Peníze z ropy a zemního plynu opravují vesnice, vrtů teď ještě přibude

  16:40aktualizováno  16:40
Tam, kde se těží ropa a zemní plyn, jsou opravené silnice, školy i památky. Pro obce jsou peníze z těžby významným přilepšením k rozpočtu. Naději na miliony korun ročně teď mají i obce na Břeclavsku. Nově by mohly Moravské naftové doly těžit plyn v katastru Lednice, Staroviček a Krumvíře.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

V Krumvíři už mají s těžbou zkušenosti. "Dvě sondy už zde naftaři měli. Z jedné z nich se stále těží, druhou těžaři asi před rokem zrušili," vysvětluje starosta obce Jaroslav Komosný.

Podle něj se právě ke zrušené sondě zřejmě vrátí. Pod zemí totiž je kvalitní ložisko, nicméně naftaři se k němu před lety nedokázali dostat. "Myslím, že technologie postoupila dál a že Moravské naftové doly se pokusí z ní těžit znovu," domnívá se starosta.

Vrtat chtějí až do pěti kilometrů

Těžba by měla začít v roce 2014, Moravské naftové doly pro ni ale hledají spoluinvestory. Objevení nových ložisek v hloubce od tří do pěti a půl kilometru pod povrchem si totiž vyžádá obrovské investice.

Nová ložiska zemního plynu

Moravské naftové doly chtějí hledat nová ložiska plynu u Lednice, Staroviček a Krumvíře na Břeclavsku a u Násedlovic a Karlína na Hodonínsku.

V nových ložiscích by se mohlo nacházet celkem 13,25 miliardy metrů krychlových zemního plynu, což odpovídá spotřebě všech zákazníků v Česku po dobu jednoho a půl roku.

Těžit se má z hloubky tří až pěti a půl kilometru pod zemí.

"Jediný průzkumný vrt do těchto hloubek si vyžádá investici v řádu stovek milionů korun," upozornil mluvčí MND Daniel Plovajko. Společnost chce proto k projektu přizvat další silné partnery z oboru, s nimiž bude sdílet náklady, rizika i předpokládané zisky z budoucí těžby.

Starostové obcí, kterých se plánovaná těžba týká, doufají, že záměr vyjde. "Příjem do obecní pokladny je obrovský. Naftaři ze zákona odvádí deset procent zisku báňskému úřadu a ten pak polovinu posílá obci, v jejímž katastru se těží. Kdo by z toho neměl radost?" naznačuje krumvířský starosta.

Z ropy staví bazény i nové silnice

Na Hodonínsku z "ropných" peněz některé obce žijí. V Uhřicích, kde žije sedm set obyvatel, se ropa těží od roku 2001. O sedm let později vesnička z "ropných" peněz postavila nový akvapark za 38 milionů korun. Dambořice opravily dvě místní školy a postavily nové bytové domy. Z naftařských peněz rostou čističky odpadních vod, chodníky i silnice.

"Takový příspěvek do obecního rozpočtu by byl určitě pro Starovičky příjemnou finanční pomocí," myslí si starosta Staroviček Vladimír Drbola. Další peníze do rozpočtu by se vesnici hodily. "Pokud vrt bude v extravilánu obce, neměl by být pro nás ani žádnou zátěží," plaší starosta případné obavy místních.

O něco opatrnější je starosta Lednice Libor Kabát. "Finanční přínos z těžby by v tuto chvíli asi žádná obec neodmítala. Ale u nás je těch otazníků více," říká. Lednice zapsaná na seznam památek UNESCO je silně navštěvovanou obcí. "To všechno je nutné brát v úvahu, abychom vyloučili případné zásadní konflikty," naznačuje s tím, že turisticky atraktivní lokalitě nemusí těžba jen prospět.

Kromě tří obcí na Břeclavsku chtějí naftaři hledat nová ložiska plynu také u Násedlovic a Karlína na Hodonínsku. V těchto ložiscích by se mohlo nacházet celkem 13,25 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Taková je spotřeba celé republiky za jeden a půl roku.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Další z rubriky

Hollan by mohl dál pracovat pro Brno, chce dohlédnout na rozjeté projekty

Hnutí Žít Brno oznámilo, že do podzimních komunálních voleb sestaví vlastní...

Končící náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan bude pravděpodobně ještě nějakou dobu placený městem, ale v jiné...

Lesy kvůli suchu umírají, pily nestíhají odebírat chřadnoucí smrky

K obnově smrku může docházet přirozeně: strom roste pod clonou mateřských...

Stromy na jižní Moravě hynou suchem, na novou výsadbu však chybí peníze. Majitelé lesů totiž nemohou kácet stromy...

Pokud nedostaneme víc peněz, seškrtáme premiéry, zní z brněnských divadel

Funkce ředitele Centra experimentálního divadla v Brně se ujal dosavadní...

Peníze na nové hry, kostýmy, ale i další úvazky chybí Divadlu Husa na provázku i HaDivadlu v Brně. Aby vyřešila...

Najdete na iDNES.cz