Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pejskaře sledují ve Znojmě tajní strážníci

  13:25aktualizováno  13:25
Znojemští strážníci ve středu poprvé spustili velkou akci proti chovatelům psů, kteří se ještě nenaučili po svých zvířatech uklízet. Dokonce se část z nich poprvé ve službě oblékla do civilu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Přestože jsou na mnoha místech ve městě stojany s pytlíky, někteří lidé je při venčení psů nepoužívají. Dříve jsme je kontrolovali v uniformách a nyní to zkoušíme v civilu," uvedl zástupce velitele znojemské městské policie Jiří Procházka.

Civil si jeho podřízení oblékli kvůli tomu, že když pejskaři vidí městského policistu v uniformě, tak jsou pořádní a přestupku se nedopustí.

Akce začala před několika dny, strážníci měli u sebe i kamery, aby si nepořádné pejskaře mohli nahrát. "V terénu jsme měli patnáct lidí. A protože strážník v civilu nemůže přestupek řešit na místě, byly nedaleko připraveny uniformované hlídky," popisoval Procházka.

Hned v úvodu akce strážníci chytili jednoho muže, který ovšem nevenčil psa, ale nelegálně po městě vylepoval plakáty.

Maximální pokutu strážníci nedávají

Za neuklízení psích exkrementů hrozí pokuta tisíc korun. "Do maximální výše však většinou nejdeme, záleží mimo jiné na tom, jestli se někdo tohoto prohřešku dopustil opakovaně," dodal Procházka.

Neukáznění pejskaři zaměstnávají strážníky i v jiných městech. "Několik se nám jich podařilo odhalit díky městskému kamerovému systému," uvedl velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček. "Setkáváme se s nimi i na sídlištích, kde navíc porušují vyhlášku i tím, že psa nevedou na vodítku," dodal.

Zatímco někteří chovatelé přiznají svoji chybu, jiní se podle něj ještě zlobí. Říkají, že platí za psy poplatky, a tyto peníze by se měly být použít na úklid města.

Ve Vyškově ale podobnou akci jako ve Znojmě zatím nechystají. "Kontrolujeme však častěji například okolí dětských hřišť, protože někteří lidé neuklízejí po psech ani tam," dodal Procházka.

"Pokuty za to, že lidé po psech neuklízejí, jsme již také dali," uvedl velitel městských strážníků v Hodoníně Jindřich Vašíček. I tady se lidé podobných prohřešků dopouštějí, přestože stejně jako ve Znojmě i ve Vyškově jsou rozmístěné stojany se sáčky, aby měli chovatelé úklid exkrementů přece jen snadnější.

Speciální akce kvůli nim však ani v Hodoníně nedělají. "Snažíme se jim spíš předcházet, a to mimo jiné tím, že hlídky procházejí nad ránem lokalitami, ve kterých se venčí větší množství psů," uvedl Jindřich Vašíček.

Prevenci zkoušejí zdejší strážníci i přes děti. "Na besedách s nimi jim rozdáváme sáčky a tak trochu počítáme s tím, že pak upozorní rodiče, aby po psech více uklízeli," dodal.

Kteří obyvatelé jsou v tomto směru nepořádnější, to se podle strážníků říci nedá. "Je ale pravda, že psy často venčí děti a i ony se těchto přestupků často dopouštějí. Jenže je za to nijak postihnout nemůžeme," řekl velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

V Brně je potenciál kolaudovat dva a půl tisíce bytů ročně, tvrdí Hladík

Třiatřicetiletý lídr lidovců Petr Hladík dva roky působí jako náměstek...

Brněnská KDU-ČSL pro říjnové komunální volby výrazně omladila kandidátku a chce se prezentovat jako progresivní strana...

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Najdete na iDNES.cz