umístěná mimo centrum. Aby fungovala, musí být napojená na hromadnou dopravu a parkovací lístek by měl fungovat jako jízdenka.

Vedení města s těmito parkovišti počítá v už několik let připravované koncepci parkování, jenž by měla řešit situaci místních i návštěvníků. Doposud vedení města představilo její analytickou část. Návrhy konkrétních opatření budou hotovy v listopadu.

"Pak je chceme projednat s městskými částmi a zastupiteli," uvedl náměstek primátora Robert Kotzian (ODS). Koncepce by tak podle něj mohla být schválená v únoru příštího roku.

Pro parkoviště P+R je podle něj nutné zajistit, aby lidé cestovali do centra bez přestupu a poměrně rychle. Například plocha u Ústředního hřbitova, o které se dříve uvažovalo právě jako o parkovišti P+R, je podle něj příliš daleko. "Nelze po lidech chtít, aby tam zaparkovali a pak se s prominutím kodrcali půl hodiny do centra," dodal Kotzian.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Do Senátu chce také kuchař. Nejznámějším kandidátem zůstává rektor Bek

Ilustrační snímek

Vedle nových zastupitelů si lidé v říjnu zvolí na jižní Moravě i dva nové senátory. Zatímco na Břeclavsku je o sedmi...

Sovětské tanky vzaly Brnu i sen o samostatné Moravě, říkají historici

Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující. K 50. výročí invaze...

Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Najdete na iDNES.cz