ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Státní okresní archiv Olomouc

V Mikulově pátrají po padlých Rusech. Místo hrobu tuší, záznamy chybějí

  • 2
Více než sto padesát ruských vojáků padlo v roce 1945 při osvobozování Mikulova. Mrtvé vojáky údajně pohřbili místní lidé v severní části Mikulova v areálu bývalých kasáren. Když jej před čtvrt stoletím armáda nadobro opustila, hrob i s náhrobním kamenem rychle zarostl křovím.

Zapomenuté místo letos odkryjí archeologové. A ostatky vojáků, které zde případně naleznou, by se měly z opuštěného místa přestěhovat.

Mikulovská radnice archeologický průzkum spolufinancuje na žádost odboru pro válečné veterány a některých občanských sdružení. „Údajně jsou zde pochováni důstojníci i řadoví vojáci, kteří padli při osvobození města. U některých je známo dokonce i jméno,“ potvrdila místostarostka Mikulova Marie Leskovjanová (Ženy pro Mikulov).

Domněnky badatelů by mělo potvrdit právě archeologické pátrání, na které město v rozpočtu vyčlenilo padesátitisícovou částku.

Průzkum místa přichází doslova za pět minut dvanáct. Areál bývalých kasáren je už léta v soukromých rukou a místo se má brzy zastavět.

Spousta hromadných hrobů stále není objevena

Pokud se hypotéza, že se v místě nachází hromadný hrob, skutečně potvrdí, budou těla sovětských vojáků pravděpodobně převezena na hřbitov Rudé armády v Hustopečích.

Tam koncem roku 1945 vzniklo centrální pohřebiště ruských vojáků. Leží tam téměř dva tisíce padlých mužů. „V jednání je ale i varianta, že by byli přemístěni na náš hřbitov v Mikulově,“ podotkla Leskovjanová. Zda skutečně archeologové hromadný hrob najdou, jisté není.

Záznamů o pohřbívání sovětských vojáků je totiž velmi málo. „Protokoly se většinou nezachovaly. Existují jen náhodně pořízené poznámky či opožděná hlášení městských národních výborů,“ vysvětluje Soňa Holečková z Klubu vojenské historie. Spousta ostatků a hromadných hrobů tak dodnes není objevena.

Naposled k exhumaci a následnému přemístění těl sovětských vojáků na hustopečský hřbitov došlo před třemi lety. Tehdy vědci objevili hrob v Kobylí a v Brodě nad Dyjí, odkud do Hustopečí přestěhovali ostatky čtyř vojáků.

Další jsou pohřbeni neznámo kde. Například v Brodu nad Dyjí podle spisů Rudé armády padlo více než osmdesát mužů, pohřbeno v Hustopečích je však jen zhruba čtyřicet z nich.