Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Patrik a Michal se k Rosnerovým zatím nevrátí, dívky a vnuk Dominik však ano

  6:03aktualizováno  19:16
Patrik a Michal se ke svým prezidentem vyznamenaným pěstounům do Slavkova nevrátí, rozhodl okresní soud ve Vyškově. Dvě nezletilé dívky a malý Dominik však mohou jít k manželům Rosnerovým. Dvanáctiletá Jolana může být doma jen na základě předběžného opatření, které platí měsíc.

Manželé Blažena a Lubomír Rosnerovi | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Michal je stále v brněnské Kociánce, kde chodí na učiliště a žije na internátu. Patrika soud před čtrnácti dny umístil do diagnostického ústavu.

"Michal je tady spokojený, má zde kamarády. Stýská se mu po Patrikovi i po sestrách. Za pěstouny se ale vracet nechce," uvedla Monika Křivánková, sociální pracovnice Kociánky.

Patrika už na Kociánku nepřijmou
Na Kociánku by se chtěl vrátit i Patrik. "Vzhledem k tomu, že u nás porušil všechna pravidla, která máme, a že má závažné výchovné problémy, to není moc pravděpodobné. Navíc v diagnostickém ústavu jsou odborníci, kteří se mu budou věnovat," podotkla Křivánková.

Ještě před vynesením rozsudku Rosnerovi neskrývali obavy, že jim budou všechny nezletilé děti odebrány. "Pokud budou muset holky zpátky do ústavu, bude s nimi konec," uvedla Blažena Rosnerová.

Podle ní jsou na ni Tereza a Růžena velmi citově vázány, což potvrdila i pracovnice odboru sociálních věcí Veronika Čadilová. "Cítíme tam velkou vazbu na rodiče," uvedla.

Státní zástupkyně Barbora Vrzalová - Jančíková soudu navrhla pro Michala i Patrika ústavní péči. Pro Terezu, Růženu a vnuka Dominika ji přímo nepožadovala, ale navrhla vypracování znaleckého posudku, zda jsou Rosnerovi schopni pěstounské péče.

Předseda senátu Petr Doležel to odmítl s tím, že by to znamenalo další průtahy a znalci by stejně museli zhodnotit, zda děti pěstounům ponechat, nebo je poslat do ústavu.

Rozhodnout o tom, kam děti půjdou, může soud i bez posudků
"To si může troufnout udělat i soud," řekl Petr Doležel. Státní zástupkyně si po vynesení rozsudku vzala lhůtu na odvolání.

Manželé Rosnerovi u soudu připustili, že s Patrikem a Michalem měli výchovné problémy, které řešili i s pracovníky psychologických poraden.

"Patrik s námi  nyní komunikuje, navštěvujeme ho, nadto nám volá," uvedla Blažena Rosnerová. Michal však nyní nemluví ani se sourozenci.

S péčí o děti by nyní měla Rosnerovým pomáhat asistentka. "Škoda, že nám tuto pomoc nikdo nenabídl dříve, určitě bychom ji využili. Začalo se o tom mluvit až tři dny před tím, než jsme byli převezeni do vazby," uvedla Blažena Rosnerová.

Podle Veroniky Čadilové ze sociálního odboru slavkovské radnice, který dal podnět k jejich trestnímu stíhání, však o asistentku mohli sami požádat.

Soudy pobyt dětí v Kociánce prodlužovaly
Právě v ústavu, v Kociánce Brno, se přitom devět svěřenců Rosnerových ocitlo už v červenci, kdy státní zastupitelství manžele obžalovalo z týrání a soud je poslal do vazby. A soudy pobyt šesti nezletilých dětí předběžným opatřením prodlužovaly i poté, co se pěstouni vrátili z vazby.

O vrácení čtyř dětí zpět do rodiny rozhodl vyškovský soud až na sklonku září. Soud v Pardubicích, pod který spadá dvanáctiletá Jolana, na začátku října. Zato patnáctiletý Patrik, který týrání ohlásil, putoval do diagnostického ústavu a je v něm dosud.

"I podle nás by bylo dobré, aby děti zůstaly do ukončení vyšetřování u Rosnerů, i s ohledem na jejich mentální postižení se těžko vysvětluje, proč se zase musejí stěhovat zpět," potvrdila Monika Křivánková.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Ilegální ubytovna kvůli dluhům provozovatele končí, sto lidí nemá kam jít

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Potřetí za poslední rok a půl hrozí hromadné vystěhování chudým lidem. Tentokrát z ubytovny v Šámalově ulici v...

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz