Barbora Škrlová opustila 8. února věznici ve Světlé nad Sázavou.

Barbora Škrlová opustila 8. února věznici ve Světlé nad Sázavou. | foto: ČTK

Peníze na odškodné pro týrané chlapce bude Škrlová chtít po advokátovi

  • 31
Třiadevadesát tisíc korun má podle rozhodnutí soudu zaplatit Barbora Škrlová chlapcům z takzvané Kuřimské kauzy týrání dětí. Sedmatřicetiletá žena, která si od začátku února pomalu zvyká na život na svobodě, teď řeší, kde peníze vezme. Podle deníku Blesk je chce získat od svého bývalého právníka Richarda Nováka.

Podle Johna Boka ze spolku Šalamoun, který se zasloužil o propuštění Škrlové z vězení, se Novák na úkor Škrlové údajně obohatil při prodeji jejího bytu. "Tržní cena bytu překročila částku, kterou byla Barbora povinna uhradit svému advokátovi za jeho služby," konstatoval Bok.

Přesto prý Škrlová z utržených peněz neviděla ani korunu. K tomu, aby zaplatila odškodnění v soudně stanovené výši, přitom nyní potřebuje získat 93 tisíc korun.

Bývalý obhájce odsouzené ženy Richard Novák se ke svému údajnému obohacení na úkor klientky nechce vyjadřovat. "Celá Kuřimská kauza je pro mě uzavřená záležitost a nehodlám ji komentovat," tvrdí už delší dobu Novák.

Vyplacení odškodného nechce komentovat ani babička týraných chlapců z matčiny strany, která se o ně nyní stará. Jejich otec si podle informací MF DNES našel novou partnerku a děti předal prarodičům. Nyní probíhá opatrovnický soud o svěření chlapců ve věku 12 a 14 let do jejich péče.

Dalších pět aktérů kauzy zůstává za mřížemi

Barbora Škrlová je zatím jedinou z šestice odsouzených, která je po pěti letech od vypuknutí kauzy na svobodě. Z vězení ji soud podmínečně propustil letos v únoru po odpykání čtyř let z pětiletého trestu (více zde).

Její obhájce Bok soud přesvědčil o tom, že vězení už ženě nepomůže. "Pomoc jí nabízí Šalamoun a známí. Sama Škrlová konstatovala, že to, co dělala, bylo hrozné a že už to nikdy neudělá," zdůraznil u soudu Bok.

Ostatní odsouzení z kauzy brutálního týrání dvou malých chlapců jsou stále ve vězení. Všichni dohromady mají svým obětem podle soudu zaplatit odškodné ve výši 560 tisíc.