Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Parkoviště ve Veselé v Brně získá závory

  6:55aktualizováno  6:55
Koupit si za dvacet korun lístek na půl hodiny a parkovat celý den. Tuto taktiku využívaly desítky řidičů na parkovišti za Besedním domem v Brně. Zlaté časy však končí. Plocha určená přibližně šedesáti autům se opravuje a po uvedení do provozu budou vjezd a výjezd hlídat závory.

Parkoviště ve Veselé ulici v Brně | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

Každý řidič pak zde zaplatí celou dobu parkování. Jenže kromě nepoctivých řidičů zasáhne změna i lidi bydlící v centru. Ti totiž využívají takzvané R-karty, které jim umožňují parkovat na placených stáních za výhodnější cenu nebo si parkovné na rok předplatit za symbolických 600 korun.

Dosud tak mohli stávat i na opravovaném parkovišti. Systém se závorami na ně ovšem už myslet nebude. "Parkoviště není koncipováno jako rezidentní," uvedl technický ředitel Brněnských komunikací Josef Luňáček.

Kde budou parkovat rezidenti?
Lidé bydlící v centru jsou z postupu města rozladění. "Dřív byla v centru vyhrazená parkoviště pro obyvatele, kteří mají karty. Tato parkoviště se zrušila. A teď nám zabrání parkovat i na jednom z největších parkovišť v centru, jednom z posledních, kde se člověk mohl v rozumné době dočkat volného místa," rozčílil se řidič žijící v historickém jádru města. Jméno si nepřál zveřejnit.

Podle náměstka primátora Ladislava Macka, který má dopravní problematiku na starosti, mohou obyvatelé centra nechat auto na zbývající části parkoviště, která nebude za závorami.

"Pořád tam zůstanou stání přiléhající k hotelu International a podél hotelu Slavia," řekl. Ta budou dál určená všem, kdo si koupí lístek v parkovacím automatu.

"Vyhrazená parkoviště pro bydlící byla už dávno zrušena a o obnovení neuvažujeme," řekl Macek s tím, že parkovací lístky na místech mimo závory budou častěji než dosud kontrolovat strážníci.

Parkoviště jen dočasně
Oprava parkoviště přijde asi na čtyři miliony korun. Podle Macka by se investice měla vrátit už do roka. "Výtěžnost toho parkoviště byla dosud kolem dvaceti procent, přestože bylo pořád plné. Pokud bude teď obsazené z osmdesáti procent, je návratnost spočítaná na deset měsíců," řekl.

Větší část sumy tvoří náklady na závory a systém výběru parkovného. Ten se dá v budoucnu přemístit jinam. Parkoviště by totiž mělo být jen dočasné, v budoucnu ho má nahradit symfonický sál, takzvané Janáčkovo kulturní centrum. Jeho stavba by měla začít právě podzemními garážemi.

Pokud vše půjde podle plánu, tak se závory na parkovišti na Veselé moc "nezabydlí". "Když budeme dobří, tak bychom mohli mít stavební povolení na konci roku 2009," uvedl náměstek primátora Daniel Rychnovský.

Kdy bude dokončený samotný sál, je nejasné, stavba zatím nemá zajištěné financování. Podle Rychnovského ovšem probíhající oprava parkoviště neznamená, že by město od plánů na symfonický sál upustilo. "Teď jde opravdu jen o to, udělat na tom parkovišti pořádek," slibuje Rychnovský.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Brno plánuje novou čtvrť, starosty těch okolních děsí dopravní kolaps

K oblasti Červeného kopce v Brně nyní patří stejnojmenná národní přírodní...

Brno chce vybudovat v oblasti Červeného kopce novou čtvrť pro deset tisíc lidí. Záměr děsí starosty i obyvatele...

Hokejová hala pro Kometu vznikne na výstavišti. Zřejmě do roku 2022

Studii nového hokejového stadionu za Lužánkami už dříve vypracovala...

Multifunkční hala pro hokejovou Kometu vznikne na výstavišti v Brně. Podle primátora Petra Vokřála (ANO) by mohla být...

VIDEO: Brno žije Kometou. Zelný trh se zbarvil do modrobíla

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad...

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad Třincem 4:1. Fanoušci, kteří se nedostali...

Najdete na iDNES.cz