Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Patrik a Michal se k Rosnerovým zatím nevrátí, dívky a vnuk Dominik však ano

  6:03aktualizováno  19:16
Patrik a Michal se ke svým prezidentem vyznamenaným pěstounům do Slavkova nevrátí, rozhodl okresní soud ve Vyškově. Dvě nezletilé dívky a malý Dominik však mohou jít k manželům Rosnerovým. Dvanáctiletá Jolana může být doma jen na základě předběžného opatření, které platí měsíc.

Manželé Blažena a Lubomír Rosnerovi | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Michal je stále v brněnské Kociánce, kde chodí na učiliště a žije na internátu. Patrika soud před čtrnácti dny umístil do diagnostického ústavu.

"Michal je tady spokojený, má zde kamarády. Stýská se mu po Patrikovi i po sestrách. Za pěstouny se ale vracet nechce," uvedla Monika Křivánková, sociální pracovnice Kociánky.

Patrika už na Kociánku nepřijmou
Na Kociánku by se chtěl vrátit i Patrik. "Vzhledem k tomu, že u nás porušil všechna pravidla, která máme, a že má závažné výchovné problémy, to není moc pravděpodobné. Navíc v diagnostickém ústavu jsou odborníci, kteří se mu budou věnovat," podotkla Křivánková.

Ještě před vynesením rozsudku Rosnerovi neskrývali obavy, že jim budou všechny nezletilé děti odebrány. "Pokud budou muset holky zpátky do ústavu, bude s nimi konec," uvedla Blažena Rosnerová.

Podle ní jsou na ni Tereza a Růžena velmi citově vázány, což potvrdila i pracovnice odboru sociálních věcí Veronika Čadilová. "Cítíme tam velkou vazbu na rodiče," uvedla.

Státní zástupkyně Barbora Vrzalová - Jančíková soudu navrhla pro Michala i Patrika ústavní péči. Pro Terezu, Růženu a vnuka Dominika ji přímo nepožadovala, ale navrhla vypracování znaleckého posudku, zda jsou Rosnerovi schopni pěstounské péče.

Předseda senátu Petr Doležel to odmítl s tím, že by to znamenalo další průtahy a znalci by stejně museli zhodnotit, zda děti pěstounům ponechat, nebo je poslat do ústavu.

Rozhodnout o tom, kam děti půjdou, může soud i bez posudků
"To si může troufnout udělat i soud," řekl Petr Doležel. Státní zástupkyně si po vynesení rozsudku vzala lhůtu na odvolání.

Manželé Rosnerovi u soudu připustili, že s Patrikem a Michalem měli výchovné problémy, které řešili i s pracovníky psychologických poraden.

"Patrik s námi  nyní komunikuje, navštěvujeme ho, nadto nám volá," uvedla Blažena Rosnerová. Michal však nyní nemluví ani se sourozenci.

S péčí o děti by nyní měla Rosnerovým pomáhat asistentka. "Škoda, že nám tuto pomoc nikdo nenabídl dříve, určitě bychom ji využili. Začalo se o tom mluvit až tři dny před tím, než jsme byli převezeni do vazby," uvedla Blažena Rosnerová.

Podle Veroniky Čadilové ze sociálního odboru slavkovské radnice, který dal podnět k jejich trestnímu stíhání, však o asistentku mohli sami požádat.

Soudy pobyt dětí v Kociánce prodlužovaly
Právě v ústavu, v Kociánce Brno, se přitom devět svěřenců Rosnerových ocitlo už v červenci, kdy státní zastupitelství manžele obžalovalo z týrání a soud je poslal do vazby. A soudy pobyt šesti nezletilých dětí předběžným opatřením prodlužovaly i poté, co se pěstouni vrátili z vazby.

O vrácení čtyř dětí zpět do rodiny rozhodl vyškovský soud až na sklonku září. Soud v Pardubicích, pod který spadá dvanáctiletá Jolana, na začátku října. Zato patnáctiletý Patrik, který týrání ohlásil, putoval do diagnostického ústavu a je v něm dosud.

"I podle nás by bylo dobré, aby děti zůstaly do ukončení vyšetřování u Rosnerů, i s ohledem na jejich mentální postižení se těžko vysvětluje, proč se zase musejí stěhovat zpět," potvrdila Monika Křivánková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz