Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po třiceti letech zjistil, že má tři sourozence. Teď po nich pátrá

  20:42aktualizováno  20:42
Když bylo Jiřímu Matýskovi patnáct měsíců, skončil v kojeneckém ústavu. Ještě jako batole ho pak adoptoval pár z Frýdlantu. Když ale nedávno držel v náručí vlastní dceru, rozhodl se po třiceti letech zjistit, proč o své původní rodiče zásahem soudu přišel. Ze spisu ví, že má hned tři sourozence.

Své fotky z dětství Jiří Matýsek má. S obrázky jeho sourozenců je to ale horší. | foto: Archiv Jiřího Matýska

"František Sýkora, Tomáš Sýkora, Žaneta Sýkorová. Mám další tři sourozence. Všechny adoptované," vykládá dnes Matýsek, co se dočetl. Ač žije v irském městě Galway, rozhodl se po svých bratrech a sestře v Česku pátrat.

Založil k tomu na Facebooku stránku pojmenovanou Ztraceni v adopci. Jeden z jeho bratrů žije se změněným jménem na Brněnsku, ale o sourozenci Jiřím nic netuší.

"Sourozenecké spojení, které mělo fungovat celý můj život, bylo roztříštěno na základě chyb a nezodpovědnosti našich rodičů. Rád bych si se sourozenci popovídal a slyšel o jejich životě. Chtěl bych si prohlédnout, jak vypadají, jestli mají stejné ruce a úsměv. Mimo moji dceru jsem nikoho biologicky spojeného se mnou neviděl," vypráví Matýsek.

Ten dnes pracuje jako zaměstnanec hotelu za kanálem La Manche. "Žijeme v Irsku s přítelkyní a naší dvouletou dcerou. V době, kdy jsem se rozhodl cestovat, jsem o této zemi nic nevěděl. Bylo mi jednadvacet let a jel jsem za kamarádem, který mi pomohl najít práci. Doma jsem řekl, že zpátky budu za tři měsíce a je z toho téměř devět let," popisuje Matýsek.

Do Česka se ale pravidelně vrací. I kvůli svému pátrání. Matrika, soud, oslovení adoptivních rodičů. Hledá už několik měsíců.

"Adoptivní rodiče všech tří sourozenců se mi přes prostředníka podařilo požádat, aby se vyjádřili, zda-li sourozenci vědí o své adopci. Pokud by jejich odpověď byla kladná, tak by bylo možné předání mých kontaktních informací přímo sourozencům a ti by se mi mohli ozvat, pokud by chtěli," přibližuje Matýsek.

Ať se o příběhu dozví adoptivní rodiče sourozenců, přeje si

Zatím mu však dorazila jen jediná reakce. Zamítavá. "Rodiče nejstaršího bratra mi napsali, že si nepřejí, abych ho oslovil. O adopci totiž neví. Má svou vlastní rodinu a vlastní život," říká smutně Matýsek. Ten se přitom naděje, že se s dvěma bratry a sestrou shledá, nevzdává.

"Spoléhám na to, že se můj příběh dostane do rukou adoptivních rodičů mých sourozenců a přečtou si o tom, že to myslím dobře a že jsem stejně dobrý člověk jako jejich adoptivní děti. A možná, že někdo, kdo si o mém příběhu bude číst, pak třeba na Facebooku zjistí, že se narodil ve stejný den jako jeden z mých sourozenců," říká s nadějí Matýsek.

Podobné příběhy by přitom už neměly být od nového roku možné. Nový občanský zákoník, který začne platit, totiž adoptivní rodiče zavazuje dětem o adopci říct ještě dříve, než nastoupí do školy. A jakmile dospějí, mají právo nahlédnout do spisu, který vše zaznamenává.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz