Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Parkoviště ve Veselé v Brně získá závory

  6:55aktualizováno  6:55
Koupit si za dvacet korun lístek na půl hodiny a parkovat celý den. Tuto taktiku využívaly desítky řidičů na parkovišti za Besedním domem v Brně. Zlaté časy však končí. Plocha určená přibližně šedesáti autům se opravuje a po uvedení do provozu budou vjezd a výjezd hlídat závory.

Parkoviště ve Veselé ulici v Brně | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

Každý řidič pak zde zaplatí celou dobu parkování. Jenže kromě nepoctivých řidičů zasáhne změna i lidi bydlící v centru. Ti totiž využívají takzvané R-karty, které jim umožňují parkovat na placených stáních za výhodnější cenu nebo si parkovné na rok předplatit za symbolických 600 korun.

Dosud tak mohli stávat i na opravovaném parkovišti. Systém se závorami na ně ovšem už myslet nebude. "Parkoviště není koncipováno jako rezidentní," uvedl technický ředitel Brněnských komunikací Josef Luňáček.

Kde budou parkovat rezidenti?
Lidé bydlící v centru jsou z postupu města rozladění. "Dřív byla v centru vyhrazená parkoviště pro obyvatele, kteří mají karty. Tato parkoviště se zrušila. A teď nám zabrání parkovat i na jednom z největších parkovišť v centru, jednom z posledních, kde se člověk mohl v rozumné době dočkat volného místa," rozčílil se řidič žijící v historickém jádru města. Jméno si nepřál zveřejnit.

Podle náměstka primátora Ladislava Macka, který má dopravní problematiku na starosti, mohou obyvatelé centra nechat auto na zbývající části parkoviště, která nebude za závorami.

"Pořád tam zůstanou stání přiléhající k hotelu International a podél hotelu Slavia," řekl. Ta budou dál určená všem, kdo si koupí lístek v parkovacím automatu.

"Vyhrazená parkoviště pro bydlící byla už dávno zrušena a o obnovení neuvažujeme," řekl Macek s tím, že parkovací lístky na místech mimo závory budou častěji než dosud kontrolovat strážníci.

Parkoviště jen dočasně
Oprava parkoviště přijde asi na čtyři miliony korun. Podle Macka by se investice měla vrátit už do roka. "Výtěžnost toho parkoviště byla dosud kolem dvaceti procent, přestože bylo pořád plné. Pokud bude teď obsazené z osmdesáti procent, je návratnost spočítaná na deset měsíců," řekl.

Větší část sumy tvoří náklady na závory a systém výběru parkovného. Ten se dá v budoucnu přemístit jinam. Parkoviště by totiž mělo být jen dočasné, v budoucnu ho má nahradit symfonický sál, takzvané Janáčkovo kulturní centrum. Jeho stavba by měla začít právě podzemními garážemi.

Pokud vše půjde podle plánu, tak se závory na parkovišti na Veselé moc "nezabydlí". "Když budeme dobří, tak bychom mohli mít stavební povolení na konci roku 2009," uvedl náměstek primátora Daniel Rychnovský.

Kdy bude dokončený samotný sál, je nejasné, stavba zatím nemá zajištěné financování. Podle Rychnovského ovšem probíhající oprava parkoviště neznamená, že by město od plánů na symfonický sál upustilo. "Teď jde opravdu jen o to, udělat na tom parkovišti pořádek," slibuje Rychnovský.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

O miliony korun z akcií Veletrhů Brno se nikdo nehlásí

Veletrhy Brno

Kdo si kdysi koupil akcie brněnských veletrhů, může mít naději, za ně na magistrátu jihomoravské metropole dostane...

Vize za miliardu. Z Hodonína až do Olomouce na lodi

Výletní loď se po Baťově kanálu blíží ke Spytihněvi, kde stojí nové přístaviště.

Olomoucký kraj chce prosadit výrazné prodloužení Baťova kanálu. Ředitelství vodních cest s trasou až do Olomouce v...

Najdete na iDNES.cz