Pavel Tesař, Mersey agency

Pavel Tesař, Mersey agency | foto: Monika TomáškováMF DNES

Pavel Tesař: Bouřka na Creamfields nás připravila o miliony

  • 23
Touhle dobou se měl spolu s dalšími kolegy těšit z odvedené práce, bilancovat výsledek největšího festivalu ve střední Evropě a plánovat další. Místo toho Pavel Tesař z Mersey Agency, která pořádala sobotní Creamfields, počítá finanční ztráty a vzpamatovává se z noční můry každého promotéra. Vystoupení na dvou hlavních pódiích v sobotu překazila silná bouře.

"Nějaká vyšší moc nám zřejmě nebyla nakloněna," říká apaticky Tesař. O penězích, které dopředu vyplatil zahraničním hvězdám, o příštím ročníku festivalu i o ztrátách si bude se čtenáři iDNES.cz povídat on-line ve středu od 11:00.

To jste vážně netušili, jaká mela se na vás žene?
Netušili. Předpověď počasí připouštěla pouze možnost bouřek. A lidi, kteří v Břeclavi žijí, nám pořád opakovali, že tam nikdy neprší, že se všechno zastaví o Pálavu. Takže jsme dlouho byli klidní. Navíc jsme vývoj počasí sledovali na internetu. Viděli jsme jen nějakou skvrnu přicházející od Vídně. To, že jde o vítr s rychlostí 22 metrů za vteřinu, nikdo z nás netušil.

Nejvíc škody tedy nadělal vítr?
To bylo skoro tornádo. Největší byl první nápor, který všechno pobořil a málem odnesl i velké cirkusové stany. To udivilo i jejich majitele. Říkali, že nikdy nezažili, aby tyhle stany nějaký vítr nadzvedl.

Proto jste zastavili vystoupení na hlavních pódiích?
Hlavně po větru přišel liják a všechno bylo najednou promočené. Všude bylo strašně moc vody a nikdo nevěděl, kde by mohla třeba probíjet elektřina. Náš hlavní zájem byl, aby nikdo nepřišel k úrazu. Bouřka navíc pokračovala a nechtěli jsme riskovat, že někam uhodí blesk.

Pavel TesařCo v té době dělali účinkující?
Byli připravení a čekali v brněnském hotelu International a vídeňském hotelu Le Méridien. Ferry Corstenovi, který měl přiletět z Rotterdamu soukromým letadlem, jsme telefonovali, ať vůbec nelétá.

Vyplatili jste honoráře i těm, kdo nevystoupili?
Všichni dostali plný honorář. Ale téměř všichni účinkující z České republiky se jej vzdali. Se zahraničními umělci budeme ještě komunikovat, ale moc velkou naději na to, že by se honoráře vzdali, nevidím.

Někteří návštěvníci Creamfields se v internetových diskusích dožadují vrácení vstupného, když byli "ochuzeni" o hlavní hvězdy. Plánujete něco takového?
Nevidím k tomu důvod. My jsme se ničím neprovinili. Připravili jsme festival, zaplatili umělcům. Nikoho jsme nepodvedli. Deset měsíců jsme na téhle akci dělali dvanáct hodin denně. Tragédie je to především pro nás. Ať si tihle lidé uvědomí, že na fotbalovém stadionu nebo motoristických závodech by také nepožadovali vrácení vstupného.

Kolik lidí vlastně na Creamfields přišlo?
Napočítali jsme 4 200 platících a asi 3 000 neplatících návštěvníků - to byli především média, hosté a VIP osoby. Po bouřce zůstaly na letišti tak 2-3 000 lidí.

Jak velké jsou asi vaše ztráty?
Zatím jsme je přesně nevyčíslili, ale odhaduji, že to bude přes dva miliony korun.

Lze festival pojistit proti nepřízni počasí?
U nás to možné není, ale například ve Velké Británii to jde. Pokud se rozhodneme pořádat další ročník, nejspíš se budeme zajímat o to, zda by bylo možné náš festival pojistit ze zahraničí právě pro tento případ. Ale obávám se, že to bude dost nákladné.

Takže uvažujete o dalším ročníku?Pavel Tesař
Zatím nevíme. Máme zprávy, že až do devíti večer, kdy bouřka vypukla, si lidi Creamfields pochvalovali. O tom, zda budeme pořádat další ročník, se nejspíš rozhodneme tak do září.

Může se stát, že vám to Britové nedovolí?
Je to pouze otázka peněz. Pokud to zvládneme finančně a zaplatíme včas zálohy, bude další ročník. Ale i zaplacení té zálohy je teď ohrožené.

Kolik stojí značka Creamfields?
Licence nás letos stála 1,7 milionu korun. Pokusíme se s Angličany vyjednat třeba nějakou slevu, ale moc nadějí nám nedávám. Jsou ve vyjednávání velmi tvrdí. Takže si budeme muset sehnat investory.

Máte představu, koho byste chtěli přivézt, pokud další Creamfields uspořádáte?
Letos jsme se poučili, že o jménech se nemá mluvit, dokud není podepsaná smlouva. Říkali jsme, koho bychom chtěli, a nakonec to dopadlo úplně jinak. Takže tentokrát nebudeme nic slibovat předem.