Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MP Zlín

Horko může psa i zabít. Rizikem jsou rozpálená auta nebo žrádlo v misce

  • 3
Extrémní vedra v posledních dnech připravují těžké časy i zvířatům. Hlavně domácí mazlíčci často zbytečně doplácejí na hloupost svých majitelů. Zůstávají přivázaní na slunci, zavření v autech nebo jedí zkažené žrádlo.

"Nejvíc trpí asi psi. Kočky si vždycky najdou nějaké chladnější místo, kam zalezou, ale pes je často závislý na vůli svého páníčka," upozornil břeclavský veterinář Jiří Zíma.

"I přes veškerou osvětu se občas stane, že lidé v pětatřicetistupňovém horku klidně nechají psa uvázaného před obchodem," kritizuje veterinářka Hana Vičarová z Hodonína.

Upozornila i na následky, které mohou nezodpovědní chovatelé zvířatům způsobit. "Při takovém přehřátí je potřeba psa okamžitě zchladit a odnést k veterináři. Většinou pak zvíře připojíme na kapačky. Občas se však pejska zachránit nepodaří," upozornila.

Neobvyklé nejsou v horku ani žaludeční problémy domácích zvířat. Lidé nechávají psovi maso volně v misce, to se však při vysokých teplotách velmi rychle zkazí.

"Když je horko, nemá zvíře příliš chuť k jídlu. Často proto nechává přes den žrádlo nepovšimnuté a vrátí se k němu až večer," popsala Vičarová.

Časté jsou také případy, kdy lidé nechají psa zavřeného v rozpáleném autě. "I kdyby tam bylo otevřené okno, pes se přehřeje během několika minut," varoval veterinář Zíma.

Problémy s horkem mají i v kravíně nebo zoo

Minulý týden měl v ordinaci dva případy psů s úžehem a úpalem, které zavřeli majitelé v autě. "Naštěstí se je podařilo zachránit," dodal.

A jak by se lidé měli ve vedrech o psy starat? "Důležité je nechodit na přímé slunce a venčit jedině brzo ráno, nebo naopak pozdě večer," poradil Zíma. Vičarová doporučuje namáčet psí tlapky do studené vody a často zvířatům měnit misku s pitím.

Horko však ve zvířecí říši přináší i jiné problémy. Kvůli vedru se například snižuje produkce mléka. Dojnice vydají veškerou energii na ochlazení organismu, takže na tvorbu mléka už jim moc sil nezbývá.

Také návštěvu zoo je potřeba v těchto dnech pečlivěji plánovat. "Většinou jsou zvířata méně aktivní a často přes den vůbec nevylézají z doupat," uvedla mluvčí zahrady Monika Brindzáková.

Doporučuje proto lidem, kteří chtějí vidět zaplněné výběhy, aby se do zoo vydali až k večeru, kdy už teploty pomalu klesají.