Plevel vytlačuje chráněné rostliny, likvidovat ho v Hodoníně budou tanky

  • 18
Těžká vojenská technika včetně tanku se o víkendu vrátila do bývalého cvičiště Pánov v Hodoníně. Pomáhala zde přírodě, když svými pásy likvidovala invazivní trávu, která zde podle přírodovědců vytlačuje vzácné druhy rostlin.

Triačtyřicetitunový tank T-55AM2 spolu s další vojenskou technikou projížděly prostory bývalého cvičiště celou sobotu. Nasazeny sem byly zatím jen zkušebně - v počtu šesti kusů.

Vědci totiž zjistili, že někdejší vojenská cvičiště vytvářela ideální podmínky pro rozmanitou floru i faunu. Po jejich zániku zmizely z přírody desítky druhů živočichů a rostlin.

„Zatímco veřejnost se většinou domnívá, že jsou takové lokality zničené, opak je pravdou. Vojensky využívaná území se ukázala jako skvělá z hlediska biodiverzity. Rozježděním totiž došlo vždy jen k dočasnému poškození území. Brzy ale začalo opět vše zarůstat. V první fázi vznikaly řídké trávníky s velkým podílem obnažené půdy. Ty jsou velmi významné z hlediska druhové rozmanitosti,“ vysvětlil zoolog Pavel Marhoul.

Přírodovědci ve spolupráci s Entomologickým ústavem Akademie věd ČR proto pracovali na výzkumném projektu, v němž posuzovali stav opuštěných vojenských území po dvaceti letech od okamžiku, kdy je přestala využívat armáda, a to z hlediska jejich přírodovědné kvality.

„Zkoumali jsme více než čtyřicet území v celé České republice. Potvrdilo se přitom to, co jsme už předtím tušili. Že se jedná o velmi cenná území a některá z nich jsou dokonce mimořádně významná. Svým významem se rovnají nejzachovalejším rezervacím a chráněným územím v České republice,“ dodal Marhoul.

Aby ale mohly tyto prostory i nadále pomáhat přírodě, potřebují právě, aby se do nich vrátila těžká technika a trávu likvidovala.

I proto se celá akce bude v Pánově brzy opakovat. Spolek Moravská tanková Sahara do ní ale už zřejmě nasadí víc než sobotních šest strojů.

„Máme v podstatě veškerou techniku, kterou měla k dispozici československá armáda od padesátých do devadesátých let minulého století. Vlastníme tank, bojové vozidlo pěchoty, obrněný transportér OT-90 a všechny možné druhy kolových vozidel. Kdybychom se sešli všichni, bylo by to asi dvacet kusů bojové techniky,“ vysvětlil předseda spolku Zdeněk Crhák.