Už třetí sezonu lidé mohou jezdit do velkého akvaparku Aqualand Moravia u...

Už třetí sezonu lidé mohou jezdit do velkého akvaparku Aqualand Moravia u Pasohlávek na Brněnsku. Loni jej navštívilo půl milionu lidí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Největší akvapark v Česku chce být ještě větší. Za stovky milionů

  • 7
Nejmodernější a největší v České republice, tak sám sebe označuje na svých webových stránkách Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Díky akvaparku, který se otevřel před dvěma lety, zamíří do vesničky se sedmi stovkami obyvatel každý rok 700 tisíc lidí.

Ačkoli stavba chrámu vodní zábavy a odpočinku vyšla na závratných 1,2 miliardy korun a náklady na stavbu se stále nepodařilo splatit, nyní firma ZŠ Real, která většinu částky zaplatila, zamýšlí investovat další stovky milionů.

Chce akvapark u novomlýnských nádrží zvětšit a zatraktivnit pro zahraniční hosty.

„Další část parku by měla nabídnout atrakce pro dospělé i nejmenší návštěvníky, které jsou ve střední a východní Evropě ojedinělé. Odhaduji, že výstavba vyjde na 200 až 300 milionů,“ přiblížil ředitel Aqualandu Moravia Petr Pavlacký.

Novou část komplexu chtějí přistavět na přilehlém pozemku s rozlohou 26 tisíc metrů čtverečních. Areál nacházející se zhruba třicet kilometrů od Brna se má rozrůst téměř o polovinu své současné velikosti. Jaké atrakce přibudou, si návštěvníci odhlasují v internetové anketě.

„Už teď víme, že je největší poptávka po dětských a adrenalinových věcech. Lidé hlasovali třeba pro takzvaný AquaLoop,“ popsal Pavlacký, jenž se inspiroval například v akvaparku na španělském ostrově Tenerife.

AquaLoop připomíná vodní horskou dráhu, při které nečeká návštěvníky pouze svižná jízda směrem dolů.

Když v létě 2013 vodní centrum otevíralo, investorská firma doufala, že přiláká i část klientů z rakouských lázní v Laa an der Thaya, které leží jen 30 kilometrů od Pasohlávek. A podařilo se. Nyní chce akvapark na unikátní atrakce přivábit i turisty z Polska a Německa.

Akvapark se snaží udržet hosty v regionu déle

Zatím však není jasné, zda se modernizace areálu promítne do vyššího vstupného. Už nyní dospělý o víkendu zaplatí za celodenní lístek 650 korun, což se některým českým návštěvníkům zdá příliš. Lidé si také často stěžují na přemrštěné ceny za občerstvení v areálu.

„Takhle dalece jsme ještě neuvažovali, ale myslím, že vstupné nijak zásadně měnit nehodláme,“ ujistil šéf Aqualandu. „Teď je pro nás prioritní dokončit výstavbu parku, až potom budeme přemýšlet o obchodní politice,“ doplnil.

Cílem akvaparku je také snaha udržet hosty déle na jihu Moravy. Proto už nyní investorská firma ZŠ Real začala stavět poblíž vodního komplexu hotel s více než sty lůžky. Bude stát 60 milionů korun a podle plánu se první návštěvníci v novém hotelu mají ubytovat na jaře příštího roku. Nová část obřího akvaparku by se měla otevřít v létě 2017.

Investovat chtějí i Číňané

A změny se dotknou i dopravy. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) slibuje úpravu křižovatky na frekventované silnici z Brna na Vídeň, z níž se do akvaparku odbočuje. Mnohdy složité manévry řidičů v budoucnu usnadní nový jízdní pruh a semafory.

„Předpokládáme, že křižovatka bude hotová v roce 2017,“ řekla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Stamilionový vklad a ambice přilákat ještě více turistů je ze strany Pasohlávek logickým krokem. Mluví se totiž o tom, že v obci zvažují dvoumiliardovou investici do lázeňského centra Číňané. Kvůli tomu už v roce 2007 založil Jihomoravský kraj spolu s obcí společnost Thermal Pasohlávky, která vybudovala potřebnou infrastrukturu (více jsme psali zde).

„Finišujeme jednání o investici čínské provincie Hebei do Thermalu Pasohlávky. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na své návštěvě v Číně na konci listopadu podepíše dokument, kterým jednání dokončí,“ potvrdil jihomoravský hejtman a Sobotkův stranický kolega Michal Hašek.