Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Peníze z ropy a zemního plynu opravují vesnice, vrtů teď ještě přibude

  16:40aktualizováno  16:40
Tam, kde se těží ropa a zemní plyn, jsou opravené silnice, školy i památky. Pro obce jsou peníze z těžby významným přilepšením k rozpočtu. Naději na miliony korun ročně teď mají i obce na Břeclavsku. Nově by mohly Moravské naftové doly těžit plyn v katastru Lednice, Staroviček a Krumvíře.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

V Krumvíři už mají s těžbou zkušenosti. "Dvě sondy už zde naftaři měli. Z jedné z nich se stále těží, druhou těžaři asi před rokem zrušili," vysvětluje starosta obce Jaroslav Komosný.

Podle něj se právě ke zrušené sondě zřejmě vrátí. Pod zemí totiž je kvalitní ložisko, nicméně naftaři se k němu před lety nedokázali dostat. "Myslím, že technologie postoupila dál a že Moravské naftové doly se pokusí z ní těžit znovu," domnívá se starosta.

Vrtat chtějí až do pěti kilometrů

Těžba by měla začít v roce 2014, Moravské naftové doly pro ni ale hledají spoluinvestory. Objevení nových ložisek v hloubce od tří do pěti a půl kilometru pod povrchem si totiž vyžádá obrovské investice.

Nová ložiska zemního plynu

Moravské naftové doly chtějí hledat nová ložiska plynu u Lednice, Staroviček a Krumvíře na Břeclavsku a u Násedlovic a Karlína na Hodonínsku.

V nových ložiscích by se mohlo nacházet celkem 13,25 miliardy metrů krychlových zemního plynu, což odpovídá spotřebě všech zákazníků v Česku po dobu jednoho a půl roku.

Těžit se má z hloubky tří až pěti a půl kilometru pod zemí.

"Jediný průzkumný vrt do těchto hloubek si vyžádá investici v řádu stovek milionů korun," upozornil mluvčí MND Daniel Plovajko. Společnost chce proto k projektu přizvat další silné partnery z oboru, s nimiž bude sdílet náklady, rizika i předpokládané zisky z budoucí těžby.

Starostové obcí, kterých se plánovaná těžba týká, doufají, že záměr vyjde. "Příjem do obecní pokladny je obrovský. Naftaři ze zákona odvádí deset procent zisku báňskému úřadu a ten pak polovinu posílá obci, v jejímž katastru se těží. Kdo by z toho neměl radost?" naznačuje krumvířský starosta.

Z ropy staví bazény i nové silnice

Na Hodonínsku z "ropných" peněz některé obce žijí. V Uhřicích, kde žije sedm set obyvatel, se ropa těží od roku 2001. O sedm let později vesnička z "ropných" peněz postavila nový akvapark za 38 milionů korun. Dambořice opravily dvě místní školy a postavily nové bytové domy. Z naftařských peněz rostou čističky odpadních vod, chodníky i silnice.

"Takový příspěvek do obecního rozpočtu by byl určitě pro Starovičky příjemnou finanční pomocí," myslí si starosta Staroviček Vladimír Drbola. Další peníze do rozpočtu by se vesnici hodily. "Pokud vrt bude v extravilánu obce, neměl by být pro nás ani žádnou zátěží," plaší starosta případné obavy místních.

O něco opatrnější je starosta Lednice Libor Kabát. "Finanční přínos z těžby by v tuto chvíli asi žádná obec neodmítala. Ale u nás je těch otazníků více," říká. Lednice zapsaná na seznam památek UNESCO je silně navštěvovanou obcí. "To všechno je nutné brát v úvahu, abychom vyloučili případné zásadní konflikty," naznačuje s tím, že turisticky atraktivní lokalitě nemusí těžba jen prospět.

Kromě tří obcí na Břeclavsku chtějí naftaři hledat nová ložiska plynu také u Násedlovic a Karlína na Hodonínsku. V těchto ložiscích by se mohlo nacházet celkem 13,25 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Taková je spotřeba celé republiky za jeden a půl roku.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz